Mobilní zubní ordinace pro pejsky a kočičky

Vydáno 8.4.2013 Péče o zvířata Pavla Jelínková

Má váš pejsek či kočka problémy se zuby? Nechcete je stresovat návštěvou veterinární ordinace? Už nemusíte, protože jsou tu mobilní veterinární zubní ordinace! Výzkumy tvrdí, že až čtyři pětiny čtyřnohých domácích miláčků trpí některou z vad chrupu, a to už v mladém věku. Terénní služba tak může toto číslo značně snížit.

Nebolí, ale…

Řada majitelů chrup svých zvířecích miláčků podceňuje a nepředvídá důsledky zanedbání dentální péče. Nebezpečím je především skutečnost, že samy záněty zubů zpočátku zvířata vůbec nebolí, čili ani svým „zvířecím“ způsobem nedají najevo, že mají nějaký problém. Přitom je doloženo, že přes 80 procent psů a koček již ve věku dvaceti až sedmadvaceti měsíců skutečně trpí nějakými příznaky onemocnění dásní.

Minimálně obden

Pokud majitel zvířete problém dlouhodobě přehlíží, může to vést k fatálním důsledkům. Proto veterináři všeobecně doporučují čistit psovi a kočce zuby alespoň obden. A to buď přímo zubním kartáčkem, nebo za pomoci dentálních pamlsků.
Ale i kočky trpí zubními problémy stejně jako psi, a protože tato zvířata se odmítají podrobit čištění chrupu, ideálním řešením je speciální krmivo s větší schopností obrušování nánosů na zubech, případně dentální pamlsky. Ty jsou pro psi a kočky něco jako naše žvýkačka.

Dásně jsou slabina

Veterinární stomatologové se nejvíce setkávají se zánětem dásní, zánětem závěsného aparátu, zubním kamenem a zánětem měkkých tkání. Častým průvodním projevem jsou zlomené zuby nebo uvízlé zbytky stravy i nevhodných hraček. Zubní kazy nejsou tak obvyklé.

Především prevence

Na zánět se díky nebolestivosti přijde často dost pozdě a jeho léčení je nejen velmi pracné, ale také se prodraží. Nemluvě o nějakém operačním zákroku či ztrátě zubů u zvířete. Péče o zuby našich čtyřnohých mazlíčků se v dlouhodobém měřítku určitě vyplatí. A protože zvíře i se zánětem normálně žere, nemoc se dá odhalit jen podle zápachu z tlamy, případně slinění.

Mobilní ordinace aneb jak to začalo

I z tohoto důvodu byly zřízeny mobilní veterinární zubní ordinace. Úplně první akce tohoto druhu byla realizována někdy v průběhu léta 2010, v rámci Měsíce zdravého chrupu. Prostřednictvím této akce chtěli veterináři naučit majitele psů a koček, jak se jim správně a vhodně starat o chrup. Navštívit je tehdy bylo možno na asi 30 místech po celé republice. Akce se překvapivě dobře uchytila, mobilní veterinární ordinace si získaly velikou oblibu, a tak fungují dodnes.

A jak to funguje?

Mobilní ordinace jezdí do měst a obcí pravidelně, a to na předem určená stanoviště. Jejich harmonogram bývá vyvěšen na obecním a městském úřadě, případně jej lze zjistit na telefonní lince úřadu. V případě domluvy ale dojedou až k vám domů. Každému zvířecímu pacientovi veterináři zkontrolují chrup a poradí jeho majiteli, jak o zuby čtyřnohého kamaráda pečovat. Ukáží všem zájemcům, jak zuby pravidelně čistit, co dělat se zubním plakem a zubním kamenem, jak rozpoznat hrozící zánět a jiné obtíže chrupu u zvířat. Doporučí vhodné krmivo i dentální pamlsky.
Ordinace fungují na svých stanovištích v Měsíci zdravého chrupu (tedy v červenci) bezplatně. V ostatních měsících za minimální a základní režijní poplatky (80 až 130,– Kč), dále se platí jen zakoupené nabízené dentální pomůcky, léky a přípravky, případně zdravotní krmivo (dentální tyčinky atp.). Při dojezdu do domu se k tomu ještě připočítává dopravné, které činí 9 až 13,– Kč/km.

Od běžných zákroků až po drobné operace

V rámci mobilní ordinace lze řešit jen základní zubní úkony, zákroky vyžadující větší přístroje, odvrtávání a anestezii je nutné objednat u místního veterinárního lékaře. Ti v současnosti obdobnou službu poskytují také a v rámci terénní služby často dojedou až k vám domů. Tady je služba již zpoplatněna dle ceníku veterinárního lékaře.

Foto: www.flickr.com

Tagy: péče o zvířata