Podvodní poskytovatelé sociálních služeb. MPSV varuje!

Vydáno 13.9.2014 Aktuality Pavla Jelínková

Ministerstvo práce a sociálních věcí varuje před podvodnými poskytovateli sociálních služeb, což je reakce na informace z médií o nekalých praktikách a diskriminaci seniorů při pobytu v těchto zařízeních.

MPSV se proto rozhodlo pro vydání desatera pro seniory, které může sloužit jim samotným, jejich rodině jako pomůcka užitečných kroků, jednání i orientaci mezi poskytovateli sociálních služeb pro seniory.

Pokud tedy potřebuje váš blízký senior, nebo vy sami péči, doporučuje se držet těchto pravidel:

  • V žádném případě nechoďte do zařízení, které není registrovanou sociální službou. Může to ohrozit kvalitu péče a rovněž můžete platit více, než je nutno. Mnohdy ani nebudete vědět za co.
  • Potřebujete-li a hledáte sociální službu pro sebe nebo svého blízkého, vždy se obraťte na sociální pracovníky obce s rozšířenou působností.
  • Vyhledáte-li si sami sociální službu, vždy si ji ověřte ve veřejném registru poskytovatelů, anebo v systému vašeho kraje. Ověříte si tak, zda se jedná o registrovaného poskytovatele, který má oprávnění takové služby poskytovat. S žádostí o prověření této informace se můžete obrátit na sociální pracovníky obce s rozšířenou působností (sociální odbor obecních a městských úřadů).
  • Vždy si zjistěte si, kam konkrétně jdete vy, nebo kam posíláte svého blízkého. Nejlépe si službu péče nejprve prohlédněte, anebo zkuste zjistit reference ve svém okolí. Nikdy se nespoléhejte jen na informace z letáků, webových stránek či tvrzení pracovníků a vedení zařízení. Personál by měl mít vždy odpovídající odbornou kvalifikaci.
  • U registrovaného poskytovatele sociálních služeb vždy před využitím zařízení obdržíte písemnou smlouvu, kde jsou základní informace – kolik služba stojí, kde je poskytována a možnosti ukončení smlouvy. Smlouvu si řádně prostudujte, případně se poraďte se svými blízkými, nebo sociálním pracovníkem na obecních úřadech s rozšířenou působností.

U registrovaného poskytovatele můžete platit maximálně toto:

  • Ubytování = 210 Kč za den
  • Strava = 170 Kč za celodenní stravu v rozsahu 3 hlavních jídel
  • Péče = odvíjí se od přiznaného stupně příspěvku na péči – tedy:
  • I. stupeň = 800 Kč
  • II. stupeň = 4 000 Kč
  • III. stupeň = 8 000 Kč
  • IV. stupeň = 12 000 Kč
  • Z vašich příjmů nebo příjmů blízké osoby, jež službu využívá, je registrovaný poskytovatel povinen ponechat 15% příjmu pro vaše další potřeby, a je tudíž povinen úhradu poměrně snížit. Poskytovatel se může s vašimi blízkými dohodnout na spoluúčasti, ovšem vždy maximálně do výše uvedené v bodě 6.
  • Poskytovatel služeb může nabídnout další služby navíc, anebo tyto služby zprostředkovávat (například kadeřník, pedikúra), přičemž je můžete, ale nemusíte využít. Jsou vždy zvlášť řádně vyúčtovány.
  • Poskytovatel vás v žádném případě nemůže nutit odevzdávat váš majetek ani zpřístupnit bankovní účet váš či vašich blízkých k jeho volnému nakládání.
  • registrovaného poskytovatele máte možnost se vždy obrátit se stížností na kvalitu poskytované služby a touto stížností se musí vždy poskytovatel zabývat a v písemné podobě informovat o řešení dané stížnosti. Nejste-li se službou spokojeni, můžete ji podle smlouvy vypovědět a odejít.

Toto desatero bude zveřejněno i na facebookových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

K dalším aktuálním opatřením Ministerstva práce a sociálních věcí náleží:

I. Ještě intenzivnější metodické vedení krajských úřadů, což jsou registrující orgány při udělování sankcí neregistrovaným poskytovatelům sociálních služeb. Součástí tohoto procesu je spolupráce s Úřadem práce ČR, který je oprávněn kontrolovat využívání příspěvku na péči a zajištění rozsahu péče dle stupně závislosti:

II. Důrazná výzva pro obecní úřady obcí s rozšířenou působností, aby v situaci, kdy není občanovi poskytována sociální služba, a je v takové situaci, kdy neposkytnutí okamžité pomoci by ohrozilo jeho život nebo zdraví, zajistit poskytnutí sociální služby nebo jiné formy pomoci, a to v nezbytném rozsahu. Je to povinnost vyplývající ze Zákona o sociálních službách 108/2006 Sb. a § 92 v něm.

III. Když úřady práce při kontrolní činnosti zjistí, že se v neregistrovaném zařízení nacházejí osoby s ustanoveným opatrovníkem, informují opatrovníka o skutečnosti, že se jedná o neregistrovanou službu a zprostředkovávají spolupráci s obecním úřadem obce s rozšířenou působností za účelem zajištění sociální služby ve smyslu § 92 písmene a) zákona o sociálních službách.

IV. Krajské úřady jako správní orgány v rámci své kontrolní činnosti informují další odpovědné instituce – například živnostenské úřady, Policie ČR, krajské hygienické stanice, inspektoráty práce a stavební úřady.

Zdroj: www.mpsv.cz