Masér do domu je celkem dostupný luxus. Tak proč ho nevyužít?

Vydáno 14.6.2013 Péče o domácnost Lucie Černá

Uvolnit tělo, prohřát svaly, nechat se hýčkat… A hlavně pak nemuset cestovat domů! Pohodlí vlastního domova je hlavním důvodem, proč si zákazníci zvou maséry či masérky až k sobě domů, místo aby cestovali za nimi. Tato služba však skýtá i další výhody.

Masáže obecně získávají poslední dobou na popularitě zejména díky slevovým portálům, kde jsou tyto služby nabízeny za zvýhodněnou cenu. Proto se někdy rozhodnou masáž vyzkoušet i ti, co by o ni za normálních okolností neprojevili zájem. O provozovny nabízející masáže přitom není nouze, nejen ve velkých městech jich existuje celá řada. Ovšem zejména milovníkům této blahodárné terapie, kteří ji podstupují častěji, jistě občas přijde vhod pozvat si maséra přímo k sobě domů…

Luxus za běžné ceny

Někomu se to může zdát jako zbytečný luxus, a přitom ceny za domácí masáž jsou srovnatelné s těmi v masážním studiu. Nejméně stojí masáže chodidel nebo masáže šíje. Jsou totiž kratší, trvají většinou 20 – 30 minut. Zejména masáž šíje je ideální jak doma, tak třeba na pracovišti, protože se provádí vsedě a možno i přes oděv. Stojí od 80 do 200 korun. Ceny dalších se pohybují od 350 třeba až do 800 korun v závislosti na typu procedury.
Do této sumy někteří maséři započítávají i dopravné, ale bývá to pouze tehdy, pokud za vámi dojíždí v rámci téhož města a nebo do určité vzdálenosti dojezdu. Jinde si účtují kilometrovné zvlášť (za ujetý kilometr nebo paušálně). Mnozí poskytovatelé formu úhrady za dojezd na svých stránkách nezmiňují vůbec, proto doporučujeme se o veškerých poplatcích nad rámec masáže raději informovat před vytvořením objednávky.
Při opakovaných masážích lze však dosáhnout i na „věrnostní“ slevy. Někteří poskytovatelé dokonce nabízejí i slevy pro seniory nebo majitele ZTP karet. Slevu lze někde získat i při využití služby více osobami při jedné návštěvě.


Kdy masáž pomáhá:

  • při bolestech hlavy a migrénách
  • při bolestech zad a šíje
  • při bolestech svalů a při svalových „zatuhnutí“
  • při dočasní nebo chronické únavě, pocitu ztráty energie
  • při rekonvalescenci
  • v době psychického vypětí, při úzkostných stavech a stresu
  • prokrvení a stimulace vnitřních orgánů a kůže obecně
  • při zažívacích potížích (podpora trávicího systému)
  • při problémech s menstruací
  • při pocitu studených rukou a nohou
  • podporuje oběhový a dýchací systém
  • pomáhá odplavovat škodlivé látky z těla
  • pomáhá proti dopadům sedavého zaměstnání na tělo
  • podporuje kvalitní odpočinek, pomáhá proti nespavosti

    atd.


Od medu až na Havaj, od hlavy až k patě

Druhů masáží je však celá řada – na výběr je švédská („klasická“), thajská, tantrická, havajská, indická, kokosová, levandulová, čokoládová, medová, olejová a aromamasáž, reflexní masáž, masáž lávovými nebo drahými kameny, baňková či třeba masáž růžová. Podle zacílení masáže lze vybírat kromě zmíněné masáže šíje třeba z mikromasáže očního okolí, obličeje a krku, celkové masáže zad nebo celého těla.
Masáže lze vybírat také podle jejich účelu: mezi základní patří relaxační, sportovní a zdravotní. Nejčastěji se využívají pro uvolnění stresu a napětí, při bolestech hlavy a migrénách, v nabídce některých masérů jsou i masáže těhotenské.
Délka standardních masáží je většinou stanovena na 60 minut, u některých (například celkových) se doba prodlužuje na 90 minut, výjimečně na dvě hodiny. Masáž se doporučuje podstupovat jednou za jeden až tři týdny, tu celkovou pak jednou za měsíc.

Jak se na domácí masáž připravit

Příchod maséra k vám domů nevyžaduje žádné zásadní přípravy. Masér přijde se vším náčiním včetně masážního stolu a ručníků. Ideální ale je se těsně před jeho příjezdem osprchovat nebo nejlépe vykoupat a zahřát tak tělo i svaly a současně se zrelaxovat.
Samotná masáž probíhá ve spodním prádle, proto je dobré si v místnosti nastavit takovou teplotu, aby vám bylo příjemně. Doporučuje se také pro terapii zvolit místnost, kde rádi přebýváte a kde zároveň není žádný rušivý element (například zapnutá televize anebo počítač s právě rozpracovaným projektem na monitoru apod.). Dobrým společníkem je také hudba – nejlépe nějaká relaxační, kterou máte rádi. Někteří maséři však nabízejí možnost přinést hudbu vlastní, která nejlépe vyhovuje rozpoložení při samotné masáži.

Jak to probíhá

Jedno setkání zpravidla zahrnuje nejen samotnou masáž, ale i chvíli konzultace týkající se účelu a průběhu masáže. Masér také potřebuje zjistit vaše požadavky a to, co od masáže očekáváte. Zároveň se musí poptat na vaše případné zdravotní komplikace, aby zjistil, zda je masáž vůbec vhodné provádět. Mezi základní překážky může patřit právě probíhající infekční onemocnění, horečka, nádorové onemocnění, probíhající zhoršení chronická choroba, bolesti břicha neznámého původu apod. Po samotné masáži zpravidla dostane klient čas na odpočinek. Někteří maséři ještě po masáži poskytují krátké poradenství v těch oblastech, které jsou příčinou zdravotních či psychických potíží zákazníka, nabízejí vhodné produkty apod. V případě zájmu se zákazníka se ještě společně domluví na následujícím setkání a procedura tím končí.

Foto: sxc.hu

Tagy: péče o domácnost