Nová pomůcka pro slabozraké a nevidomé

Vydáno 19.10.2018 Aktuality Pavla Jelínková

Převratná unikátní novinka pro osoby s poškozením zraku se v těchto dnech testuje. Jedná se o první funkční česky mluvící kompenzační pomůcku, která může být pro slabozraké a nevidomé jejich očima.

Reklama

Novinka byla představena v dubnu 2018 na 18. ročníku konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami – INSPO 2018 v pražském Kongresovém centru.

OrCam MyEye je prezentováno jako světově nejpokročilejší nositelné zařízení, které může být očima pro nevidomé a slabozraké osoby i pro osoby lidi s poruchami čtení. Je to de facto umělé vidění, které pomáhá k okamžitému přečtení tištěných, ale i digitálních textů z různých povrchů. Slouží též k rozpoznávání jiných osob uživatelem, je supportem k identifikování produktů, barev nebo bankovek.

V současnosti finišuje testování, které ukáže, pro jaké stupně zrakového postižení bude pomůcka určena, pro které typy uživatelů se hodí a v jakých konkrétních situacích jim může pomoci. Pomůcku testují odborníci, ale i široké spektrum zrakově postižených osob. Cílem je co nejobjektivnější posouzení a závěry.

Po testování bude jasně definováno, komu bude OrCam MyEye určen a nastavena pravidla k žádosti o příspěvek na tuto kompenzační pomůcku.

Zdroj foto: Orcam.com

Tagy: kompenzační pomůcka, nevidomí a slabozrací, OrCam MyEye