Slovník sociálního zabezpečení

Vydáno 24.10.2017 Pomoc v domácnosti Pavla Jelínková

Ano, slovníky jsou užitečné, ale ten z projektu, který vznikl k 25. výročí vzniku České správy sociálního zabezpečení a 90 let od vzniku prvního moderního zákona o sociálním pojištění na našem území, je ojedinělý.

Slovník sociálního zabezpečení

Projekt se týká tvorby slovníku, a to ne ledajakého. Slovník sociálního zabezpečení má usnadnit lidem informace ze sociální sféry. Jedná se o první takovýto počin pro občany Česka. Slovník sociálního zabezpečení je vydán ve dvou verzích – mediální, který je součástí webu ČSSZ, a tištěný. Mediální slovník najdete v levém Menu webu ČSSZ v dolní části.

Slovník sociálního zabezpečení

Oba dva slovníky osvětlují a vykládají veškeré pojmy důchodového a nemocenského pojištění, sociálních dávek, zaměstnanosti, sociálních služeb a mnoha dalších oblastí sociální sféry. Celá aplikace a slovník samotný je zpracován tak, aby v co možná nejsrozumitelnější formě podal a přiblížil široké veřejnosti jednotlivé pojmy.

Proč slovník vznikl?

Cílem tvorby Slovníku sociálního zabezpečení je vysvětlit pojmy a oblasti, které mohou být někdy složité k pochopení pro osoby a laiky nezúčastněné ve veřejné správě sociálního zabezpečení i legislativě s ní spojené.

Tvůrci slovníku si dali za cíl vytvořit soubor informací, díky nimž se čtenář v problematice sociální sféry rychle zorientuje a dozví se i to, kde lze najít a získat další podrobné informace, návody a tipy. Na Slovník sociálního zabezpečení se můžete podívat zde, přičemž ve slovníku lze vyhledávat dle kategorií anebo podle abecedy.

Nejen pro veřejnost

Samotný projekt a vypracování slovníku není zaměřeno a primárně určeno jen pro veřejnost a občany Česka, ale také může být užitečný mnohým odborníkům. Slovníkem sociálního zabezpečení však nelze nahradit platnou právní legislativu a přesné definice v právních předpisech týkajících se sociální sféry.

Tištěná publikace

Tištěná verze Slovníku sociálního zabezpečení je k dispozici ve vestibulu budovy MPSV, rovněž na krajských pracovištích Úřadu práce ČR, a samozřejmě v klientských centrech ČSSZ a pobočkách ČSSZ – okresních správách sociálního zabezpečení (OSSZ).

Na tvorbě obou verzí slovníku se podíleli zaměstnanci České správy sociálního zabezpečení, lidé z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí i osoby z ministerstev, jichž se sociální problematika dotýká.

Slovník sociálního zabezpečení

Zdroj foto: Pixabay.com

Tagy: mediální forma, Slovník sociálního zabezpečení, tištěná forma