ROZHOVOR // Při úklidu si paradoxně odpočinu, říká profesionální hospodyně

Vydáno 3.9.2013 Rozhovory Lucie Černá

Úklid jí nikdy nepůsobil potíže, ba co víc, dokonce se u něho dobře odreaguje. V lokalitě, kde bydlí, je o dobré zaměstnání nouze a do toho doma tři malé děti… Vše jako by nahrávalo tomu, aby se Kristýna Kabátová spolehla sama na sebe a stala se profesionální hospodyní. I když by dnes rozhodně neměnila, uznává, že cesta k tomuto povolání rozhodně nebyla jen tak.

Služby hospodyně se už i v české kotlině stávají čím dál běžnější. I přesto: jak lidé obvykle reagují, když jim řeknete, čím se živíte?

Rodina a nejbližší přátelé a známí reagují vesměs kladně, ale setkala jsem se i s názorem, že než dělat služku, tak mám být doma…

Reklama

Proč jste se tedy rozhodla právě pro tuto práci?

V současné době jsem na rodičovské dovolené, předtím jsem byla v domácnosti, takže se vlastně nemám kam vrátit. S prací to u nás není vůbec dobré, všechno je na dojíždění a to při třech dětech moc dobře nejde. Uklízím ráda, žádná domácí práce mi nevadí, díky kurzu vím, jak na to, a když jsem viděla poptávku u nás v okolí po hospodyních, úklidech, tak už bylo jasné, co budu dělat.

Prošla jste rekvalifikačním kurzem pro úklidové pracovníky budov. V čem spočíval?

Kurz obnášel jak teorii, tak praxi. Učili jsme se, jak správně čistit a ošetřovat různé materiály, jaké používat chemické přípravky a hlavně techniku úklidu, aby práce byla co nejefektivnější a nejrychlejší. Praxi jsme měli ve škole, na úřadech nebo v domově seniorů.

Jak časově nebo i obsahově náročný pro vás byl?

Časově byl náročný hodně, kurz se konal v Praze, já dojížděla vlakem a městskou dopravou hodně přes dvě hodin a končila jsem dříve, abych stihla vyzvednout syna ze školky… Obsahově náročný pro mne nebyl vůbec, protože mne kurz zcela pohltil.

Jste také majitelkou osvědčení o získání profesní kvalifikace. V čem všem se liší nebo v čem doplňuje osvědčení o rekvalifikaci?

Profesní kvalifikace je vlastně výuční list, který jsem získala na základě celkem náročné závěrečné zkoušky, jak z teorie, tak z praxe. A osvědčení o rekvalifikaci získal každý, kdo se kurzu zúčastnil.

Firem zaměstnávajících hospodyně je dnes celá řada, vy jste se ale rozhodla jít cestou podnikání. Co vás k tomu vedlo?

Určitě v první řadě finance. Agentury platí o několik desítek korun na hodinu méně, než si vydělávám já sama. A pak taky čas. S klientem si domluvím sama čas tak, aby vyhovoval nám oběma. A pokud nemohu v den, který si klient určí, vždycky se nějak domluvíme.

Můžete jako podnikatelka využít při hledání zakázek služeb agentury? A pokud ano, využíváte je?

Popravdě řečeno, ještě jsem nezkoušela a zatím zkusit nepotřebuji.

Jaké všechny služby nabízíte?

Je to úklid od stropu po podlahu. Mytí oken, generální úklidy, úklidy po rekonstrukci, ale i týdenní úklidy domácností, čištění koberců – to nikoli strojově –, praní, žehlení, mytí nádobí, vyzvedávání dětí ze školky, školy, dovoz na kroužky, venčení psů a tak dále.

Co se vám na vaší profesi líbí nejvíce?

Tak v první řadě úklid jako takový. Uklízím velice ráda a paradoxně si při úklidu odpočinu. Pokud do rodiny docházíte třeba i třikrát týdně, trávíte tam několik hodin, je tam oboustranná důvěra, tak se stáváte najednou členem rodiny, popovídáte si, dokonce s jednou maminkou jsme se staly myslím že i dobré přítelkyně. A tak samozřejmě spokojenost klientů, když odcházím a vidím, že jsem nestrávila třeba až šest hodin úklidu zbytečně…

Jaké typy zákazníků si vás na výpomoc zvou nejčastěji?

Nejčastěji jsou to ženy podnikatelů, ale i zaměstnané ženy, které nemají čas na důkladný úklid, rodiny s miminkem, tam často úklid objednávají muži. Jsou to i firmy, které se zabývají prodejem právě dokončených domů či bytů a potřebují uklidit po rekonstrukci, nebo mladí lidé, kteří objednávají úklid pro rodiče.

Kdybyste si mohla vybrat nějaký rekvalifikační kurz znovu, byl by to opět tento?

Ano, určitě.


Kristýna Kabátová pracuje jako profesionální uklízečka. Absolvovala rekvalifikační kurz úklidového pracovníka, který úspěšně zakončila zkouškou a ziskem profesní kvalifikace. Jak sama říká, úklid ji baví a nejvíce ji těší oboustranná důvěra a spokojenost zákazníků. Více informací o jejích službách naleznete na stránce krk-uklid.webnode.cz.

Foto: cz.123rf.com a archiv Kristýny Kabátové

Tagy: krk-uklid.webnode.cz/, péče o domácnost, ROZHOVOR