Au-pair u vás doma? A proč ne?

Vydáno 8.3.2013 Péče o děti Lucie Černá

Pokud uvažujete o tom, že si najmete au-pair na výpomoc s dětmi nebo domácností, vězte, že nejste jediní. Službu, která je v zahraničí už běžným jevem, už i u nás začíná pouštět své kořínky. Tu svou au-pair si lze najít prostřednictvím specializovaných internetových portálů, ale také agentur. A co vše od takové služby můžete očekávat?

Desítky, ne-li stovky webových portálů usnadňujících hledání a také agentur zaměřených na zprostředkování práce au-pair po celém světě svědčí o tom, že služby mladých pomocnic (případně pomocníků) jsou celosvětovým fenoménem. Také u nás už je takových agentur hned několik. Většina z nich se sice orientuje na vysílání au-pair do zahraničí, ale lze najít i takovou, která zajišťuje umisťování au-pair u nás.

Kdo je au-pair?

Práce au-pair spočívá především ve výpomoci rodinám s dětmi, i když někteří zájemci si au-pair najímají třeba i pro potřeby péče o dům nebo domácí mazlíčky. Tuto práci vykonávají především mladé ženy, ale hlásí se o ni (nebo jsou přímo vyžadováni) i muži, přičemž většinou se u nich vyžaduje věk nejméně 17 či 18 let a nejvýše 30 let.

Au-pair versus chůva – kde je rozdíl?

Specifikem práce au-pair – a to i přesto, že se často jedná o práci s dětmi – je, že se od ní nevyžaduje kvalifikace. Tím se asi nejvíce liší od profesionálních chův nebo hospodyň. Dokonce ani zkušenost s péčí o děti není nutnou podmínkou, byť řada rodin ji aspoň v omezené podobě vyžaduje. Co však práci au-pair odlišuje především, je, že nejde jen o pomoc na jedné straně a výdělek na straně druhé, ale je spojena s mezikulturní výměnou a současně jde i o propojení levné pracovní síly s užitkem, který z toho tato pomocná síla může mít. Jinými slovy – práce au-pair není jen „prací pro práci“, ale i vzájemnou výměnou zkušeností a poznáním života jiných rodin.
Jako specifický obor činnosti ji ostatně pojímá třeba i zákon o daních z příjmů, který ji – pokud je vykonávána v zahraničí – nepokládá za výdělečnou činnost s nutností z ní vyplývající příjmy danit. Práce ovšem nesmí přesáhnout dobu dvou let. České au-pair pracující v České republice by už ovšem měly mít zřízené příslušné živnostenské oprávnění.
Dalším, neméně podstatným specifikem práce au-pair je, že pomocnice nedostávají plat, ale něco, pro co se vžilo označení „kapesné“. Jeho výše se měsíčnímu platu sice nevyrovná, ale je nutné vzít v úvahu, že po dobu svého pobytu au-pair neplatí rodině nájemné, stravu a někdy například ani palivo, pokud mají auto k dispozici i pro své osobní účely.

Nový člen domácnosti

Dalším typickým rysem práce au-pair je, že se pomocnice prakticky stává členkou své hostující rodiny, tedy bydlí s ní v domě nebo v bytě, společně s ní stoluje, jezdí na výlety i na dovolenou a podobně. Mnohé z toho ostatně naznačuje už samotný název této profese: au-pair znamená něco jako „za byt a stravu“.
Na to, že se o své soukromí musí dělit, by zároveň měla být hostující rodina už předem připravena a neměla by mít vůči au-pair žádné předsudky či trpět přehnanou ostražitostí (totéž by mělo platit oboustranně). Praxe dokonce ukazuje, že právě vzájemná důvěra může někdy vést k tomu, že mezi oběma stranami vznikne přátelský vztah, který trvá i dlouho po návratu pomocnice domů. To je dáno hlavně tím, že au-pair bývají najímány na tři měsíce až jeden rok, někdy i na delší dobu, a tak mezi nimi snadno vznikne pevné pouto.

Z Česka, nebo ze zahraničí?

To, zda si najmete au-pair z řad Čechů, nebo cizinců, hodně záleží na vašem očekávání. Zahraniční pracovníci slibují možnost naučit se cizímu jazyku, nebo se v něm zlepšit, poznat nové kultury nebo mimoděk umožnit jazykovou výuku i svému dítěti. Najmout si zahraniční au-pair má tedy punc jisté exotiky. Oproti tomu české au-pair jsou zárukou vzájemného dorozumění, ale i jistoty, že pokud si nebudete vyhovovat, nebude to pro vaši pomocnici představovat takovou překážku jako pro au-pair ze zahraničí, kterou příjezd do České republiky a vyřízení pobytu v ní stálo přeci jen větší úsilí.

Co lze od au-pair vyžadovat

Náplní práce většiny au-pair je péče o děti – od přebalování přes hry v parku po doprovázení na kroužky či jejich odvoz nebo vyzvedávání do školy. Další práce, jako je úklid a podobně, jsou většinou podružné, i když bývají také součástí seznamu požadavků (ovšem například au-pair pracující v USA o domácnost prakticky nepečují).
Domácími pracemi, pokud je au-pair má vykonávat, se přitom zpravidla myslí jen základní úkony, jako je mytí nádobí, vytírání a luxování, praní, žehlení, utírání prachu, běžný úklid místností nebo výměna povlečení, dále drobné nákupy nebo krmení domácích zvířat. Po au-pair se zpravidla ani nechce, aby rodině vařila. Rodina by také rozhodně neměla vyžadovat žádné náročnější činnosti, jako jsou zahradnické práce, mytí oken, oprava auta, zašívání oděvů, čištění koberců a podobně. Přesný soupis činností, které bude au-pair v cizí domácnosti vykonávat, by měl být součástí poptávky a posléze i smlouvy.

Kolik stojí zprostředkování au-pair?

Au-pair lze nejčastěji sehnat přes „seznamkové“ portály zaměřené na vzájemné vyhledávání au-pair a rodin. Na nich si zájemci zakládají své profily a požadavky a mohou se také napřímo kontaktovat. Tyto weby však za konečný průběh spolupráce nenesou žádnou zodpovědnost; některé si účtují pouze poplatek za registraci a tím i poskytnutí prostoru pro zadání poptávky, respektive nabídky, případně je registrace na nich zdarma a poplatek se účtuje jen za konkrétní služby. Některé jsou zcela zdarma. Mezi nejznámější takové weby patří například web Au-pair-World.net, Au-pair.com, ProfiAu-pair.com (s českou jazykovou mutací ProfiAu-pair.cz), GreatAu-pair.com, TheBestAu-pair.com a mnoho dalších.
Dalším způsobem, jak najít tu správnou au-pair pro sebe, je využít služeb (ideálně dobře prověřené) agentury. V tomto případě je třeba se připravit na jistý poplatek za nalezení vhodných adeptů, zprostředkování kontaktu s nimi, zajištění veškeré administrativy, poskytování průběžné podpory apod. V poplatku je také často zahrnuta „garanční doba“, díky níž lze do určité lhůty v případě nespokojenosti zažádat o bezplatnou výměnu au-pair. Cena za služby agentury se pohybuje zpravidla v řádu několika tisíc, neboť samy au-pair až na administrativní poplatky agentuře za její servis nic neplatí. Kromě poplatku rodina dále platí pracovnici její kapesné (jeho výše se liší s množstvím služeb a délkou pracovní doby), pojištění (není-li pojištěna ze zákona), jazykové kurzy apod. Českých agentur, které obsazují au-pair do českých rodin, však u nás zatím není mnoho, jejich zástupcem je třeba agentura MELANIE Person s.r.o.

Foto: sxc.hu

Tagy: péče o děti