Na dovolenou do lázní? A proč ne?

Vydáno 30.7.2015 Péče o seniory Veronika Maschková

Když plánujeme dovolenou, tak proč nepoznáváme naše lázeňská místa a lázně v České republice?

Na dovolenou do lázní? A proč ne?

Dovolená v Česku po zajímavých lázeňských místech, ať už autem, vlakem nebo na kole stojí za poznání. Záleží pouze na Vás, kam vyrazíte. Každé lázně jsou zajímavostí samy o sobě. V dnešní době však nabízejí také možnosti sportovního a kulturního vyžití, výletů po okolí, návštěvy tamních památek a další individuální aktivity.

Každé lázně jsou zaměřené na léčbu a prevenci konkrétních chorob a zdravotních problémů. Některé lázně nabízí však kromě tradičních léčebných pobytů s dlouhodobějším zaměřením tematické relaxační a aktivní pobyty na zkrácenou dobu. Vyberte si lázně podle Vašich představ a jeďte si odpočinout a aktivně se odreagovat do kulturních center, nádherné přírody a pohodové atmosféry.

V České republice existují tři možnosti využívání a úhrady lázeňských služeb, jak si jej naplánovat:

Samoplátecká lázeňská péče

V případě tohoto typu léčby odpadá potřeba návštěvy lékaře, abyste mohli nastoupit lázeňskou léčbu. V tomto případě se rozhodnete sami a také sami si hradíte veškeré náklady spojené s pobytem v lázních.

Tento typ léčby však nabízí nepřeberné množství programů, které lázeňská zařízení nabízejí. Nejste omezeni pouze Vaší diagnózou v návrhu vystaveném lékařem, ale zvolíte jakýkoli léčebný, relaxační anebo wellness&beauty program.

Lázně nabízejí mnoho typu pobytů a kulturních památek, společenských a sportovních vyžití, které uspokojí přání i těch nejnáročnějších klientů. Do lázní se nejezdí už jen kvůli léčbě, ale také kvůli relaxaci, nabrat fyzické i psychické síly, zkrátka dopřát si pár dní odpočinku a zkrášlit své tělo.

V nabídce lázní je široká paleta typů léčby a procedur od koupelí, masáží, inhalace, pitné kúry až po orientální techniky a speciální terapie, které svými blahodárnými účinky napomáhají k psychické i fyzické harmonii lidského těla. Klient zašle svou objednávku do vybraného lázeňského zařízení.

V České republice je 36 lázeňských míst, které nabízejí vyčerpávající informace o možnosti dovolené v lázních.

Komplexní lázeňská péče

Tento typ lázeňské péče spočívá především v tom, že veškeré náklady na léčbu, stravování a ubytování za Vás hradí zdravotní pojišťovna. Pobyty jsou v tomto případě určeny pro ty klienty, u kterých je stanovena diagnóza, která vyžaduje lázeňskou léčbu.

Jak postupovat?

Navštívíte svého ošetřujícího lékaře a sdělíte mu přání léčit se v lázních nebo Vám tuto skutečnost navrhne on sám a vystaví Vám návrh na lázeňskou léčbu. Ošetřující lékař Vás doporučí ke specialistovi, který Váš lékařský návrh potvrdí.

Po schválení tohoto návrhu revizním lékařem zdravotní pojišťovny můžete nastoupit léčbu v těch lázních, které byly vybrány a schváleny revizní lékařem zdravotní pojišťovny.

Příspěvková lázeňská péče

Nárok na tento typ léčby vzniká také na základě lékařského návrhu, kde je ale uvedeno, že pacientovi jsou hrazeny pouze náklady na lázeňskou léčbu.

Jak postupovat?

V tomto případě se postupuje podobně jako u komplexní lázeňské péče, avšak s tím rozdílem, že Vaše zdravotní pojišťovna hradí pouze náklady na lázeňskou léčbu. Ubytování a stravování si hradí sám pacient.

Zdroj foto: Lázně Karlovy Vary, Lázně Velké Losiny