Berličky i pomoc pro neslyšící – to jsou centra znakového jazyka

Vydáno 20.9.2013 Péče o osoby s hendikepem Pavla Jelínková

České, Moravské, Hradecké, Brněnské, Jihočeské – to jsou některá centra znakového jazyka fungující u nás. A jsou pomocí nejen pro neslyšící. Najdete je všude po republice. Mají zajímavá a víceznačná pojmenování, která vedou k zamyšlení. A víte vůbec, jaká je jejich náplň, aktivity a co znamenají pro neslyšící osoby mezi námi?

Pevnost, Trojrozměr, 3Dimenze, Bezhran, Evoluce – to jsou pojmenování některých center znakového jazyka u nás. Mnoho z nás si vůbec neuvědomuje, že neslyšící nemají s ostatními slyšícími společný jazyk. A i proto vznikla tato centra znakového jazyka.

Znaková řeč versus znakový jazyk a znaková čeština

Víte co je co? Většinou se používá pojem znaková řeč. Ovšem ten není vůbec přesný, protože v sobě skrývá hned dva termíny – český znakový jazyk a znakovou češtinu. Ty se však od sebe dost zásadně odlišují.

  • český znakový jazyk je přirozený jazyk neslyšících, s vlastní gramatikou a historií
  • znakovaná čeština je umělý dorozumívací systém, tedy způsob kopírování samotné struktury českého jazyka

Český znakový jazyk je, když…

Český znakový jazyk (ČZJ) je plnohodnotným jazykem stejně jako čeština nebo angličtina. ČZJ využívá své simultánnosti, díky které v jednom jediném znaku dokáže vyjádřit až několik informací najednou. Český znakový jazyk byl teprve nedávno uznán jako rovnocenný jazykům mluveným. A jeho lingvistický výzkum s popisem stále ještě probíhá. Neexistuje totiž žádný předpis, norma ani kodex, jakou podobu by měl mít. A stejně jako v českém jazyce jsou v ČZJ dokonce místní dialekty. Trojrozměr se sídlem v Brně jej má moravský, Evoluce pro změnu jihočeský. Ale bez obav – rozdíly mezi nimi nejsou nijak veliké.

Centra znakového jazyka

Jsou nejen oázou a ostrůvkem pro neslyšící v ČR, ale rovněž se velmi aktivně podílejí na kulturním a společenském životě u nás. Jsou organizacemi – občanskými sdruženími, která vznikla na popud neslyšících a jež jsou jimi řízena, a to jak programově, tak i organizačně.

Jaká je jejich náplň?

  • napomáhají informovanosti o problematice neslyšících
  • rozšiřují informovanost o jazykových problémech
  • seznamují slyšící osoby s ČZJ a jeho kulturou
  • spolupracují s mnoha dalšími organizacemi, školami a institucemi, jež se zajímají nebo zabývají otázkami problematiky neslyšících a českého znakového jazyka
  • pořádají volnočasové aktivity pro širokou veřejnosti, na níž ji seznamují s ČZJ
  • organizují kurzy ČZJ
  • snaží se rozšiřovat povědomí o českém znakovém jazyce jako o přirozeném a plnohodnotném jazyce neslyšících
  • realizují vzdělávací kurzy, odborné semináře a školení
  • provádějí výzkum znakového jazyka v České republice
  • pomáhají neslyšícím jedincům, rodinám i spolkům v jednání s úřady v oblasti sociální, právní a vzdělávací

    Neslyšící žijí všude mezi námi, jsou součástí naší společnosti a mnohému se od nich můžeme naučit. Je to další pohled na svět – svět ticha. A může se stát dalším rozměrem našeho života a dát mu pevnost s novou dimenzí a trojrozměrným pohledem na evoluci a bez ostrých hran.

Mohlo by vás zajímat

Foto: www.flickr.com

Tagy: péče o osoby s hendikepem