Lepší podmínky pro zdravotně postižené

Vydáno 24.8.2017 Aktuality Pavla Jelínková

Lidé se zdravotním postižením by měli mít lepší přístup k tzv. zvláštním pomůckám. Senát schválil novelu, která zmírní podmínky pro poskytování příslušných dávek. A navýší se také příspěvek na mobilitu. Novelu ještě musí podepsat prezident, pak by její účinnost mohla naběhnout někdy v počátku roku 2018.

Novelizované úpravy zákona by měly zkvalitnit OZP přístup ke zvláštním pomůckám, tedy jen těm, jež jsou hrazeny ze zdravotního pojištění a často v nemalé míře napomáhají zdravotně handicapovaným osobám žít relativně normální a běžný život i s jejich postižením.

Co se změní?

  • V současnosti je pro OZP možnost dotace na pomůcku (bez posuzování jejich příjmu) jen na pomůcky dražší než 24 tisíc. Nově by tato částka na pomůcku činila 10 tisíc korun. Na pomůcku za nižší cenu mají nárok jen v případě, že jejich příjem nepřesáhne osminásobek životního minima.
  • Další navýšenou položkou je příspěvek na mobilitu. V současné době činí 400 korun a nový by měl díky novele činit 550 korun.
  • Třetí změna se týká příspěvku na pořízení automobilu. Dnes mohou dostat další dotaci po deseti letech od pořízení vozidla, nově by to bylo jen sedm let. Výše příspěvku se nezmění – dosud se jeho výše odvíjí od příjmu celé domácnosti tělesně postiženého člověka, přičemž lze získat 100 000 až 200 000 korun.
  • Čtvrtá novelizovaná věc ve světě OZP je konec průzkumu celkových majetkových a sociálních poměrů handicapovaných lidí při žádostech o příspěvek.

Zdroj foto: Pixabay.com

Tagy: OZP, tělesně postižení, zdravotně handicapovaní