Až přede dveře a zdarma. Tak vypadá donášková služba některých knihoven pro handicapované

Vydáno 18.12.2012 Péče o osoby s hendikepem red .

Zimní večery přímo svádějí k tomu zachumlat se do peřin a začíst se do knížky. Jenže co dělat, když dojdou domácí zásoby? Pak nezbývá, než se vypravit do knihkupectví, nebo – což ocení hlavně vášnivější čtenáři – si další tituly půjčit v knihovně. Ne pro všechny je ale cesta do bibliotéky jednoduchá či vůbec uskutečnitelná, a proto právě pro ně nabízí řada knihoven donáškovou službu. Využít ji přitom mohou nejen handicapovaní, ale i jiné skupiny lidí.

V poslední době dochází k postupnému, zato znatelnému uzpůsobování veřejných knihoven nejen z hlediska jejich všeobecného přístupu a pohybu v nich, ale i prostřednictvím nejrůznějších pomůcek pro lidi s různou formou postižení. O své handicapované či méně mobilní čtenáře se knihovníci ovšem starají i za zdmi knihovní budovy – například tím, že jim na vyžádání dovážejí vybrané svazky až domů nebo zde naopak vyzvedávají ty již přečtené. A to navíc zcela zdarma.

Podmínky využití služby

Podmínky pro možnost využít donáškovou službu jsou celkem nasnadě: žadatel o službu musí být registrovaným čtenářem a mnohdy – i když ne vždy – též obyvatelem města, v němž daná knihovna sídlí.
Kromě majitelů průkazu ZTP a ZTP/P ji mohou v některých knihovnách využít i starší občané a nebo ti, kdo jsou dlouhodobě nemocní a nemohou si svou knihu vyzvednout sami či s pomocí svých nejbližších. Objednávku je třeba vytvořit s předstihem, a to zpravidla osobně, telefonicky nebo e-mailem. Těmito cestami se lze zároveň dozvědět více o konkrétním průběhu služby, neboť ta se může s každou institucí mírně lišit.

Na objednávku je nutno myslet včas

Vzhledem ke specifikům služby (z nichž tím nejviditelnějším je, že se odehrává mimo knihovnu samotnou a k tomu ještě zdarma) je nutné počítat s tím, že se nejedná o servis tzv. „na zavolání“. Nejčastěji jsou knihy rozváženy jednou měsíčně, v některých případech (zpravidla ve větších městech) jedenkrát za čtrnáct dní, výjimečně i každý týden.
O zajištění služby se většinou starají zaměstnanci knihovny, dobrovolníci a nebo studenti škol se zaměřením na sociální služby. Donáška tak zároveň pro klienty představuje i jistou formu sociálního kontaktu s vnějším světem, a to prostřednictvím školených pracovníků, a současně možnost dozvědět se novinky ze samotné knihovny.

Foto: Stock.XCHNG

Tagy: péče o osoby s hendikepem, péče o seniory