Výstava Žijeme na jedné planetě

Vydáno 8.10.2018 Aktuality Pavla Jelínková

Nezisková organizace Za Sklem o.s. zve širokou veřejnost na výstavu pod názvem Žijeme na jedné planetě. Výstava dává možnost nahlédnout do příběhů rodin s dětmi s poruchami autistického spektra a dospělých osob s PAS.

Reklama

Přibližuje jejich každodenní realitu, otázky, strachy i radosti, které prožívají osoby s poruchou autistického spektra (PAS). Vernisáž výstavy proběhne v sobotu 13. října v 16,30 hodin ve foyer Malé scény Zlín na adrese

  • Štefánikova 2987
  • Zlín 760 01

Následovat bude premiéra představení inkluzivního divadelního souboru ModroDiv v 17 hodin.

Za Sklem o.s.

Je Občanské sdružení rodičů, přátel a příznivců osob s poruchou autistického spektra (PAS). Posláním sdružení je poskytovat lidem s poruchou autistického spektra takovou podporu, aby mohli žít, pracovat a vzdělávat se v běžném prostředí.

A co je porucha autistického spektra (PAS)? Jedná se o duševní onemocnění charakterizované deficitem schopnosti ve vytvářet vztahy mezi lidmi, slabou nebo žádnou odpovědí na citové projevy jiných lidí. Řeč je narušená, nemá sdělovací funkci, vyhýbá se očnímu kontaktu, emocionální reakce neodpovídá situaci, popř. na citové podněty nereaguje.

Onemocnění je spojeno s obsedantní touhou po neměnnosti, reakce na některé běžné podněty z okolí bývá abnormální. Celkově se vyskytuje asi 5–6 dětí s autismem na 10 000 dětí, v ČR se tedy dá předpokládat asi 5–6 000 takto postižených dětí, asi dvě třetiny jsou zároveň mentálně retardované. Osoby s autismem nejsou v některých věcech soběstačné (zejména pro problémy s komunikací a poruchy intelektu), smysluplnou činnost provozují pouze tehdy, když se jí naučili, bez vědomí výsledku, bez ohledu na výdělek, výkon.

Zdroj foto: Za Sklem

Tagy: PAS, výstava, Za Sklem o.s.