21.9. je Světovým dnem proti Alzheimerově chorobě

Vydáno 15.8.2017 Aktuality Pavla Jelínková

Den 21.září je každoročně věnován Alzheimerově chorobě. Tento den je totiž vyhlášen jako Světový den proti Alzheimerově chorobě. Alzheimerova choroba, nazývaná též demence, je degenerativní onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a vyhasínají jejich funkce.

Nemoc velmi výrazně omezuje kvalitu života postižených osob. Zapomínají, nevzpomínají si, co znali, co by chtěli a potřebovali, obtížně si vybavují pojmy a názvy věcí, jména blízkých a časem také nezvládají osobní obsluhu, oblékání nebo manipulaci s věcmi. Nemocný nepoznává členy rodiny, ukládá své věci i domácí potřeby na nezvyklá místa a pak je hledá a nenachází. Opakuje stále dokola stejné věty, jelikož si nepamatuje, co říkal před momentem. Také ztrácí pojem o čase, je náladový, a často nedodržuje základní hygienické návyky.

Onemocnění nepostihuje jen seniory, ale i osoby mladší. Příčiny Alzheimerovy choroby nejsou dodnes zcela objasněny. V rámci dne boje proti Alzheimerově chorobě se pořádá mnoho akcí po celém světě i v Česku na mnoha místech. Především je to běh proti Alzheimerově chorobě a nejrůznější setkání, konference i semináře s tématem prevence Alzheimerovy choroby.

Zdroj foto: Pixabay.com