Slavíme Dny a týdny pěstounství v Česku

Vydáno 17.9.2018 Aktuality Pavla Jelínková

V sedmi krajích oslaví v září a říjnu pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí Dny a Týdny pěstounství. Akce je každoročně jakýmsi poděkováním všem pěstounům starajícím se o děti, které nemohou být se svými rodiči.

Středočeský, Jihočeský, Královéhradecký, Moravskoslezský, Olomoucký a Pardubický kraj a Vysočina připravily pro pěstounské rodiny, ale i širokou veřejnost bohatý program.

Rodina je důležitá

Nedílnou součástí Dnů a Týdnů pěstounství je osvěta o náhradní rodinné péči s cílem motivovat nové zájemce o zprostředkovanou pěstounskou péči, aby klesal počet dětí umísťovaných mimo rodinnou péči, a to zejména i těch v útlém věku. Rodina je pro správný vývoj dítěte velmi důležitá.

Některé kraje mají aktivity je v v jednom dni, pak je to Den pěstounství, ale většina krajů je má rozloženy do celého týdne, proto se používá termín Týdny pěstounství. V nich se vždy uskuteční odborný, ale především zábavný a doprovodný program zaměřený na náhradní rodinnou péči.

Co vše je k mání?

Pro pěstouny a veřejnost budou připraveny dny otevřených dveří, besedy, diskuse s odborníky včetně samotných pěstounů, výstavy, promítání dokumentárních filmů a autorská čtení. Na své si přijdou také nejmenší návštěvníci, kteří si budou moci vyzkoušet tvořivé dílny a svoje štěstí v soutěžích o odměny. Všechny akce jsou zdarma.

Týdny pěstounství se někde již uskutečnily, ale jinde v krajích se na ně teprve chystají.

Které kraje v jakém termínu týden pěstounství slaví?

  • 10. – 14. 9. Středočeský kraj
  • 16. 9. Olomoucký kraj a Pardubický kraj (Litomyšl)
  • 24. – 29. 9. Královéhradecký kraj
  • 1. – 5. 10. Kraj Vysočina
  • 13. 10. Moravskoslezský kraj
  • 15. – 19.10. Jihočeský kraj (Kaplice)

Zdroj foto: Pixabay.com

Tagy: Dny pěstounství, rodina a děti, Týdny pěstounství