Necháváte si pohlídat pejska? Myslete na pár náležitostí

Vydáno 31.3.2012 Péče o zvířata Lucie Černá

V současné době lze najít spoustu agentur i jednotlivců, kteří vám pohlídají vašeho čtyřnohého kamaráda, zatímco vy jste na dovolené, nebo se zkrátka nemůžete o svého domácího mazlíčka z různých důvodů nějaký čas postarat. Většina těchto poskytovatelů nabízí širokou škálu služeb, ale výměnou za to od vás vyžadují i splnění několika podmínek, které zabezpečí bezproblémový průběh celé služby.

Asi nikomu by nebylo příjemné, kdyby mu byl svěřen do péče cizí pejsek, o němž však neví předem vůbec nic. Není tedy divu, že jistá rizika s tím spojená si dobře uvědomují i zkušení profesionálové. Všechny jejich požadavky kladené na majitele zvířete však mají za cíl jediné: aby poskytovaná služba proběhla bez jakýchkoli nepříjemností.
Před tím, než si od vás převezmou pejska do vlastní péče, nebo se o něj budou starat alespoň nárazově, proto nejčastěji vyžadují:

  • dodání přesných informací o jeho zdravotním stavu, o alergiích či lécích, které pravidelně nebo dle aktuální potřeby užívá (pozn.: někteří poskytovatelé přijímají do péče výhradně zdravá zvířata);
  • doklad o odblešení, odčervení a očkování zvířete (tedy očkovací průkaz, dokládající platné očkování, a to hlavně proti vzteklině, psince a parvoviróze).

Dlouhodobější hlídání

Při dlouhodobějším hlídání pak pečovatelé kromě výše uvedeného doporučují či přímo od majitele vyžadují několik základních věcí:

  • pokud je pejsek zvyklý na jisté propriety, jako je pelíšek, deka, hračka, kousadlo atp., pak je vhodné je pečovateli předat;
  • misku na krmení a vodu;
  • krmivo: nutnost dodání krmiva záleží na dohodě mezi uživatelem a poskytovatelem služeb (a je rovněž součástí ceníku); pokud je ale váš pejsek zvyklý na nějakou speciální laskominu či má lékařsky předepsán nějaký konkrétní produkt, nezapomeňte jej pejskovi do výbavy také přibalit, ať už samotnou denní stravu poskytuje kdokoli;
  • kalhotky či vložky u hárajících fen.

Venčení pejska

Pro potřeby venčení psa poskytovatelé služeb zpravidla vyžadují:

  • pevný a spolehlivý obojek, nejlépe ten, na který je pes již zvyklý;
  • spolehlivé a funkční vodítko, které už pes dobře zná;
  • vyžaduje-li to povaha psa nebo okolnosti (např. plánované cestování hromadnou dopravou), pak i náhubek či schrána nebo brašna pro psa;
  • kalhotky či vložky u hárajících fen.

Omezení, s nimiž se můžete setkat

Každá agentura či samostatný pečovatel má rovněž své další individuální požadavky na psa, kterého má od majitele převzít.
Někteří například odmítají hlídat štěňata do určitého věku, feny od určité fáze březosti nebo kojící feny se štěňaty. Někdy také odmítají, často z prostorových důvodů, hlídat velká plemena.
Další, byť méně ověřitelnou podmínkou u nich zpravidla bývá, aby byl pes bezproblémový, neagresivní a dobře snášel nové prostředí. Neměl by rovněž mít problém s přítomností jiných psů či dalších zvířat a nebo lidí (včetně dětí). Měl by umět spát ve vlastním pelíšku, případně na jiném k tomu určeném místě v rámci domácnosti. Zpravidla poskytovatelé neumožňují spaní psa s nimi v posteli.
Přijetí psa do péče často poskytovatelé služby podmiňují také tím, aby pes znal alespoň základní povely (poslechne na zavolání, sedne si, lehne si, reaguje na důrazný povel či zákaz atp.). Pes by také měl být zvyklý na obojek, vodítko a případně náhubek a schránu.
Další častou podmínkou je, aby pes snášel cestování prostředky hromadné dopravy nebo autem.
U některých pečovatelů se rovněž můžeme setkat s požadavkem na úvodní seznámení se psem, na základě něhož se teprve rozhodnou, zda nakonec spolupráci potvrdí. Tento požadavek je však bezesporu žádoucí pro obě strany, tedy i pro samotného majitele psa, který tak má lepší možnost poznat, kdo se o jeho miláčka bude starat. Webové stránky jednotlivých pečovatelů totiž nemusejí vždycky říct zcela všechno.

Foto: Stock.XCHNG

Tagy: péče o zvířata