Aktualizované informace: Rouškovné nejen pro seniory a invalidní důchodce (ne) bude!

Vydáno 30.10.2020 Aktuality Pavla Jelínková

Byl schválen příspěvek pro seniory a invalidní důchodce, tzv. rouškovné a to ve výši 5 tisíc korun, které bude vyplaceno ještě do konce letošního roku. Musí ještě projít senátem.

Parametry jednorázového příspěvku

  • Nárok na příspěvek mají všichni, kdo v listopadu pobírali důchod nebo o jeho výplatu od listopadu včas požádali.
  • Jednorázový příspěvek má příjemcům důchodů pomoci ještě tento rok.
  • Příspěvek se týká všech důchodů, pomůže 2,4 milionům starobních důchodců, více než 400 tisícům invalidních důchodců, 24 tisícům vdovců a vdov a téměř 33 tisícům sirotků.
  • Při případném souběhu několika typů důchodů bude vyplacen pouze jednou.
  • Příspěvek bude vyplacen automaticky. Nebude tak nutné o něj žádat a částka se bude vyplácet celá najednou.
  • Příspěvek nebude moci zabavit exekutor, nebude podléhat dani z příjmu, ani se nebude započítávat jako příjem pro účely stanovení nároku na sociální dávky. Nikomu se tak nezkrátí například příspěvek na bydlení.

Bohužel několik dní po uveřejnění této aktuality návrh schválený všemi čteními v Poslanecké sněmovně neprošel Senátem a není tak schválen. Rouškovného se lidé tedy nedočkají.

Aktuální dodatek k informacím

Nakonec z aktuálních informací (ke dni 13.11.2020) se Senát odmítl návrhem rouškovného zabývat a tímto jej poslal přímo k podpisu prezidentu republiky Miloši Zemanovi. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček potvrdil, že je prezident připraven návrh na výplatu rouškovného ve výši 5000 Kč podepsat. Takže nakonec rouškovné bude a mělo by být vypláceno postupně od 01.12.2020 všem starobním, invalidním a vdovským a vdoveckým důchodců.

Zdroj foto: Pixabay.com