S objednávkou čerta a Mikuláše neotálejte!

Vydáno 1.12.2012 Péče o děti red .

Zvát si Mikuláše s andělem a čertem domů, ano či ne? Otázka, která hýbe českou společností rok co rok. Ať už je ale odpověď na ni jakákoli, jisté je, že to nebude rok 2012, kdy tyto tři pitoreskní figury upadnou do zapomnění. A pokud jste spíše zastánci tradic a chcete, aby jejich návštěvu okusilo i vaše dítě, s jejím objednáním už příliš neotálejte!

Tradice a svátky si většinou spojujeme jen s tím krásným a příjemným. I proto ne každý přijímá formu oslavy dne sv. Mikuláše, provázenou strašením dětí, za duchu a mysli zrovna prospěšnou. Přitom však tento zvyk není jediným, který se hemží zlými postavami – vzpomeňme třeba vynášení Morany nebo pálení čarodějnic. Co ho však odlišuje, je, že zlo zde není potrestáno – proti čertům není zkrátka žádné obrany. Ovšem od toho jsou tu ještě andělé a moudří Mikuláši, aby svými konejšivými slovy dali náladu zase do pořádku.

Hodný, zlý, nebo ošklivý?

Většina skupinek, které nabízejí své služby a pro tento den se oblékají do kostýmů svatých Mikulášů, andělů a čertů, si však již citlivost dětské duše dobře uvědomují. Proto všem rodičům, kteří znají reakce svých ratolestí asi nejlépe, dávají možnost si s předstihem, často už při objednávce nebo po příchodu ještě přede dveřmi, vybrat, jakou formu návštěvy si přejí. Jedna taková trojice z Prahy dokonce na internetu nabízí dělení těchto svých služeb na „light, medium a hard“.
Vše samozřejmě závisí na stáří dítěte a zejména na jeho povaze. U citlivějších dítek se jistě vyplatí spíše objednávka „hodného čerta“, který vypadá roztomile a děti nestraší řetězy, pytlem nebo hlasitými skřeky. Pouvažovat lze v tomto ohledu třeba i o čertici, která bude mít jemnější hlas, a nebo můžete čerta raději rovnou nechat za dveřmi. Naopak rodiče, kteří jsou si jisti vyrovnanou a nebojácnou povahou svého potomka, mohou pozvat čerty, kteří se v lecčems dají srovnat s malým ďáblem. I v tomto případě je však vhodné si předem vyjednat podmínky, s jakou vervou se bude jeho představitel do své role vžívat.

Čert a Mikuláš jako divadlo

Vedle možnosti objednávky přes internet nebo třeba jen pomocí SMS si lze u některých performerů s předstihem objednat také balíček sladkostí nebo jiných drobností, který s sebou přinesou na návštěvu. Tato varianta eliminuje riziko, že dítě uvidí výslužku ještě před tím, než přijde Mikuláš, nebo že vás přistihne u předávky. Balíček si lze nasmlouvat i přímo na míru, podle toho, co má děcko rádo.
Již při objednávce nebo těsně před návštěvou je také dobré skupinu v několika bodech zpravit o tom, jaké jsou neřesti vašeho dítěte. Určitě je ale dobré přidat i to, co se mu tento rok povedlo a na co může být právem pyšné. Vaše informace pak poslouží k tomu, aby to vše bylo vaší ratolesti v předvečer sv. Mikuláše řádně připomenuto. Tuto část se rozhodně vyplatí nevynechat, dodá celé akci na autenticitě.
Nezřídka se v popisu návštěvy jednotlivých souborů vyskytují i nabídky takřka profesionálního představení s promyšlenými dialogy a scénkami, které určitě dokáží celý večer značně oživit a pobaví i dospělé účastníky.

Kde a jak hledat

Služby čertů, Mikulášů a andělů se dají najít mezi inzeráty v tisku i na internetu a dokonce už vznikají i specializované weby s touto tematikou. Jednotlivé skupiny nabízejí svou návštěvu nejčastěji za dobrovolný poplatek, ale někdy i za předem stanovenou sazbu. Ta je však spíše symbolická a pohybuje se v rozpětí od 100 do 250 korun.

Ne všichni andělé mají andělské úmysly

V každém případě se však ze všech stran doporučuje si danou skupinku předem ověřit. Chybu neuděláte, pokud si od ní necháte zaslat fotografie z předchozích ročníků, abyste věděli, jak vypadá „v akci“. Ideální však je, pokud se pozeptáte mezi svými známými z okolí a necháte si někoho doporučit.
Na pochybně vyhlížející nabídky raději nereagujte; nikdy nevíte, zda se za ní skutečně skrývá trojice erudovaných lidí, kteří dokážou odhadnout správné hranice, nebo zda jde o partu nepoctivců, kteří si tak chtějí jen přivydělat a nebo se dokonce obohatit o nějaké ty drobnosti, které se snadno vejdou pod mikulášský plášť či do čertovských pytlů. Pokud chcete mít jistotu profesionálního přístupu, zkuste se poohlédnout po nabídkách agentur a center zaměřených na péči o děti.
Objednávat lze zpravidla až do 4. prosince, ale většina skupinek zároveň upozorňuje, že pokud necháte pozvánku na poslední chvíli, nemusíte se do harmonogramu jejich večerní poutě už vejít.

Rozumný kompromis – vyrazte ven!

A jestli se přeci jen bojíte postavit své děti tváří v tvář čertům či už třeba jen vousatým Mikulášům (kteří také někdy umějí vzbudit řádný respekt), ale zároveň je nechcete připravit o tradiční oslavy, zvolte kompromis. Můžete ve svém okolí vyhledat nějakou hromadnou akci, na jejímž programu bude právě i návštěva Mikuláše s jeho doprovodem. Tyto akce pořádá celá řada mateřských center, dětských klubů, knihoven, obecních úřadů a jiných organizací.

Zdroj foto: © Stock.XCHNG

Tagy: péče o děti