Zjednodušte si péči o seniory praktickými pomůckami

Vydáno 6.3.2015 PR článek Veronika Maschková

Jarní počasí venku panuje již delší dobu, i kalendářně jej přivítáme za pouhé dva týdny. Je proto ideální čas začít protahovat tělo a probouzet pozitivní mysl.

U mladších jedinců jde tato aktivizace poměrně snadno. Lehce vnímají různé podněty, které vybízejí ke sportu, pobytu s přáteli, kulturním aktivitám či jiným koníčkům.

U starších lidí a seniorů se podněty chtě nechtě zužují. Málokterý člověk zůstává stejně aktivní ve třiceti i v sedmdesáti letech. Důvodem není pouze zdraví, ale také odchod ze zaměstnání, připuštění si statusu „senior“ (který je mnohými bohužel chápán jako konec užitečnosti a potřeby, což je samozřejmě omyl, zejména v dnešní době), opouštění mnohaletých kolegů, známých a přátel, nebo třeba strach z přebytku volného času.

Pro některé seniory zůstávají radostnou útěchou vnoučata, pro jiné plná knihovna nepřečtených knih, které si celý život právě na toto období střádají, a další se otevřou zcela novým možnostem. A i když nejsou zdravotně zcela fit, tak vědí, jak si každodenní život usnadnit.

Existuje na to řada kompenzačních pomůcek. Počínaje vycházkovou holí, přes berle až po různé typy chodítek – například čtyřbodové chodítko, které je stabilní a usnadňuje nácvik chůze.

Další pomůckou, která usnadňuje život seniorům i vozíčkářům, je podavač předmětů s magnetem a ergonomicky tvarovaným držadlem v rukojeti. Podavač slouží jako prostředek pro šikovný úchop a podání si drobných i větších věcí z výšky nebo ze země. Využitelný je však také jako pomocník při oblékání. Díky tomu pomáhá seniorům ke kompletní nebo většinové samostatnosti. Úchopové čelisti mají poměrně velkou plochu, takže dobře poslouží i osobám s malou funkcí prstů. Je navíc velice lehký. Vyrábí se ve dvou velikostech – 45 cm a 70 cm.

Při úbytku sil či zhoršení zdravotního stavu je možné si objednat pomoc v domácnosti například v podobě nákupu potravin, léků, úklidu bytu, doprovodu k lékaři a mnoho dalšího, co seniorům značně ulehčí práci.

V případě horších diagnóz a prognóz zdravotního stavu je v určité fázi potřeba uvažovat o zainteresování další osoby. I zde lze ulehčit život jak samotným seniorům, tak i osobám o ně pečujícím. Užitečné jsou v této fázi zdravotní a kompenzační pomůcky pro domácí péči – pomůcky pro rehabilitaci, ochrany matrací a další.

dlouhodobě ležících seniorů nebo vozíčkářů je sortiment poměrně široký – od polohovacích pomůcek, přes jednorázové lůžkoviny pro domácí péči až po různá madla nebo antidekubitní matrace.

Zdroj foto: Pomůcky seniorům