ZEPTEJTE SE ODBORNÍKA// Intenzivní sesterská zdravotní péče a rehabilitace v domácím prostředí

Vydáno 17.1.2014 Rozhovory Kateřina Dušková

Pro koho je určena domácí zdravotní péče? Nakolik je hrazena zdravotní pojišťovou? Výkonná ředitelka společnosti ProCare Medical Hana Strieborná zodpověděla vaše dotazy v rámci nové rubriky „Zeptejte se odborníka“. Dotazy jste mohli podávat od 17. do 21. ledna 2014 pomocí e-mailové adresy chat@pomocvdomacnosti.cz

ZEPTEJTE SE ODBORNÍKA// Intenzivní sesterská zdravotní péče a rehabilitace v domácím prostředí

Pro koho je domácí péče určena? Je vhodná i pro děti?

(Barbora, Pelhřimov)

Domácí zdravotní péče je určena všem, kteří ji potřebují. Vždy ji indikuje praktický lékař nebo dětský lékař, na čtrnáct dní ji může předepsat rovněž ošetřující lékař, který dotyčného propouští z nemocničního zařízení. Pokud je klient již v terminálním stadiu onemocnění, může Poukaz na domácí péči předepsat rovněž lékař z ambulance bolesti. Jiný odborný lékař však tuto možnost nemá a klient se musí obrátit na praktického nebo dětského lékaře. Domácí zdravotní péče může být poskytována u jakékoliv věkové kategorie klientů, tedy i u dětí.

Jaký je rozdíl mezi klasickou domácí péčí a sesterskou zdravotní péčí?

(Zuzana, Liberec)

Domácí zdravotní péče je péče poskytovaná zdravotními sestrami ve vlastním sociálním prostředí klienta, tedy u něj doma. Je nutné rozlišovat zdravotní služby od sociálních, nevím tedy, zda pod pojmem klasická domácí péče si nepředstavujete spíše sociální a pečovatelské služby.

Dobrý den, paní Strieborná, jak bychom měli naši domácnost nebo příbuzného nachystat na příchod vaší sestry? Co je potřeba předem připravit?

(Radka, Brno)

Nemyslím si, že je třeba něco zvláštního na příchod sestry ke klientovi chystat. Při přijímání nového klienta do domácí zdravotní péče vždy s rodinou nebo se samotným klientem domluvíme přístup do domu, bytu. Dále se vždy dopředu domlouváme na pomůckách a materiálu, který bude k danému výkonu sestra potřebovat (např. obvazový materiál).

Dobrý den, naše babička potřebuje 24 hodinový zdravotní dozor. Zajišťuje vaše agentura i permanentní péči o nemocného? Děkuji.

(Zuzana, Praha)

Naše agentura je schopna zajistit 24 hodinový dozor zdravotními sestrami. Ze zdravotního pojištění klienta je však hrazena pouze ta část, kterou indikuje lékař, ostatní hodiny si klient nebo rodina klienta musí hradit přímou platbou.

Jste schopni zajistit péči i v hůře dostupných lokalitách, např. malá obec, horská oblast atd.?

(Romana, Brno)

Agentura domácí zdravotní péče ProCare Medical s.r.o. působí v hlavním městě Praha a jeho blízkém okolí, ve Středočeském a Královéhradeckém kraji. Tam jsme schopni zajet i do odlehlejších vesnic, všude tam, kde nás klient potřebuje. Na Moravě dosud pobočku nemáme.

Dobrý den, paní Strieborná, naše babička potřebuje po návratu z nemocnice vybavit byt polohovací postelí a dalšími pomůckami. Zprostředkováváte i tyto služby?

(Helena, Nymburk)

Ano, základní pomůcky (např. polohovací lůžko, pojízdný klozet, chodítko) jsme schopni zajistit. Může si je půjčit, nebo koupit. Pokud klient vyžaduje speciální pomůcku, kterou nevlastníme, obracíme se na spřátelenou firmu, která tyto pomůcky zajistí a klientovi doveze přímo domů.

Paní Strieborná, poskytujete také tísňovou péči nebo speciální signalizační náramky pro seniory? Děkuji.

(Hana, Frýdek Místek)

Tísňovou péči ani signalizační náramky pro seniory neposkytujeme. Našim klientům nabízíme 24 hodinovou službu Hot line, což je telefonní linka, na kterou mohou klienti volat. Rovněž máme nasmlouvaný tzv. signální kód, což znamená, že počet návštěv u klienta se může navýšit dle jeho požadavků.

Dobré odpoledne, je vaše péče hrazena zdravotní pojišťovnou?

(Lenka, Praha)

Domácí zdravotní péče může být hrazena ze zdravotního pojištění klienta. Rozsah péče je však časově omezen, maximální doba péče jsou 3 návštěvy po 60 minutách. Časový rozsah a druh péče indikuje vždy lékař.

Zohledňuje se při podávání žádosti o domácí péči věk pacienta a finanční situace rodiny?

(Tereza, České Budějovice)

O domácí zdravotní péči žádáte svého praktického nebo dětského lékaře. Je čistě na něm, v jakém rozsahu domácí zdravotní péči předepíše. To platí i pro ošetřujícího lékaře, který klienta propouští z nemocnice domácího ošetřování.

Mohu si vybrat, kdo bude domácí péči poskytovat?

(Radana, Praha)

Vybrat si samozřejmě můžete. V konečné fázi je to ale vždy lékař, který potvrzuje Poukaz na domácí zdravotní péči a ten Vaše přání nemusí respektovat a agenturu Vám může určit.

Hana Strieborná je výkonnou ředitelkou společnosti ProCare Medical s.r.o. Pro společnost pracuje od roku 2007. V letech 1992–1994 pracovala na koronární jednotce Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích, následně na metabolické jednotce I. interní kliniky FNKV v Praze a koronární jednotce III. interní-kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde zastávala pozici staniční sestry. Má bohaté zkušenosti též v ambulantní kardiologii a skoliotické poradně. Aktivně se věnuje přednáškové činnosti na celorepublikové úrovni. Je členkou České asociace sester.

Společnost ProCare Medical s.r.o. se specializuje na péči o pacienty propuštěné z jednotek intenzivní péče (JIP) nebo anesteziologicko-resuscitačních oddělení (ARO) a vyžadujících „intenzivní“ domácí péči a rehabilitaci. Zajišťuje ovšem i standardní domácí péči.

Zdroj info: www.procare.cz
Zdroj foto: archiv Hana Strieborná

Tagy: péče o seniory, ProCare Medical s.r.o., Zeptejte se odborníka