ANKETA // Jak české osobnosti využívají pomoc v domácnosti

Vydáno 19.3.2014 Pomoc v domácnosti Kateřina Dušková

Oslovili jsme šest českých osobností s otázkou, zdali využívají pomoc v domácnosti a jaké výhody jim přináší. Prohlédněte si odpovědi moderátorky Štěpánky Duchkové, zpěvačky a houslistky Ivy Bittové, fotografky Veroniky Bromové, herečky Jolany Smyčkové, hudebníka Vaška Vašáka nebo novináře Dušana Spáčila.

ANKETA // Jak české osobnosti využívají pomoc v domácnosti

Štěpánka Duchková

moderátorka

Pomoc v domácnosti využívám a jsem za to ráda. Jednou týdně k nám chodí paní Naďa na velký úklid. Chůvu tetu Janu mají kluci už od narození, tedy celých pět let. Ale tu využívám nárazově, ne pravidelně. A zahradnici máme paní Lenku, která chodí jednou za čtvrt roku a vždy nám krásně zvelebí zahradu. Hlavní výhoda je úspora času. Já se raději věnuji dětem než bych kopala záhonky nebo leštila kliky. A navíc představa, že uklízím celý dům a v zádech mám Honzíka s Adámkem, je hrůzná. Vyžadují neustále pozornost, tak bych toho asi moc neuklidila.

Dušan Spáčil

básník a novinář

Když jsme měli malé dítě, využívali jsme služeb „studentských babiček“. V té době to byla obvyklá studentská brigáda. Dcera dítě zatím nemá, ale má psa – pokusila se využít po dobu své dovolené „psí hotel“, ale asi díky tomu, že má psíka poněkud příliš temperamentního, tak tam nevydržel. K mé osmdesátileté mamince chodí uklízet paní z Ukrajiny, má ji ráda, protože jí nejen uklidí, ale může si s ní i popovídat. A výhody to přináší mamince, která mi jinak právem vyčítá, že na ni nemám dost času.

Iva Bittová

zpěvačka, houslistka, herečka

Domácí práce mě baví a jsou relaxem, nikoho nezaměstnávám. To se týká i zahradních prací. Snažím se plánovat čas tak, abych vše stihla bez stresu. Zvířata si nemohu vzhledem k častému cestování dovolit. Pokud potřebuji odbornou konzultaci, radím se s odborníkem.

Vašek Vašák

hudebník, novinář

Občas využíváme pro úklid jednu Ukrajinku. Je skvělá, pečlivá a rychlá. Úklidu využíváme tak jednou dvakrát do roka, když je třeba nějaké zásadní, vánoční nebo jarní, gruntování. Před pár týdny to bylo po rekonstrukci bytu. Na hlídání má naopak moje partnerka firmu. Poskytuje hlídání vnučkám a cizím maminkám.

Veronika Bromová

fotografka

Žijeme na bývalé zemědělské usedlosti, které říkáme Chaos, kde se snažíme konat v souladu s přírodou. Manžel vyrábí nábytek a předměty ze dřeva a já jsem vizuální umělkyně. Fotím, kreslím, maluji a starám s o provoz malé neziskové galerie. Oba jsme v podstatě v domácnosti, manžel je velmi zručný. Umí vše opravit, stará o dům, dřevo a fyzicky náročné práce, ale rád i uvaří. Když je třeba, pohlídá našeho syna. Často k nám přijíždějí příbuzní a přátelé. Všichni počítají s tím, že přiloží ruku k dílu, většinou pomáhají na zahradě. V rámci mezinárodní dobrovolnické organizace Wwoof k nám občas přijíždějí mladí přátelé, kteří pomáhají s čím je třeba za byt a stravu.

Jolana Smyčková

herečka

Využíváme občasné hlídání. Nemáme v Praze babičku, takže tahle pomoc je pro nás hodně důležitá. Pokud máme oba s manželem hodně práce a nemůžeme se věnovat domácnosti tak, jak je zapotřebí, využíváme pomoci s úklidem. Například před Vánoci.

Zdroj foto: osobní archiv Štěpánka Duchková, Dušan Spáčil, Iva Bittová, Václav Vašák, Veronika Bromová, Jolana Smyčková

Tagy: péče o domácnost