Pobytová zařízení sociálních služeb mají zelenou

Vydáno 13.7.2012 Aktuality Pavla Jelínková

Pobytová zařízení sociálních služeb u nás se díky čtyřem projektům v Integrovanému operačnímu programu (IOP), hrazených z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EF) mohou změnit k lepšímu. Projekty jsou dotovány částkou převyšující 110 000 000 korun. Zaměřují se na podporu do investic pobytových zařízení sociálních služeb, které mají zlepšit včlenění osob se zdravotním a mentálním postižením do naší společnosti. V reálu to znamená vytvoření bydlení a domácností o maximálně šesti takových osobách, oproti jejich dosavadnímu životu ve velkých ústavních zařízeních.

Takové bytové jednotky vzniknou v centru Opavy a v části Opava – Kylešovice. V Rýmařově bude z peněz IOP rekonstruováno stávající chráněné bydlení pro 15 osob. Další podobné objekty vzniknou v Osoblaze (pro 12 uživatelů), Vrbně pod Pradědem (pro 18 osob), ale také na Třebíčsku (nový typ domácností rodinného typu pro klienty původního Ústavu sociální péče Jinošov) nebo Hrotovících a Náměšti nad Oslavou. Z fondu bude postupně dofinancována také přeměna týdenního stacionáře Vinný dům v Markoušovicích na nové skupinové domácnosti pro zhruba 28 uživatelů. Ty se vybudují v běžné bytové zástavbě Náchoda, Dvora Králové nad Labem, Hradci Králové, Plotišti nad Labem a v Trutnově. Momentálně je z projektu Vinný dům schválena jen část týkající se budování skupinové domácnosti pro 6 uživatelů ve Dvoře Králové nad Labem.

Na stovku handicapovaných těmito aktivitami v rámci EF a IOP získá větší šanci zůstat ve svém rodném kraji nebo se do něj vrátit a neztrácet kontakt s okolím a lidmi, které znají. Realizace projektů je pro ně možností rapidního zlepšení existence a kvality života, kterou v běžných velkých ústavech neměli šanci mít. Získají bydlení v přirozeném prostředí, osobního prostor a soukromí, možnost vzdělávat se i pracovat – prostě žít plnohodnotnější a pestřejší život.

Zdroj: www.mpsv.cz