Od dubna 2016 bude k mání nový příspěvek pro občany - na dojíždění

Vydáno 31.3.2016 Aktuality Pavla Jelínková

Přelomový příspěvek k podpoře osob v rámci zaměstnávání se zrodil a jeho pilotní část začíná již v dubnu 2016. Od letošního dubna začne Úřad práce ČR spolu s MPSV v rámci společného projektu poskytovat příspěvek na dojíždění v pěti krajích Česka.

Příspěvek rozšiřuje APZ (aktivní politiky zaměstnanosti ) o níž jsme již psali zde. APZ je společným projektem Ministerstva práce a sociálních věcí a Úřadu práce ČR. Ten je využíván ke zvýšení šancí na získání práce především dlouhodobě evidovaných uchazečů o zaměstnání.

Uchazeči a zájemci o zaměstnání, kteří budou nastupovat do práce mimo obec, v níž mají bydliště, mohou před svým nástupem do zaměstnání požádat Úřad práce ČR o příspěvek na podporu regionální mobility. Bude možno jej získat od dubna 2016 v pěti krajích – v Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském a Karlovarském.

Kdo má nárok?

  • O příspěvek mohou požádat lidé, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR déle než 12 měsíců.
  • Žádost může podat také uchazeč či zájemce o zaměstnání, který je bez práce i kratší dobu, pokud o ni přišel, či ví, že o ni přijde, v důsledku hromadného propouštění.
  • Zároveň musí být splněna podmínka, že nový zaměstnavatel uzavře se zaměstnancem pracovní poměr na dobu neurčitou nebo na dobu určitou, a to delší než 12 měsíců.
  • V pracovní smlouvě musí být také uvedeno konkrétní místo výkonu práce, tedy adresa.
  • V rámci žádosti je třeba uvést datum nástupu do nového zaměstnání a místo výkonu práce a následně také předložit pracovní smlouvu.

Kdo příspěvek nezíská?

  • Příspěvek nemůže být poskytnout žadateli, který u nového zaměstnavatele v posledních 24 měsících už pracoval, nebo který bydlí ve stejné obci, jako je místo výkonu práce.

Co následuje po žádosti?

  • Pokud je žadateli žádost schválena, ÚP ČR s ním uzavře písemnou dohodu.
  • Zaměstnanec pak bude každý měsíc dokládat výplatní list, který mu vždy vydává zaměstnavatel za odpracovaný kalendářní měsíc.
  • Částku tedy obdrží až po předložení tohoto dokumentu. Právě na jeho základě ÚP ČR prověří nárok na příspěvek za konkrétní měsíc, a to podle docházky do zaměstnání a výše hrubé mzdy.
  • Za dobu absence na pracovišti ÚP ČR příspěvek nevyplatí. Doba poskytování příspěvku bude činit maximálně 12 měsíců.

Jaká bude výše příspěvku?

Výše příspěvku se bude pohybovat v rozmezí od 1 000 Kč do 3 500 Kč měsíčně podle dojezdové vzdálenosti. Přitom minimum je 10 kilometrů. Výjimku v tomto případě budou tvořit žádosti, kdy mezi bydlištěm a místem výkonu práce prokazatelně neexistuje pravidelné spojení veřejnou dopravou (VD). Na nejvyšší částku pak dosáhnou ti, kteří budou za prací dojíždět více než 50 km.

Příspěvek nebude poskytnut na dojíždění do zahraničí (kromě Moravskoslezského kraje). A nevyplatí se ani v případě, že výše hrubé mzdy žadatele přesáhne v konkrétním měsíci výši průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předcházející­ho roku.

Zdroj foto: MPSV.cz

Tagy: APZ, MPSV, nový příspěvek, ÚP ČR