ROZHOVOR // Sedmdesát pět procent seniorů chce zůstat v domácím prostředí, říká jednatelka společnosti poskytující domácí péči (2. část)

Vydáno 19.7.2013 Rozhovory Kateřina Dušková

Služby domácí péče jsou ideální pro ty, kdo chtějí ponechat starší rodiče v domácím prostředí, ale zároveň pokračovat v pracovních povinnostech. V druhé části rozhovoru s jednatelkou společnosti Adamus Jitkou Zachariášovou se dozvíte, kdy je ideální začít s pečovatelskou službou nebo co je třeba zajistit, než ji poprvé využijete.

Kdo nejčastěji vyhledává pomoc v oblasti péče o seniory?

Pomoc pro seniory hledají rodiny, které nechtějí své blízké umístit do zařízení, ale chtějí, aby s pomocí mohli co nejdéle setrvat ve svém přirozeném prostředí, tedy mezi blízkými.

Zaznamenali jste u klientů bariéry před prvním objednáním služeb?

Při zahajování péče se setkáváme s tím, že jsou senioři na své děti citově fixovaní. Mnohdy dochází i k citovému vydírání. Senioři totiž nedovedou pochopit, proč by měl péči převzít někdo jiný, když se v péči svých dětí cítí dobře. Poznala jsem například člověka, který tomu podlehl. Nakonec nemohl jít ani nakoupit do nedalekého obchodu, protože mu maminka hned vyhrožovala sebevraždou. Další překážkou při objednávání péče o seniory je zbytečná obava, že pečovatel naruší běžný chod domácnosti a zavede zde nový režim. Tak tomu ale není.

Domácí péče, nebo pečovatelský dům?

Pokud je rodina schopna zajistit seniorům péči, je pobyt v domácím prostředí vhodnější. V opačném případě může využít služeb pobytových zařízení. Pečovali jsme například mnoho let o starší rodiče v domácím prostředí. Vzhledem k jejich postupující nemoci se o ně už ale rodina nemohla dále starat a musela je proto umístit do zařízení se zvláštním režimem. V těchto komplikovanějších případech musí rodina vždy zvážit, zdali je schopna seniorům poskytnout dostatečnou péči a ponechá je v domácím prostředí, nebo je umístí.

Jak to vidí senioři?

Průzkumy ukazují, že sedmdesát pět procent seniorů chce strávit sklonek svého života v domácím prostředí. Realita je ovšem odlišná. Dočká se toho bohužel pouze pětadvacet procent seniorů.

Kdy je ideální začít s pečovatelskou službou?

Doporučujeme, aby se začalo co nejdříve. Postačí přitom jedna návštěva za měsíc. Důležité je, že si senior na pomoc pečovatelů zvykne, a poté ji dobře snáší. Často se bohužel stává, že klienti přichází až v krizové situaci. Dostávají tím seniory i sebe zbytečně do stresu.

Co by měli lidé udělat před prvním kontaktováním pečovatelské služby?

Před první návštěvou je vhodné udělat si alespoň základní představu o časovém rozsahu, který bude potřebovat objednat, a společně pak nadefinují činnosti, které se mají zajistit. Pokud představa není, může si klient zavolat a domluvit si schůzku v naší kanceláři, kde mu poradíme. Kromě základních informací poskytneme také užitečné rady, které jsou nutné pro zahájení pomoci.

Jak dlouho trvá zavedení služby?

Snažíme se zajistit služby vždy co nejrychleji. Většinou se jedná o tři až sedm dní, a to v závislosti na aktuální kapacitě. Pokud klient vyžaduje rychlejší zavedení osobní asistence, jsme schopni zajistit vše potřebné do čtyřiadvaceti ho­din.

Jak je zajištěna bezpečnost?

Díky našemu kontrolnímu systému je pro seniory zajištěna vždy maximální bezpečnost. Záleží potom na klientovi, zdali zajistí přístup pečovatelek do domácnosti. V případě, že přebíráme klíče, je podepsána hmotná odpovědnost našich pečovatelek.

Kolik evidujete v současnosti klientů?

Nezáleží ani tolik na počtu klientů, jako na poskytnutých službách. My jsme jich za rok 2012 poskytli 22 tisíc hodin.

Pečovatelské služby poskytujete už dvanáct let. Zaznamenali jste za tu dobu nějaké změny?

Díky dvanáctiletým zkušenostem jsme se posunuli k profesionalitě při poskytování pomoci. Dokazují to i spokojení klienti, kteří dlouhodobě objednávají naše služby a doporučují nás svým známým.

Jaké máte plány do budoucna?

Nadále se budeme prioritně zaměřovat na pomoc seniorům v terénu a rozšiřovat stávající nabídku. Vzhledem k tomu, že populace stárne, je tato forma zajištění pomoci v domácím prostředí jednou z možností.

Jitka Zachariášová je jednatelkou společnosti ADAMUS s.r.o. Původním povoláním je zdravotní sestra. Od roku 1999 se zabývá pomoci seniorům v domácím prostředí. Sama vychovala dva syny. Při nasazení typu práce – domácnost – sport musela mít detailně propracovanou logistiku. Tuto devizu poté přenesla do své práce a postupně vybudovala společnost, kde „flexibilita, spolehlivost a vysoká kvalita odvedené práce nejsou jen prázdná slova“.

Zdroj foto: Sxc.hu

Tagy: Adamus s.r.o., péče o seniory, ROZHOVOR