Péče o osobu blízkou se vám započítává do nároku na důchod

Vydáno 26.9.2016 Aktuality Pavla Jelínková

Mnoho osob dnes řeší, jak skloubit výchovu svých dětí, zaměstnání a péči o stárnoucí příbuzné. Na tento stále ožehavější problém zareagovaly legislativní orgány úpravou zákona o důchodovém pojištění.

Ten vymezuje tzv. náhradní doby pojištění. Tím je myšleno období, která se započítávají do doby pojištění potřebné pro přiznání důchodu, přestože v nich lidé nepracují, nejsou výdělečně činní a neodvádějí pojistné. A právě péče o osoby blízké je nyní brána jako náhradní doba pojištění. A tak mají nyní lidé možnost kvůli tíživé situaci a zvládnutí péče o blízké a rodiny zároveň, rozhodnout se a na určitý čas opustit zaměstnání. O roky potřebné k přiznání důchodu nepřijdou.

Za dobu péče je považována péče o dospělou osobu s přiznaným některým stupněm závislosti (II., III. nebo IV., když u stupně I. se to vztahuje jen na o osobu mladší deseti let). Osoba blízká je brána z pohledu zákona o důchodovém pojištění jako manželka, manžel nebo přímý příbuzný v první linii, anebo tzv. osobou neblízkou, když pečující člověk prokáže, že s opečovávanou osobou žil ve společné domácnosti a pak příbuzenský vztah roli nehraje (toto platí od 1. 7. 2001, u starších případů péče lze hodnotit péči jen o rodinné příslušníky).

Co udělat chcete li o osobu blízkou takto pečovat?

Ideálně se obrátit na krajskou pobočku Úřadu práce ČR se žádostí o poskytnutí příspěvku na péči. Na základě této žádosti bude provedeno sociální šetření a následné posouzení zdravotního stavu osoby, o niž je pečováno, zda odpovídá stupni II–IV, příp. stupni I, pokud jde o dítě do deseti let věku.

Péče o blízké se započítává do nároku na důchod

Doba péče o osobu blízkou se počítá v plném rozsahu jako doba zaměstnání nebo doba samostatné výdělečné činnosti. Pro stanovení osobního vyměřovacího základu se hodnotí jako doba vyloučená. V případě, kdy se doba péče kryje se zaměstnáním nebo s výkonem samostatné výdělečné činnosti, pečující osobě se započítá výhodnější varianta (buď příjmy z výdělečné činnosti nebo doba péče).

K návrhu na zahájení tohoto řízení je nutno doložit

  • doklad totožnosti žadatele
  • doklad totožnosti osoby, o kterou je, či bylo pečováno
  • potvrzení krajské pobočky Úřadu práce ČR o vzniku stupně závislosti a dobu poskytování příspěvku při péči o závislou osobu
  • doklad prokazující příbuzenský vztah žadatele k osobě, o kterou je pečováno (např. rodné listy, oddací listy atp.)
  • v případech, kdy nejde o blízkou osobu, je třeba prokázat vedení domácnosti žadatele s opečovávanou osobou čestným prohlášením
  • úmrtní list, pokud došlo k úmrtí osoby, o kterou bylo pečováno

A co po skončení péče o blízkou osobu?

Tehdy je nutno se obrátit do dvou let od ukončení péče na vaši okresní spádovou OSSZ, (nebo v Praze Pražskou, v Brně Městskou). Ta o době a rozsahu péče vydá rozhodnutí, které je podkladem pro budoucí zhodnocení péče o závislou osobu jako doby důchodového pojištění. Toto rozhodnutí se vydává na základě podaného návrhu na zahájení řízení o vydání rozhodnutí o době a rozsahu péče.

Ten lze podat nejdříve po skončení péče, nejpozději však do dvou let od skončení péče, nebo v době jejího trvání za situace, že pečující osoba v této době podává žádost o přiznání důchodu.

Veškeré informace k věci lze získat konzultací na OSSZ, klientského centra při pražském ústředí ČSSZ nebo call centra pro důchodové pojištění na telefonním čísle 257 062 860. K žádosti o příspěvek na péči rovněž poradí konzultanti krajské pobočky Úřadu práce ČR.

Zdroj foto: MPSV

Tagy: náhradní doby pojištění, péče o osobu blízkou, zápočet do nároku na důchod