Špatné známky ve škole může odvrátit i domácí doučování. S výběrem začněte včas

Vydáno 22.10.2012 Péče o děti red .

Asi žádný student neprožívá rád situaci, kdy musí na poslední chvíli napnout síly, aby nakonec nepropadl. A už vůbec ne, aby se tak skutečně stalo. Stejně horké chvilky ovšem spolu s nimi zažívají i jejich rodiče. Pokud svým dětem chtějí pomoci s tím, aby neměly ze školy trauma, stává se ideálním řešením domácí doučování.

„Nikdo učený z nebe nespadl“, praví ono známě české alibi, které umí lapidárně zastřít nezdary. Něco pravdy na něm ale přece jen bude. Pokud žák nezvládá ve škole a viditelně zaostává za svými vrstevníky, je zřejmě něco v nepořádku a možná je to právě ona „učenost“, která mu chybí. Naštěstí je dnes v nabídce spousta možností, jak svou neznalost dohnat nakonec úspěšně projít do dalšího ročníku. Své služby za tím účelem nabízí nejen mnoho studentů a soukromých osob, ale i specializovaných firem a zprostředkujících agentur. Důležité je vybrat včas.

Doučí vzorečky z chemie, ale připraví i k maturitě

Ano, je to tak: řada firem a agentur už vytušila příležitost i tam, kde dříve monopol vlastnili převážně vysokoškolští studenti. Charakter těchto firem je přitom různý. Některé pocházejí z řad vzdělávacích agentur, zpravidla původně orientovaných na výuku jazyků, jiné jsou zase zaměřeny především na hlídání dětí či pomoc v domácnosti a doučování nabízejí jako jednu ze svých doplňkových služeb. V nabídce přitom nejsou jen klasické doučovací hodiny hlavních předmětů základních či středních škol, ale také třeba příprava ke studiu na střední školu, k maturitě a nebo i k přijímačkám na vysokou školu.
Působnost většiny firem se sice omezuje na konkrétní město či region, ale existují i takové, které mají své pobočky či lektory téměř po celé republice. Týká se to zejména zprostředkujících agentur, kde nabízení lektoři spolupracují pouze externě (bývají však prověřováni stejně, jako by byli přímými zaměstnanci, neboť jejich kvalita se odráží i na hodnocení agentury samotné).

Hlídání, nebo doučování? Lze i obojí

Výhodou domácího doučování je bezesporu fakt, že student nebo dokonce i jeho rodič nemusí ztratit čas tím, že se bude jen přepravovat do učebny či sídla firmy. Dalším benefitem může být individuální přístup, ať už jde o péči během lekce, nebo o probíranou látku, kterou si může zvolit sám student bez ohledu na osnovy.

Pokud vaše děti nezvládají ve škole, je vhodné jim věnovat patřičnou péči i doma

Pokud vaše děti nezvládají ve škole, je vhodné jim věnovat patřičnou péči i doma

Zejména v případě agentur, které se zabývají přednostně hlídáním dětí, to navíc pro rodiče znamená spojení příjemného s užitečným, neboť si mohou být jisti, že jejich potomek je ve zodpovědných rukou.
Některé firmy ale nabízejí i kolektivní výuku, která probíhá v místě bydliště jednoho z žáků. I to má své výhody – žáci mohou být během výuky motivováni tradiční dětskou soutěživostí a navíc se naučí vzájemné interakci ve výuce i schopnosti vyjádřit své myšlenky před ostatními. Skupinová výuka ovšem přináší i jistou finanční úlevu – zejména tam, kde si lektor svou práci účtuje jen v hodinové sazbě, nikoli paušálem za čas plus za každého dalšího žáka. I ve druhém případě ale jedna taková lekce vyjde v průměru levněji, než je tomu u výuky individuální.

Doma, v parku nebo v knihovně

Výuka se přitom nemusí vždy odehrávat přímo v domácnosti. Některé zprostředkující agentury, vzdělávací firmy i lektoři samotní nabízejí klientovi možnost zorganizovat ji i jinde, například v knihovně, kavárně, v parku apod. Ale i když tuto variantu firma nenabízí přímo, rozhodně to neznamená, že ji neakceptuje – je pouze nutné se na ni zeptat nebo ji zmínit v objednávkovém formuláři.

Kolik doučování stojí

Rozličnost nabídky a služeb se podepisuje také na různorodém cenovém rozpětí jednotlivých domácích učitelů, bez ohledu na to, zda jsou najati přes agenturu, podnikají na vlastní pěst, nebo jsou přímými zaměstnanci oslovené firmy.
U méně zkušených lektorů či studentů se lze setkat s cenou začínající na 80 korunách za hodinu, u kvalifikova­nějších učitelů tato částka začíná přibližně na 130 korunách. Dražší bývá většinou výuka na úrovni středoškolské látky, případně i příprava k maturitě či přijímacím zkouškám. Horní hranice za nejazykovou výuku končí přibližně na 250 korunách. Cena se ale většinou odvíjí také od regionu, kde daný učitel působí – je tedy pochopitelné, že vyšší ceny budou v Praze nebo v Brně nežli v menších městech.
Před konečným výběrem je ale nutné si také ověřit, zda proklamovaná „hodina“ trvá ve skutečnosti jen 45 minut jako ve škole, a nebo skutečně 60 minut. Rovněž je vhodné si předem zjistit, zda se k paušální částce připočítávají také nějaké další příplatky (například již zmíněný doplatek za dalšího žáka, příplatek za dojezd, za kopírování materiálů, výuka o víkendech a svátcích apod.), abyste při zúčtování nebyli překvapeni.
Mimo příplatky lze ale dosáhnout i na jisté slevy – například při pravidelné výuce a nebo při již zmíněné kolektivní výuce.

Jak vybírat

Požadavky každého žáka, případně jeho rodičů, jsou pochopitelně různé, nicméně všichni zřejmě hledají dvě základní věci: kvalitu a komfort. Na internetu existuje celá řada integrovaných portálů, nabízejících prostor pro nezávislé lektory, kteří sem mohou vkládat své inzeráty. Vyhledávání je zde trochu pracnější a navíc provozovatel portálu nenese žádnou zodpovědnost za kvalitu lektora či jinak nevydařenou spolupráci. Předem je také velmi obtížné zjistit, zda má daný lektor kromě potřebných znalostí také pedagogický cit – protože něco dobře znát je jedna věc, umět své znalosti efektivně předat pak druhá. Na druhu stranu tu lze dohledat nabídky s nižšími cenami než u specializovaných firem. Některé portály už šly ale dál a poskytují prostor pro reference či hodnocení daného lektora, nebo i možnost umístění jeho fotografie.
firem či agentur, jimž už více záleží na vaší spokojenosti, bývá příjemnou službou výběr lektora přímo studentovi na míru, možnost výměny lektora v případě nespokojenosti, i pokud už spolupráce probíhá, případně možnost uzpůsobit výuku svému harmonogramu namísto nutnosti se neustále ohlížet na časové možnosti učitele.
Ať už si vyberete profesionála, nebo lektora s menším rozsahem zkušeností, vždy si předem ověřte, jak celá spolupráce bude probíhat, trvejte na podepsání smlouvy, která zabezpečuje určitou míru jistoty pro obě strany v případě problémů, a pokud možno si zjistěte hodnocení od jiných zákazníků nebo si vyžádejte reference přímo od lektora.

Foto: © StockXCHNG

Tagy: péče o děti