V České republice by měly vzniknout ambulance pro děti ohrožené závislostí

Vydáno 11.7.2013 Aktuality Kateřina Dušková

České děti mají zkušenosti s konopím od třinácti let a kouří od jedenácti let. Alkohol pravidelně konzumuje šedesát procent dospívajících. Přesto se v České republice nenachází ani jedna adiktologická ambulance zaměřená na péči o děti a dospívající ohrožené závislostí.

První ambulance by mohla vzniknout v pražském Apolináři. Pokud se podaří vyjednat se zdravotními pojišťovnami úhradu péče, ověří ambulance, jaké služby děti a dospívající potřebují, a poté by mohla vzniknout síť ve všech krajích, popsal plány přednosta kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) profesor Michal Miovský.

Ambulance by byla ojedinělá tím, že zajistí komplexní služby. Byl by v ní dětský psycholog – adiktolog, dětský psychiatr, řešily by se i problémy dětí se školou, případně sociální problémy. Ambulance by měla být součástí střediska pro rodinnou terapii a psychoterapii, kterou klinika už provozuje.

Podle školských studií, které mají adiktologové k dispozici, je mezi náctiletými se zkušenostmi s konopím až devět procent problémových. Zkušenost s konopím má 48 procent studentů a 44 procent studentek. Denně kouří tabák 29 procent chlapců ve věku šestnáct až osmnáct let a 25 procent stejně starých dívek. Náctiletí nejčastěji pijí pivo a destiláty, jen 2,6 procenta alkohol nikdy nepilo. Podle dostupných dat narůstají i počty dětí přijatých kvůli otravě alkoholem do intenzivní nemocniční péče. Pražská záchranka vyjíždí ročně více než padesáti případech k dětem do patnácti let, které jsou pod vlivem návykových látek, a ve více než tři sta případech k mladistvým.

Zdroj: www.ceskenoviny.cz
Zdroj loga: www.sxc.hu