Přivýdělek při starobním důchodu

Vydáno 14.4.2016 Aktuality Pavla Jelínková

Mnozí důchodci tápou v tom, jaké mají aktuální možnosti si při starobním důchodu přivydělat. Věc osvětluje ČSSZ. Zdali si lze přivydělat, kolik a jakou činností, to jsou dotazy jež směřují na ČSSZ a spádové pobočky OSSZ často. Jak to tedy je?

Přivýdělek při starobním důchodu

  • Omezení přivýdělku (ale jen dílčí) jsou pro příjemce předčasného starobního důchodu. A to jen do doby, než dosáhnou důchodového věku.
  • Lidé v důchodovém věku pobírající standardní a řádný důchod mohou i při jeho pobírání současně pracovat. Nejsou nijak limitováni výší výdělku ani druhem činnosti. Mohou tedy pracovat na dobu určitou, neurčitou, na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. A mohou i podnikat jako OSVČ.

Dosažení důchodového věku – je nutno odejít do důchodu?

Odejít do starobního důchodu je právo, ne povinnost. Dosažení důchodového věku a splnění podmínek nároku na důchod není ani důvodem pro skončení podnikání a výdělečné činnosti. Pokud se rozhodnete dále vykonávat výdělečnou činnost, můžete v zaměstnání či jako OSVČ pokračovat i po vzniku nároku na starobní důchod.

Máte několik možností

  • pracovat bez pobírání důchodu
  • pracovat a zároveň pobírat důchod, a to buď v plné, či poloviční výši

Jak se práce promítne do výše důchodu?

  • Pokud pobíráte starobní důchod v plné výši a přitom pracujete, procentní výměra důchodu se zvyšuje o 0,4 % výpočtového základu za každých 360 kalendářních dnů této činnosti. Zvýšení náleží pouze za dobu práce vykonávané od 1. 1. 2010. Navýšení se neprovádí automaticky, ale je nutno o něj požádat, a to prostřednictvím OSSZ nebo přímo na ČSSZ.
  • Když se rozhodnete pobírat starobní důchod ve výši poloviny a přitom pracovat, procentní výměra důchodu se zvyšuje o 1,5 % výpočtového základu za každých 180 kalendářních dnů výkonu této činnosti. Také o toto zvýšení si musíte požádat a současně informovat daný úřad o tom, od kdy požadujete opět důchod vyplácet v plné výši.
  • Jestliže ale nebudete důchod pobírat a při tom dále po dosažení důchodového věku pracovat, procentní výměra důchodu se zvyšuje o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 kalendářních dnů výkonu této činnosti. Tímto způsobem se tedy procentní výměra důchodu navýší nejvýrazněji (až 6 % za 360 dní výdělečné činnosti).

Přivýdělek při výplatě předčasného starobního důchodu

Při výplatě předčasného starobního důchodu není možné až do data dosažení důchodového věku vykonávat žádnou práci zakládající účast na důchodovém pojištění. Pokud se rozhodnete u předčasného důchodu pracovat, musíte tuto skutečnost oznámit ČSSZ nebo OSSZ a výplata předčasného starobního důchodu vám nenáleží.

Určitá možnost přivýdělku tu ale je. A to zaměstnáním malého rozsahu, kdy rozhodný příjem nedosahuje 2 500 Kč za kalendářní měsíc, nebo pracovat na základě dohody o provedení práce (DPP), pokud výše započitatelného příjmu v měsíci nepřesahuje částku 10 000 Kč, a také mohou podnikat jako OSVČ v rozsahu, který nepřesáhne výši ročního příjmu. Ten je pro rok 2016 určen částkou 64 813 Kč.

A vše se změní, když přejdete z předčasného starobního důchodu na řádný starobní důchod dosažením důchodového věku. Pak již není žádné omezení v přivýdělku.

Zdroj foto: ČSSZ