Chraňte se před zloději. Využijte některý z řady bezpečnostních systémů

Vydáno 22.8.2013 Péče o seniory Kateřina Dušková

Obýváte problémovou městskou čtvrť, pobýváte delší dobu mimo domov, nebo doma uchováváte hodnotné věci? Pokud nechcete přijít o cennosti nebo celoživotní úspory, poohlédněte se po vhodném zabezpečení bytu. Zvolit si můžete rozmanitá mechanická nebo elektronická certifikovaná zabezpečení.

Nabídka zabezpečení rodinných domů nebo bytů je široká. Vybrat si můžete mezi mechanickým a elektronickým zabezpečením. Při hledání ideální ochrany před vniknutím cizí osoby do vaší domácnosti dbejte na ověřené certifikované produkty. Pamatujte přitom na specifika vašeho bydlení, jako je celková velikost prostoru, počet vstupních dveří nebo problematická mís­ta.

Mechanické zabezpečení

 • bezpečnostní dveře
 • bezpečnostní mříže
 • bezpečnostní rolety
 • bezpečnostní fólie

Elektronické zabezpečení

 • GSM alarmy
 • GSM kamery
 • sirény

MECHANICKÉ ZABEZPEČENÍ

Bezpečnostní dveře

Dveře jsou rozděleny podle evropské normy ČSN EN 1627 – 1630 do šesti bezpečnostních tříd s označením RC1 až RC6. Nejvyšší číslo přitom označuje nejvyšší odolnost dveří. Pro ochranu rodinných domů a bytů se doporučuje škála RC2 až RC4. Jednotlivé stupně se odlišují podle míry ochrany, odolnosti vůči mechanickému napadení, statickému a dynamickému zatížení. Zatímco druhý bezpečnostní stupeň poskytuje ochranu před příležitostným zlodějem, který používá kromě fyzického násilí také jednoduché nástroje na otevření dveří jako šroubovák nebo nůž, čtvrtý bezpečnostní stupeň chrání před zkušeným zlodějem, který používá na otevření dveří sekyru, pilu nebo malou elektrickou vrtačku.

Zvýšení bezpečnosti pomocí doplňků:

 • bezpečnostní zárubeň – chrání proti vypáčení dveří
 • bezpečnostní kování – chrání proti odvrtání a vylomení dveří
 • bezpečnostní zámková cylindrická vložka – chrání proti odvrtání, vyhmatání dveří a nedestruktivní me­todě
 • chráněný profil klíče – poskytuje bezpečnost při výrobě kopií klíče
 • bezpečnostní řetízek – umožňuje částečné otevření dveří
 • panoramatické kukátko – poskytuje širokoúhlý obraz prostředí na druhé straně dveří

Náklady na pořízení bezpečnostních dveří RC2 jsou cca 10.000 korun, na RC3 cca 20.000 korun, na RC 4 cca 30.000 korun.

Bezpečnostní mříže

Okna v problematických místech lze snadno zabezpečit pevnými nebo nůžkovými mřížemi, které se vyrábějí ve čtyřech bezpečnostních třídách. Pevné mříže jsou vhodné pro zabezpečení sklepních oken, světlíků, zadních traktů nebo balkonů. Poskytují maximum bezpečí při minimálních nákladech. Nůžkové mříže potom mohou být využity pro ochranu oken i dveří. Oproti pevným mřížím umožňují otevírání.
Cena bezpečnostních mříží se pohybuje od 2.000 do 7.000 korun za metr čtvereční.

Bezpečnostní fólie

Pokud nebydlíte v prostorách s bezpečnostními okny, instalujte na skleněné plochy bezpečnostní fólie. Snižují nejen riziko vykradení, ale také prohození předmětů oknem, například kamene nebo výbušniny. V případě rozbití skla zůstává okno stále neprostupné, chrání navíc proti zranění rozbitým sklem.
Náklady na bezpečnostní fólii jsou 300 až 800 korun za metr čtvereční.

Bezpečnostní rolety

Hliníkové rolety poskytují maximální ochranu díky zesílené dosedací liště, bezpečnostní vodicí kolejnici a zámku proti nadzvednutí. Vybrané bezpečnostní rolety potom obsahují i programovatelné spínací hodiny, které mohou vytahovat a stahovat rolety v libovolných intervalech, a to i v době, kdy je majitel mimo domov.

ELEKTRONICKÉ ZABEZPEČENÍ

GSM alarmy

Zabezpečovací GSM alarm se nastavuje individuálně podle velikosti bytu nebo rodinného domu. Základem je ústředna, zálohovací akumulátor a ovládací modul v podobě klávesnice. Alarm monitoruje střežený prostor. Pokud zaznamená poškození jakéhokoliv prvku systému, otevření dveří nebo okna či pohyb osob, ihned na skutečnost reaguje. Při poplachu zavolá na mobilní telefon majitele a pošle mu informační SMS a také přivolá zásahovou jednotku z pultu centrální ochrany. Omylem vyvolaný poplach lze přitom zrušit vypnutím střežení. Alarm také umožňuje sledovat, kdo a kdy provedl zajištění.
Cena GSM alarmu se pohybuje od 10.000 do 25.000 korun.

GSM kamery

Bezpečnostní kamera zajišťuje ochranu nebo sledování prostoru. Obsahuje pět vestavěných detektorů a GSM komunikátor. Poplachové informace předává ve formě MMS, SMS, volání, e-mailu nebo na centrální ochraně. Kamera obsahuje detektory, které umožňují uživateli rozpoznat přítomnost narušitele. Jedná se o pohybový a zvukový detektor, detektor rozbití skla, náklonový a vibrační detektor, který rozpozná změnu polohy kamery, ale také o detektor pohybu, který v obraze detekuje změny scény. Nákladnější kamery umožňují sledování živého videopřenosu z kamery, okamžitý přístup k záznamům v kameře, obrázky z kamery v běžné textové zprávě, publikování aktuálních záběrů z kamery na webu nebo zálohování dat.
Náklady na pořízení GSM kamery jsou přibližně 12.000 korun.

Sirény

Venkovní siréna při poplachu houká a bliká. Hlídá otevření krytu a případné utržení z montáže. Pravidelně provádí autotest a hlásí svůj stav kontrolním přenosem ústředně. Siréna umožňuje signalizaci stavu „zajištěno“ a potvrzování zajištění a odjištění systému.
Cena sirény se pohybuje od 1.100 korun.

Užitečné odkazy:

Zdroj foto: Sxc.hu

Tagy: péče o seniory