ROZHOVOR// Převýchova psa musí začít u jeho majitele, říká kynolog

Vydáno 31.5.2013 Rozhovory Kateřina Dušková

Hledáte pomoc s výchovou a výcvikem štěňátka nebo dospělého psa? Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s cvičitelem základní kynologické organizace Jinonice Romanem Janebou. Dozvíte se podrobnosti, jak postupovat při nacvičování ovladatelnosti a základních cviků, které promění vašeho psa ve spolehlivého a oddaného společníka.

Kdy je vhodné začít s výcvikem psa?

Předtím, než k nám domů přibude další člen rodiny, měli bychom si nastudovat teorii, podobně, jako to děláme v případě pořízení ostatních věcí. S výchovou a výcvikem začínáme ve chvíli, kdy si štěňátko přineseme domů. Učíme ho základním hygienickým návykům, zvykáme ho na obojek a vodítko. Při každé vhodné příležitosti zkoušíme přivolání. Zvykáme štěňátko zároveň na jiné lidi a psy, na dopravu, prostě na vše, s čím se bude později setkávat. Hlavně se učíme psa odměňovat za všechno, co správně splní.

Kdo se má psovi věnovat a jak často?

Psovi by se měli věnovat všichni členové rodiny, a to každý den. Venčení je potom ideální příležitostí pro zopakování cviků a ovladatelnosti. Cvičit na cvičáku by měl potom jen jeden člen rodiny. Ten průběžně seznamuje ostatní s metodikou výcviku tak, aby celá rodina přistupovala k psovi stejně. Pravidelnost ve výcviku je důležitá. Minimálně jednou týdně je dobré domácí trénink konzultovat s instruktorem.

Jinonický vítez

Roman Janeba na závodě Jinonický vítěz 2013

Jakých chyb se začátečníci nejčastěji dopouštějí?

Podle mě je největší chybou nedůslednost a netrpělivost při výcviku. Zároveň mi připadá, že páníček se svým psem nemají mnohdy dobrý vztah. Páníček si neumí se psem pohrát, po odepnutí z vodítka psa pán už nezajímá. Je potřeba věnovat se motivaci psa na svého pána. Pán, vůdce smečky, by měl být středobodem vesmíru pro svého psa. Začínající psovodi navíc nemají základní teoretické znalosti, přestože je v současnosti informací až přebytek.

Co zahrnuje kurz základní poslušnosti?

V naší základní kynologické organizaci Jinonice se snažíme naučit psovody základní metodice ovladatelnosti psa, odložení, aportu, sedni – lehni – vstaň a některým jednoduchým překážkám, jako je nízká kladina a překážka tvaru „A“, vysoká 150 cm s menším sklonem stěn. Zájemci o obranu se mohou zúčastnit i nácviku obran.

Doporučujete individuální, nebo skupinový výcvik?

Začátek by podle mě měl být skupinový, může se u psa využít třeba i napodobovací metoda. Psovod se zároveň může poučit z chyb ostatních. Jakmile psovod zvládne metodiku cviků, je vhodný individuální výcvik, ale pod dohledem instruktora.

Pokud pes úspěšně zvládne základní výcvik, kam může postupovat?

U nás v Jinonicích pokračuje ve výcviku a může se připravovat na zkoušky a závody dle svého přání a zaměření.

Je potřebné zohlednit při výběru pokročilého kurzu i plemeno psa?

Myslím si, že se dá cvičit skoro s každým plemenem, s přihlédnutím k jeho fyzickým předpokladům. Ale samozřejmě, že psi, které lidi „šlechtili“ k určitým činnostem, pro ně mají lepší předpoklady.

Nakolik je možné převychovat staršího psa?

Na učení není nikdy pozdě, ale samozřejmě záleží, co chceme u psa „předělávat“. Nejprve je potřeba si uvědomit, kde vznikla chyba, a přemýšlet o její nápravě. Většinou zjistíme, že se nachází právě u nás, u páníčků. Proto se při nápravě musíme vrátit opět na začátek, a snažit se napravit náš přístup, při zvolení nové, lepší metodiky.

Co je nejčastějším problémem u těchto psů?

Majitel, ale vážně. Majitel musí změnit svůj přístup k psovi, být důsledný a trpělivý.

Vzpomenete si na zajímavý případ výcviku?

Je moc a moc zajímavých věcí, spousta historek, zážitků, které si vyprávíme po skončení výcviku v klubovně u kávy nebo u pivečka. Ale nejkrásnější je, když sáhnete na svého psa a on radostně zavrtí ocasem, když máte oba radost z každého povedeného cviku. A hlavně, když v očích vašeho psa vidíte radost a ne strach.


Roman Janeba se dlouhodobě věnuje výchově a výcviku psů. Již v mládí pomáhal svým rodičům s provozem chovné stanice německých ovčáků. Postupně získával odborné znalosti a zkušenosti v chovatelské i instruktorské oblasti. Díky osobitému a humánnímu přístupu úspěšně dovedl již mnoho psů různých plemen ke zkouškám národního i mezinárodního zkušebního řádu. V současnosti působí jako cvičitel základní kynologické organizace Jinonice v Praze.


Zdroj foto: sxc.hu, archiv Romana Janeby

Tagy: péče o zvířata, ROZHOVOR