Handicapovaný nerovná se imobilní. Pořiďte si auto se slevou!

Vydáno 3.7.2012 Péče o osoby s hendikepem Lucie Černá

Politici i soukromé firmy si dobře uvědomují, že slovo mobilita má především pro tělesně postižené zásadní význam. Nabízejí proto těmto lidem pořídit si osobní automobil se slevou nebo jeho úpravu a přizpůsobení potřebám uživatele. Díky tomu nemusejí být lidé s postižením tolik závislí na dopravě poskytované příbuznými nebo k tomu určenými společnostmi. Jak se ale k takovému vozu dostat?

Pořízení levnějšího nebo upraveného vozu je zpravidla podmíněno vlastnictvím karty pro ZTP, resp. ZTP/P. Na jisté výhody ale mohou dosáhnout i ti, kdo mají průkazku TP.
Dealeři automobilů pro tyto okruhy osob zpravidla nabízejí možnost osobní konzultace přímo v místě bydliště, zajištění spojené administrativy, poradenství v oblasti postupu, jak získat státní příspěvek nebo jak nově nabytý automobil financovat. Některé navíc nabízejí podstoupit řidičský kurz přímo u nich.

Slevy a příspěvky

Na koupi a provoz vozu může být uplatněn nárok získat až 200 tisíc korun, přičemž o tento příspěvek lze nově od tohoto roku žádat pouze jednou za deset let (dosud byla výše příspěvku 100 tisíc a lhůta pro jeho opětovné přiznání byla stanovena na nejméně pět let). Na nejvyšší hranici příspěvku však většinou dosáhnou spíše osoby s těžším postižením. Na zakoupení vozidla se přispívá nejvýše 100 tisíc korun, na celkovou opravu pak nejvýše 60 tisíc korun. Spolu s využitím příspěvku navíc novopečený majitel přizpůsobeného vozu získá příspěvek na jeho provoz, který se řídí stupněm postižení.
Pokud je na vůz přiznán příspěvek, neplatí se 20% DPH (počítá se z původní ceny vozu ponížené o slevy a příspěvek státu). Někteří dealeři vozů za vás navíc vyřídí veškerou agendu spojenou s vykazováním na finančním úřadě.

Stáhněte si:

K výše zmíněnému příspěvku a možnosti vrácení daně se navíc mohou přidat i slevy na koupi vozu přímo od samotných prodejců těchto vozů. Ty se pohybují přibližně od 8 do 15 % v závislosti na typu a stáří auta a míře postižení kupujícího.

Další bonusy spojené s koupí upraveného vozu

Mezi další výhody poskytované jednotlivými automobilovými prodejci patří například možnost dofinancování ceny vozu pomocí zvýhodněného úvěru či leasingu od konkrétního prodejce, přičemž kupující se stává vlastníkem vozu ihned. V nabídce ale bývá také zvýhodněné pojištění auta, bonusy v podobě asistenčních služeb dané společnosti, možnost využití výhodnějších servisních prohlídek atp. Jistých finančních úlev zvýhodnění se mohou postižení dočkat také například u společností zajišťujících povinné či havarijní pojištění auta – tady se pohybují přibližně od 20 třeba až do 40 %.
Většina těchto výhod souvisí s využitím programu zaměřeného právě na osoby s postižením (například Škoda nabízí program Škoda Auto Handy, Ford nabízí analogický program Ford Handy, alevy pro handicapované nabízejí například i automobilky Volkswagen či Opel ap.).

Tagy: Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky, péče o osoby s hendikepem