Dobrý anděl – Cenu Arnošta Lustiga získal Petr Sýkora

Vydáno 20.5.2015 PR článek Veronika Maschková

Cenu Arnošta Lustiga za rok 2014 získal podnikatel a filantrop Petr Sýkora.

Petr Sýkora, podnikatel a filantrop dne 19. května 2015 převzal Cenu Arnošta Lustiga za rok 2014, za zásluhy o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot, jakými jsou zejména odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost. Společně se svým kamarádem Janem Černým založil nadaci DOBRÝ ANDĚL. Díky němu pomohlo už více než 40 000 dárců, Dobrých andělů, 2 500 rodinám s dětmi, které se vlivem rakoviny nebo jiné vážné nemoci dostaly do finanční tísně.

Cenu založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora v rámci podpory odkazu spisovatele Arnošta Lustiga. V minulých letech ocenění získali Bedřich Utitz, Kamila Moučková a Václav Malý. „Výbor letošní volbou prokázal velkou odvahu. Po triádě osobností prověřených dějinnými zvraty naší historie vybral laureáta veskrze současného hrdinu a vzor pro 21. století. Petr Sýkora je jedinečná osobnost s pevným charakterem a jasnými vizemi. Věřím, že toto ocenění Petra Sýkoru povzbudí k tomu, aby svůj životní postoj ještě intenzivněji šířil v české společnosti a motivoval tak zejména mladou generaci,“ okomentoval ocenění Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory.

Podnikatel Petr Sýkora se společně se svým kamarádem Janem Černým rozhodl věnovat 25 miliónů korun na provoz nadace DOBRÝ ANDĚL, tak aby mohli být příspěvky dárců odesílány potřebným v plné výši. Postupně se k nim začínají přidávat další filantropové, kteří také hradí provozní náklady, aby strategie do posledního haléře mohla být zachována dlouhodobě.

Nadace DOBRÝ ANDĚL umožňuje dárcům pomáhat pravidelně, každý měsíc. Navíc Dobří andělé vždy vidí konkrétní příběhy rodin, kterým pomohli. Na otázku, jaká výše příspěvku je ideální, odpověděl Petr Sýkora: „Správná výše příspěvku je ta, která v domácím rozpočtu nechybí. Darování by mělo být radost, ne starost.“ Všechny finanční příspěvky, které do DOBRÉHO ANDĚLA přijdou v daném měsíci, jsou vždy první den následujícího měsíce odeslány rodinám s dětmi. Od listopadu 2011 nadace rozdělila více než 170 milionů korun.

Nový držitel ocenění Petr Sýkora cenu symbolicky věnoval Dobrým andělům a kolegům z neziskových organizací: „Děkuji členům výboru Ceny Arnošta Lustiga za dnešní ocenění. Mám z něj radost. Vážím si ho pro odkaz, který nám tento skvělý člověk zanechal. Vážím si členů výboru, kteří se rozhodli tyto hodnoty pro nás všechny uchovat dál, a přeji jim, aby měli v příštích letech hodně práce a těžké rozhodování. Silněji než radost však cítím závazek. Kdyby mi totiž bylo o pár desítek let více, snad bych přijal Vaše ocenění s větší lehkostí. A tak Vám dnes nemohu slíbit nic. Snad jenom to, že když zítra ráno vstanu, pokusím se být o něco lepším člověkem než dnes. Dobří andělé a řada dalších kolegů z neziskových organizací zmíněné kvality – odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost dlouhodobě prokazují. Nechť dnešní ocenění patří především jim.“

DOBRÝ ANDĚL pomáhá rodinám s dětmi, kde rodič nebo dítě má rakovinu či jiné závažné onemocnění. Velmi často se stává, že se rodina ze dne na den ocitne ve finanční tísni. Onkologické, ale i jiné onemocnění s sebou nese kromě osobní a fyzické bolesti i výrazné finanční starosti související například s odchodem jednoho rodiče ze zaměstnání, péčí o sourozence nebo s léčbou.

Zdroj: Dobrý anděl