Bydlení seniorů: jak vhodně upravit byt?

Vydáno 13.7.2017 Péče o seniory Veronika Kotková

S rostoucím věkem člověku přibývají potíže s pohybem. Způsobem, jak nad nimi vyzrát, může být vhodná úprava bytu. Jak na to?

Bydlení seniorů: jak vhodně upravit byt?

Existuje nespočet opatření, díky kterým lze usnadnit život staršího člověka a předejít jimi nepříjemným zraněním. V rámci projektu „Jsem tady ještě doma?“ Diakonie ČCE vznikla užitečná informační brožura, ze které čerpáme návod na úpravu bytu. Stáhnout si ji můžete zde.

Při úpravě bytu pro seniora je primární důraz na bezpečnost. Senioři mají zhoršenou pohyblivost, a tak je důležité promyslet vhodný nábytek a jeho rozmístění. Obecně je vhodné vybírat nižší a stabilní nábytek, z pevného materiálu a bez ostrých hran. Případně můžete ostré rohy opatřit plastovými kryty. Odstraňte vysoké police. Zbavte se také sešlapaných koberečků a vybavte byt protiskluzovým povrchem, a to nejen v koupelně. Počítejte také s tím, že senioři používají různé pohybové pomůcky – od berlí, přes chodítka až po invalidní vozíky. K manipulaci s nimi je potřeba dostatek volného prostoru.

Je třeba zajistit také jednoduchý přístup do bytu a zajistit jeho bezbariérovost, například na schodišti vystavět rampu, výtah nebo zdvihací plošinu. Minimální doporučená šířka vstupních dveří je devadesát centimetrů, hlavní dveře do bytové jednotky by měly mít šířku minimálně sto dvacet centimetrů. Velkou překážkou by v bytě mohly být i vysoké prahy, raději je odstraňte. Nezapomeňte také na zajištění dostatečného osvětlení.

Do ložnice můžete umístit zvýšené lůžko pro snadnější vstávání a usedání či polohovatelnou postel a vybavit je kvalitní, měkčí matrací. K posteli přistavte snadno dosažitelný stolek, kam si senior může odložit telefon, léky a vodu.

Kuchyň by měla být upravena především tak, aby byly důležité věci na dosah ruky. Otevírací skříňky nahraďte výsuvnými, plynový sporák vyměňte za elektrický. Užitečné může být i sedátko, které by se dalo použít při vaření vsedě. Místo vodovodních kohoutků nainstalujte pákové baterie, které se snadněji ovládají.

Obývací pokoj vybavte skříněmi s posuvnými dveřmi a sedací soupravou s vyšším sedem, pevně tvarovanými zády a možností opřít si hlavu.

koupelně je nejdůležitější protiskluzový povrch. Vhodné je vybavit umyvadlo, vanu a WC madly, sedátkem do vany a podobně. Existují také dražší varianty: vany zabudované do podlahy či opatřené dvířky, díky kterým člověk nemusí přelézat vysokou hranu vany a riskovat zranění.

Seniorovi mohou ulehčit život i drobné technické „vychytávky“, jako například dálkové ovládání na zhasnutí světel, držák na rychlovarnou konvici, který zabrání opaření nebo elektrický vařič s časovým spínačem, který se automaticky vypne.

Další úrovní zabezpečení je takzvaná telepéče. Patří sem senzory, detektory, alarmy nebo monitorovací systémy. Mezi nimi jsou zařízení, která jsou napojená na centrálu a přivolají pomoc v případě spuštění, například tlačítka alarmu či tahové alarmy. Druhou skupinou jsou pak inteligentnější zařízení, která se nespoléhají na impuls od uživatele a v případě potřeby se aktivují samy, patří sem například kouřové hlásiče, detektory zaplavení či senzory, které dokáží rozpoznat, když člověk v bytě upadne.

Zdroje:

Jakopravit.cz

Důstojné stárnutí.cz

Novinky.cz

Lifetool.cz

Pixabay.com

Tagy: bezpečnost seniorů, bezpečnostní opatření, bydlení, senior, úprava bydlení