Krizových pěstounů přibývá, odborníci se bojí zneužívání vyšší finanční podpory

Vydáno 15.4.2013 Aktuality Lucie Černá

Krizových pěstounů, tedy lidí, kteří se dočasně ujímají dětí z problémových rodin, přibývá. Z celkových devíti na počátku loňského roku vzrostl jejich počet na současných šest desítek. Situace je nyní jiná v tom, že dostávají vyšší státní finanční podporu a také jsou lépe proškoleni. Zvýšení počtu pěstounských rodin však odborníci vnímají spíše jako riziko spojené s možným pojetím pěstounství jako formy výdělku. Minulý týden o tom informoval Český rozhlas na svém webu.

Reklama

K největším změnám v této oblasti došlo na začátku letošního roku, kdy vešla v platnost nová pravidla pro sociálně právní ochranu dětí. Institut krizových pěstounů nahrazuje výchovná zařízení, kam se dostávají děti, které nemohou z různých důvodů nadále zůstat ve své biologické rodině. Krizoví pěstouni mají tu funkci, že buď pomáhají k tomu, aby mohlo být dítě navráceno zpět do rodiny, nebo mu usnadňují přechod do stabilní pěstounské rodiny či k adoptivním rodičům. Celkově v České republice existuje asi devět tisíc stabilních pěstounských rodin, které se starají celkem o jedenáct a půl tisíce dětí.

Krizoví pěstouni musejí být připraveni čtyřiadvacet hodin denně přijmout dítě, to znamená, že mají pohotovostní funkci. Odměna pro pěstouny se bude podle ministerstva práce a sociálních věcí pohybovat okolo 20 000 korun hrubého za měsíc.

Podle některých neziskových organizací a odborníků je však taková praxe riziková, neboť bude atraktivní hlavně pro lidi, kteří budou pěstounství pokládat více než za poslání spíše za svůj výdělek. Nová úprava podle nich navíc nezohledňuje to, že některé děti trpí různými zdravotními poruchami, a náhradní rodiče na to zkrátka nebudou svými schopnostmi, znalostmi a zkušenostmi stačit. Ministerstvo ale tyto obavy krotí argumentem, že pěstouni musejí nově projít přísnějším odborným výcvikem.

Zdroj: www.rozhlas.cz
Foto: sxc.hu