Stát by měl být ke zdravotně postiženým citlivější, má připravené změny

Vydáno 2.8.2013 Aktuality Kateřina Dušková

Sociální reforma způsobila, že někteří lidé přišli o dávky nebo průkazy TP, ZTP a ZTP/P, i když se jejich zdravotní stav nezměnil. Ministerstvo sociálních věcí proto pracuje na harmonogramu postupu řešení. Připravilo již potřebnou změnu legislativy.

„Porada vedení ministerstva dnes odsouhlasila okamžité kroky, které můžeme teď udělat a pomůžou zdravotně postiženým,“ řekl po schůzce, která se uskutečnila 18. července, ministr práce a sociálních věcí František Koníček a dodává: „Připraví se harmonogram postupu, jak docílit potřebných změn. Novelu zákonů, které oblast zdravotně postižených upravují, jsme už připravili. Teď je to na zákonodárcích a rychlosti legislativního procesu.“

Zda a jak rychle se o navrhovaných změnách právních předpisů rozhodne, je tedy otázkou jednání Poslanecké sněmovny a Senátu. Podstatou změn je větší sociální citlivost vůči zdravotně postiženým lidem. Vše by mělo vést k tomu, aby handicapovaní nemuseli tolik chodit po úřadech a stát by se o ně tam, kde je to skutečně třeba, postaral.

Přehled připravených změn

Průkazy lidí s postižením, tedy TP, ZTP a ZTP/P, by se nově už nemusely odvíjet od posouzení stupně závislosti a schopnosti mobility a orientace. Nárok na ně by lékařská posudková služba měla posuzovat samostatně a na základě posudku by o průkazech rozhodovaly úřady práce.

Posudky zdravotního stavu o stupni závislosti by tedy už nebyly víceúčelové. Nadále by se využívaly pouze pro rozhodování o příspěvku na péči, kde se musí posoudit více faktorů než v souvislosti s průkazy pro zdravotně postižené.

Příspěvek na mobilitu by měl ze zákona navázat na přiznaný průkaz ZTP a ZTP/P.

Navrhované změny vycházejí z vyhodnocení dopadů sociální reformy. Jednalo se o nich mimo jiné se zástupci zdravotně postižených a řešily se také v rámci připomínkového řízení k novelizaci zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách a zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Právě tyto dva právní předpisy by se musely změnit proto, aby se situace zdravotně postižených zlepšila.

Zdroj: www.mpsv.cz
Logo: www.mpsv.cz