Zahradní atrakce zpestří každou dětskou párty!

Vydáno 16.5.2013 Péče o děti Lucie Černá

Majitelé velkých zahrad a štěstí na dobré počasí mají díky dnešním možnostem šanci uspořádat svým dětem skvělou party, ať už se slaví narozeniny, den dětí nebo třeba konec školního roku. Při takových příležitostech se totiž velmi dobře uplatní nafukovací hrad, trampolíny č jiné atrakce, které dokáží pořádně zpestřit nejeden dětský večírek.

Každý rodič dobře ví, jak těžké je zabavit děti na celé odpoledne nebo i den – a co teprve když je se jich sejde spousta najednou. Připravit pro ně zábavní program je jedna věc, realizovat vše dle představ druhá. Kromě toho, že lze dnes na pomoc zavolat firmy, které se přímo specializují na pořádání dětských akcí, lze si dnes stejně snadno zapůjčit i rozličné zábavní venkovní konstrukce pro různé druhy aktivit.

Co je k mání

Skákací hrady, trampolíny, prolézačky, nafukovací domy, skluzavky, bazén, nafukovací horolezecké stěny či variace na boxovací ring – i to je možné v nabídce specializovaných firem nalézt. U komplexnějších staveb už přitom dávno nezůstává jen u „tradičního“ hradu, na své zahradě můžete nechat takřka za pár minut vyrůst cokoli. K mání je nafukovací zámek pro princeznu, jeskyně, auto, i celé městečko, ale narazit lze třeba i na měkoučký parník, strom, narozeninový dort, jeskyni, džungli, vesmír, bludiště a nebo třeba hrací hřiště. Jak vidno, fantazii se v tomto případě mantinely nekladou.
Zejména bohatě členité nafukovací konstrukce mají tu výhodu, že děti zabaví na opravdu dlouho – mohou se tam schovávat, honit či si jen tak „zalézt“ do koutku a vytvořit si svůj vlastní fantaskní svět. A rodiče o ně zároveň nemusejí mít strach.

Jak to probíhá

Zapůjčení dětské atrakce se v mnohém neliší od pronájmu jakéhokoli objemnějšího zboží. Atrakci je možné si vyzvednout buď přímo v místě poskytovatele nebo na smluveném místě, či si ji můžete (zpravidla za příplatek) nechat dovézt až domů. Před samotnou instalací atrakce je dobré si zjistit, zda je vaše zahrada dostatečně velká pro umístění vybrané konstrukce (počítejte přitom i s manipulačním prostorem pro stavbu a obsluhu zařízení), dále je nutné zajistit přívod elektřiny a v neposlední řadě i příjezdovou cestu pro větší auto. Některé atrakce jsou však natolik skladné, že se vejdou do osobního automobilu. Pronajímatelem by také většinou neměla být osoba mladší 18 let. Některé společnosti navíc vyžadují podpis smlouvy před zahájením převozu, nejpozději pak před začátkem akce samotné.

Na co si dát při výběru pozor

Jak známo, na trhu se snad v každé oblasti vyskytnou nedůvěryhodné produkty, které mohou být zdraví či život ohrožující. Zvláště u těch určených pro naše nejmenší se proto vyplatí obezřetnost. Určitě tedy vybírejte mezi firmami, které mohou ke svým atrakcím předložit platný evropský bezpečnostní certifikát.
Opatrnost je ale na místě i ze strany nájemce – a to zejména v tom ohledu, aby nedošlo k poškození půjčené věci či k ohrožení dětí. Pozor je nutné si dát zejména na množství ratolestí, které se v jednu chvíli sejdou na ploše atrakce, na jejich společnou hmotnost (s ohledem na nosnost atrakce) nebo na to, aby na ně – nebo do ní – nevstupovaly v obuvi, nijak ji neznečišťovaly apod. I proto je vhodné předem pověřit obsluhou někoho z řad svých známých a nebo, neumožňuje-li to situace, je v řadě případů možné si za příplatek pronajmout obsluhu přímo od pronajímatele.

Zábava za pár tisíc

Pronájem nafukovacích atrakcí je zejména v poslední době docela vzkvétajícím oborem podnikání. Důkazem toho je i široká nabídka poskytovatelů i jejich služeb. Ceny za pronajímanou atrakci se však často výrazně liší; vliv na to má zejména kvalita i sofistikovanost atrakce, ale i položky (ne)zahrnuté v ceně. Cena za pronájem atrakce ale zpravidla vždy začíná přibližně na tisícikoruně za den, ale umí se vyšplhat třeba až na několik tisíc korun.
Při výběru je nutné si dát pozor hlavně na to, na jak dlouhou dobu pronájmu se cena vztahuje (bývá to od čtyř hodin až po celý víkend), nebo na to, zda je v ní nějak, byť alespoň částečně zahrnuta doprava, instalace zařízení, zaškolení v obsluze či třeba DPH. Poskytovatelé také nezřídka vyžadují zálohu na zapůjčenou věc. Další, na první pohled neviditelné náklady se pak skrývají v elektřině, neboť fukar napojený na nafukovací konstrukci musí být zapnutý kontinuálně. Tato položka však samozřejmě odpadá například u bazénků (kde ji však naopak nahrazují náklady na vodu) nebo trampolín.
Na zápůjčce u jednoho poskytovatele lze ale naopak někdy i slušně ušetřit – a to nejčastěji při pronájmu více atrakcí najednou. Množstevní slevy se přitom, pokud jsou poskytovány, pohybují od 10 do 50 %. Výjimkou nejsou ani sezónní (nyní jarní) akční ceny. A pokud si atrakci dovezete sami, ušetřit ale lze také na dopravě. Jinak si ale firmy obvykle účtují přibližně 10,– Kč za každý dojezdový kilometr.

Zdroj foto: sxc.hu

Tagy: péče o děti