Fitness park pro dospělé a seniory: bezplatné cvičení na čerstvém vzduchu

Vydáno 24.5.2013 Péče o seniory Kateřina Dušková

Chcete si udržet dobrou fyzickou kondici i ve vyšším věku? Vyhledejte ve svém okolí fitness park pro dospělé a seniory. Venkovní sportovní areál je vybaven nejen speciálními posilovacími a rehabilitačními stroji, ale také relaxační zónou ideální pro udržování sociálních kontaktů. Nabízí navíc celoroční a bezplatný vstup.

Fitness parky představují soudobý trend. Jedná se o venkovní plochy vybavené stroji na cvičení, které jsou speciálně uzpůsobeny pro potřeby dospělých, starší ročníky nevyjímaje. Podoba je závislá na konkrétní lokalitě. Stroje do parků jsou většinou vybírány tak, aby pomohly protažení horních a dolních končetin, posílení břišních a zadních svalů, zvýšení pohyblivosti kloubů, zlepšení všeobecné koordinace nebo srdeční a plicní kapacity.

Méně zkušeným pomohou trenéři

Cvičení je poměrně snadné, bez velké námahy a zábavné. Pro dokonalé zvládnutí cviku se ovšem doporučuje pročíst si informační tabuli nebo štítek na používaném stroji. Text doplněný obrázkem názorně vysvětluje, na jakou partii se stroj zaměřuje a jak má být správně používán. Některé fitness parky dokonce ve vybraných termínech poskytují bezplatnou pomoc fitness trenérky. Návštěvníkům individuálně poradí v oblasti správného a efektivního provádění cviků, rehabilitace nebo zdravého jídelníčku.

Cvičení téměř bez rizika

Kromě cvičení nabízí fitness parky situované do městských sídlišť nebo parků i klidovou zónu pro relaxaci. Nachází se zde lavičky, umístěné na slunci nebo ve stínu, výjimečně potom další doplňky jako hřiště na pétanque. Areál je tak ideálním místem pro odpočinek a popovídání. Návštěvníci se mohou potěšit i pohledem na okrasné dřeviny.
Parky byly speciálně navrhnuty, aby maximálně snížily rizika spojená s neopatrným používáním strojů. Bezpečnost zvyšuje i protiskluzný povrch na cvičících plochách, který dokonce může tlumit i náraz. Před samotným využíváním zařízení je přesto nezbytné zvážit svůj zdravotní stav.

Důležitost pohybu pro seniory

Pozitivní vliv pohybu na zdravotní stav seniorů nám potvrdila také vedoucí zdravotnického úseku Seniorského domu Písek Dana Trochová: „Přiměřený pohyb je nedílnou součástí zdravého životního stylu i v seniorském věku. V rámci cvičení je ovšem nezbytné přihlédnout ke schopnostem každého seniora. Vhodně zvolené aktivity mohou u seniorů prodloužit jejich aktivní život a působit částečné jako prevence proti onemocnění pohybového aparátu a některým civilizačním nemocem,“ vysvětluje Trochová.
Sportovní areály pro dospělé včetně seniorů jsou dnes běžnou součástí měst vyspělých evropských států. V rámci České republiky se nacházejí ve velkých městech jako Praha, Brno a Ostrava, ale také v Hradci Králové, Plzni, Mladé Boleslavi nebo Benešově. Spolu se rostoucím zájmem obyvatel se šíří i do dalších oblastí.

Fit park

Seznamte se s konkrétními stroji na cvičení

  • Protahovací zařízení je určeno na posilování a rozvoj svalů horních končetin, hrudníku a zad. Zlepšuje flexibilitu a pohyblivost kloubů.
  • Surfovací zařízení procvičuje záda, pas, boky a stehna. Zlepšuje všeobecnou koordinaci těla.
  • Stepper – lyžařský krok pomáhá posilování horních a dolních končetin, které díky přirozenému ekliptickému pohybu nohou nezpůsobuje otřesy. Při cvičení nedochází k namáhání kloubů jako při klasickém běhu. Nenuceným způsobem pomáhá správnému držení těla, posiluje efektivně svaly nohou, stehen a hýždí a protáhne zádové svaly, ramena a paže.
  • Procvičování chůze je určeno na posilování nohou, zlepšování ordinace a zvyšování pohyblivosti dolních končetin.
  • Veslování procvičuje všechny hlavní svalové skupin. Zvyšuje kapacitu přijímání kyslíku a posiluje svaly, zejména nohou, zad, paží a ramen. Plynulý, přirozený pohyb je příznivý pro klouby, takže cvičení je účinné a bezpečné.
  • Procvičování kloubů pomáhá posilování a zpevňování ramenních svalů. Cvičením se zlepšuje celková pohyblivost kloubů, zápěstí, loktů a klíčních kostí.
  • Posilovací lavice je určena k posilování a postupnému zpevnění břišních a zádových svalů.
  • Bradla pomáhají posilování svalů, ramen, břicha a zpevňování zádového svalstva. Zlepšuje koordinaci kloubů a těla.

Zdroj: Fitness park – relaxační areál Burešova, MČ Praha 8
Zdroj foto: sxc.hu

Tagy: péče o seniory