Překvapte letos své přátele klobáskami z vlastní udírny či posezením u grilu!

Vydáno 30.3.2013 Péče o zahradu Pavla Jelínková

Ač to za okny mnohdy vypadá spíše jako na podzim či v zimě, nic nebrání tomu už teď začít připravovat zahrady a zahrádky na slunné a teplé dny. Kromě běžných zahrádkářských prací a kreativních úprav vašeho domova se můžete připravit na jaro i trochu jinak – třeba tím, že si necháte vybudovat gril či udírnu.

Existuje nesčetně firem, u nichž lze zadat stavbu zahradního krbu, grilu či udírny. Začnete-li o objednávce takovéto služby uvažovat včas, můžete přípravou uzených a grilovaných pochoutek užívat už letos na jaře. I přes mnohdy vyšší pořizovací cenu je dobré mít na paměti, že je to investice na mnoho let, a tak se zcela jistě vyplatí.

Není gril jako gril…

Grily mohou být přenosné a pevné. Jsou na různá paliva – elektrické, na dřevo, dřevěné uhlí, na plyn a novinkou jsou vodní grily. Jedná se o zahradní grily s vodní lázní. Pevné zahradní krby a grily jsou masivnější, větší a často v kombinaci s udírnou. Mají své stabilní umístění na zahradě a terase. Díky rozměrům mohou ugrilovat a vyudit větší množství potravin. Vyrobeny bývají z nejrůznějších materiálů a na trhu dnes převládají kvalitní, ručně zhotovené zahradní krby, grily a udírny. Vhodnou firmu nabízející jejich výrobu a stavbu si dnes lze vybrat z docela pestré nabídky, která se stále obměňuje a rozšiřuje o novinky v materiálech a sortimentu.
Nejjednodušší cesta je vyhledat si vhodnou firmu v daném regionu přes internet a s pomocí referencí. Objednat lze již hotový výrobek a jeho sestavení a instalaci na místě, což je cenově méně náročné, nebo celou stavbu krbu, grilu a udírny.

Na kolik mě to přijde?

Ceny jsou zpravidla smluvní a vycházejí z kalkulace vzniklé na základě návštěvy pracovníka firmy v domácnosti zájemce a obhlédnutí terénu, kde má krb, gril či udírna stát. Jedná-li se o hotový kus s montáží na místě, je kalkulace* jednoduchá a průkazná – zpravidla zahrnuje cenu krbu, dovoz a sazbu za práci. Při stavbě grilu či udírny je v cenovém rozpočtu započítán materiál, úprava terénu, stavba, práce i doprava všeho na místo.
V obou případech je samozřejmostí také poradenství nejen s umístěním stavby, ale i její obsluhou a údržbou, včetně doporučení vhodného paliva.

Co je nutno zvážit?

  • Při stavbě grilu je důležitým kritériem rozměr. Je-li grilovací plocha větší, ugriluje se na ní najednou více porcí a nikdo pak nemusí na tu svoji dlouho čekat. Naopak schází-li se spíše méně strávníků, ztrácí velká plocha nutná k rozehřátí na efektivnosti.
  • Podstatné je i umístění, tedy kde bude krb, gril či udírna stát. Je příjemné, není-li to daleko od místa, kde rádi sedáváte s rodinou nebo přáteli. V potaz je dobré vzít i směr větru a sousedy. Při určitém směru větru může být kouř na obtíž, a to hlavně u grilů kombinovaných s udírnou. S vhodnou lokalizací s přihlédnutím k dalším důležitým parametrům poradí i přizvaná firma.
  • Nutné je dbát také na bezpečnost. Proto by obslužné prvky grilu měly být jednoduché a snadno dostupné tak, aby nehrozilo popálení.
  • Všechny kvalitní grily a jejich stavby mají mít atest na funkčnost i bezpečnost. Zajímejte se proto také o dobu záruky poskytovanou na prohoření a funkčnost.

Doplňkový sortiment

K údržbě zařízení patří také různé čisticí přípravky. Ty se svým složením liší podle toho, z jakého materiálu jsou grily a krby zhotoveny. Firmy rovněž nabízejí doplňkový sortiment jako motory, rošty, grilovací jehly, nože, hliníkové misky na zachycení šťávy, obracečky, kleště, mlýnky na koření a bylinky, marinovací nádoby, různé druhy otopu a keramické brikety. Ty dobře akumulují teplo podobně jako oblíbené lávové kameny.

Není grilování jako grilování, záleží na teplotě

  • U přímého grilování připravujeme pokrmy při teplotách mezi 160 a 260 °C, bez ohně, jen na žhavých uhlících.
  • U grilování nepřímého se to děje v grilovací komoře při stejných teplotách.
  • Pečení znamená využití teploty 180 až 240 °C.
  • Takzvané barbecue je přípravou při teplotě 90 až 160 °C, kdy potraviny mají zůstat co nejvíce šťavnaté.
  • Uzení je dlouhodobé zpracování potravin za teploty 60 až 90 °C.
  • Některé grily mají i varnou desku, k vaření.
  • Grily kombinované s udírnou poskytují nejen možnost připravovat grilované ryby, masa, ale i uzení. Pokud je součástí grilu samostatná udicí komora, tak je uzení možné zároveň s grilováním.

Pár tipů k uzení:
• udit lze tzv. studeným kouřem o 20 °C a teplým kouřem o 60 až 70 °C nebo 80 až 90 °C
• čím teplejší kouř je, tím je uzení rychlejší
• maso vyuzené rychle je nutné spotřebovat co nejdříve
• ideálním dřevem je buk nebo habr

Zdroj foto: www.flickr.com

Tagy: péče o zahradu