Novinka ve vyplácení dávek – sKarta. Co přinese?

Vydáno 28.6.2012 Aktuality Lucie Černá

Příjemci sociálních dávek, případně dávek z oblasti státní politiky zaměstnanosti si budou brzy muset zvyknout na nový systém jejich výplaty a čerpání. Do hry totiž přichází tzv. Karta sociálních systémů neboli sKarta, která zahrnuje několik novinek. Kartu bude vydávat a některé služby s ní spojené zajišťovat Česká spořitelna.
Výplaty nepojistných sociálních dávek v současné době probíhají buď formou hotovostní výplaty na ÚP (cca 1 % všech výplat), výplatou na účet (cca 60 % všech výplat) nebo výplatou prostřednictvím poštovní poukázky. Zavedení sKarty si proto klade za cíl tyto způsoby výplaty sjednotit a zejména zlevnit. Zůstatek na sKartě si navíc bude moci každý zdarma kontrolovat v bankomatu nebo na internetu nebo si jej bude moci nechat za cenu poštovného zasílat na korespondenční adresu.

Druhy sKarty

sKarta se bude dle informací Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) vydávat ve dvou variantách, odlišených dle povahy příjemce dávek – a to na základní a speciální. Druhá zmíněná bude zároveň nově sloužit jako průkaz TP, ZTP či ZTP/ P. Pokud bude mít klient nárok na sKartu speciální, je zároveň povinen původní průkaz vrátit (a to i přesto, že je platný i několik dalších let).
U těchto typů sKaret musejí žadatelé o jejich vydání dodat na úřad práce svoji fotografii, která bude na sKartě uvedena. Teprve poté, co bude jejich karta připravena, obdrží dopis s výzvou k vyzvednuté své sKarty. Výhody, které dnes souvisí s držením průkazů TP, ZTP a ZTP/ P, přitom zůstávají i nadále zachovány. Dávky, na které má příjemce průkazu nárok, bude nově čerpat prostřednictvím sKarty.

Co čeká příjemce sociálních dávek

Karty budou rozdávány během druhého pololetí roku. Klient, který si bude moci vyzvednout svou kartu na úřadu práce, bude písemně vyrozuměn s dostatečným předstihem. Samotný způsob čerpání dávek je pak dán charakterem klienta. Výjimkou jsou pouze dávky pomoci v hmotné nouzi, kde způsob výplaty dávky a jejího čerpání stanovuje příslušný úřad práce (ÚP). V případech, kdy je ÚP oprávněn komunikovat s klientem na tzv. korespondenční adrese, bude možné si doručení sKarty objednat na kontaktní pracoviště toho ÚP, které je pro klienta dostupné.
I v tomto případě ale platí, že dávka bude čerpána prostřednictvím sKarty.
Výrobci karet zároveň zaručují absolutní bezpečnost. Vyráběny budou v souladu s mezinárodně uznávanými předpisy, které se vztahují na bankovní karty, a to znamená, že budou obsahovat stejné ochranné prvky.

Dávku čerpá přímo z účtu, který je veden k sKartě, a to následujícími způsoby:

  • výběrem z bankomatu (hotovost)
  • platbou u obchodníka
  • výběrem hotovosti u obchodníka (tzv. cash back, jehož podmínky se však liší současně s obchodníkem, u něhož je služba využívána)
  • převodem na jiný účet, který klient provede buď na ÚP, nebo v bankomatu, přičemž platební příkaz může mít trvalý či jednorázový charakter; pokud klient chce veškerou sumu dávek nebo její část převádět na vlastní účet, provede výše uvedenými způsoby platební příkaz
  • využití složenky – to bude možné ještě do konce roku 2012 tak, jako tomu bylo doposud; po této lhůtě si bude muset tyto služby, jež budou převedeny na komerční subjekty, muset hradit každý sám (podobné služby už ovšem existují i dnes)

Imobilní občané na úřad nemusejí

Ti žadatelé, kteří se nemůžou dostavit na úřad práce (jde zejména o klienty umístěné v sociálním či zdravotnickém zařízení), mohou postupovat následovně:

  • je možné určit opatrovníka – to je však vhodné až v případech, kdy jsou schopnosti a kompetence člověka vážně omezeny;
  • lze využít pomáhající osoby (sociálnímu pracovníkovi obce nebo zařízení sociálních služeb, ale samozřejmě i jakékoli jiné osobě dle uvážení klienta) a udělit jí úředně ověřenou plnou moc; tato osoba bude moci převzít sKartu, provést klientem určené transakce (např. trvalý příkaz) a sKartu následně oprávněnému předat. Zmocnění je vždy jednorázové a jeho úřední ověření lze provést přímo v místě, kde klient žije či pobývá (sociální služby, domácnost, zdravotnické zařízení). Postačuje též úřední ověření příslušným útvarem obecního úřadu, nebo na poště či u notáře. Poplatek činí většinou 30 korun.
  • ÚP může rovněž zabezpečit předání sKarty v místě, kde klient žije. V takovém případě je vhodné dohodnout takový postup například s poskytovatelem sociálních nebo zdravotních služeb (domovy pro seniory, pečovatelská služba, osobní asistence apod.).

Jak se klient o vydání sKarty dozví?

První dopis s výzvou k převzetí sKarty zašle Úřad práce příjemci dávky obyčejně. Pokud na něj klient nezareaguje do tří týdnů, bude mu zaslán doporučený dopis do vlastních rukou. Pokud ani tehdy nedojde k převzetí karty, bude příslušné kontaktní pracoviště úřadu práce aktivně klienta vyhledávat a pokud z objektivních důvodů nelze klienta nalézt, zahájí se řízení z moci úřední o pozastavení výplaty dávky (tj. dávka nadále přináleží, ale není vyplácena). Pokud je u klienta zjištěna objektivní příčina nemožnosti vyzvednout si sKartu, pak je zvolen způsob pro osobu nejvhodnější, tj. opatrovník, zmocněnec, předání sKarty v místě, kde klient pobývá apod.

Více informací

Více informací o sKartě a průběhu jejího zavádění můžete najít na adrese www.skontakt.cz nebo je můžete získat na bezplatné non-stop telefonní lince Kontaktního centra pro sKartu: 800 752 782. Bližší informace přináší také stránka socialnirefor­ma.mpsv.cz.

Zdroj: webové stránky MPSV
Zdroj foto: www.skarta-socialni-karta.cz