Projekt Trojlístek: po šesti letech

Vydáno 1.6.2021 Pomoc v domácnosti Pavla Jelínková

V roce 2015 jsme psali o projektu Trojlístek poprvé. A dnes se k němu vracíme po šesti letech, abychom zjistili, zda projekt stále funguje a pak osvěžili informace o něm.

Projekt Trojlístek: po šesti letech

Projekt Trojlístek si dal za úkol sblížit tři generace – mladé rodiny, jejich dětí a náhradní babičky, kterou mohou díky projektu Trojlístek získat. Zajímavá a potřebná myšlenka vznikla v Centru pro rodinu a sociální péči, který je zároveň realizátorem projektu.

Projekt Trojlístek

Byl od prvopočátku podpořen evropskými fondy a vycházel ze zkušeností ze zahraničí, konkrétně z rakouské služby Oma Dienst. Cílem projektu Trojlístek bylo a je tyto poznatky využít a zkusit v českém prostředí. V Rakousku služba Oma Dienst zprostředkovává kontakt mezi náhradními babičkami a rodinami s dětmi. Věděli jste, že ročně takto zajistí cca 600 úspěšných kontaktů?

Vykrytí hluchých míst

Projekt Trojlístek de facto vykrývá adoptivními babičkami hluchá místa v absenci a možnostech umístění dětí do předškolních zařízení. Je tudíž reakcí na stále trvající (i po šesti letech fungování Trojlístku) problém nedostatečně pokryté struktury předškolních zařízení u nás.

Druhým stěžejním faktorem je to, že v okolí volných zařízení předškolní péče mladá rodina, která jej potřebuje nebydlí poblíž. A jako třetí fakt, že tato rodina nemá blízko rodiče a prarodiče, s nimž by spolupracovali k péči o své děti a jejich vnuky a pravnuky.

Přínos Trojlístku pro všechny

Český projekt Trojlístek je přínosný pro všechny – jak pro rodiče, tak pro děti a je usnadnění návratu mladých rodičů do práce a mimoto možnost vytvoření pracovních příležitostí pro nezaměstnané ženy středního a staršího věku.

Jak to funguje?

Rodiče dětí předškolního a školního věku mají v rámci projektu Trojlístek možnost seznámit se se ženou, která by měla v rodině zastupovat roli náhradní babičky. Rodina s touto ženou vytvoří pracovně přátelský vztah. Ten bude založen na osobní rovině a rovněž na doporučeném finančním ohodnocení. Zde je cena za službu péče o děti vždy nižší, než v klasickém komerčním prostředí. To umožní rodičům zvát náhradní babičku domů častěji.

Jak je Trojlístek prospěšný náhradním babičkám?

  • Pro tyto ženy je Trojlístek možností rozšíření sociálních kontaktů a zisk zaměstnání.
  • Trojlístek je vhodný pro ženy, které nemají vlastní rodinu, mají odrostlé děti a vnuky, anebo je mají, avšak příliš daleko.
  • K tomu ještě navíc mohou získat možnost rozšiřování svých dovedností a znalostí díky školením a workshopů.

Ženy50.cz v Trojlístku

V projektu Trojlístek je zapojeno Občanské sdružení Ženy50, které bylo přizváno Centrem pro rodinu a sociální péči. Zájemkyně o roli náhradní babičky z řad Ženy50.cz se mohou elektronicky hlásit na e-mail:info@zeny50.cz.

Domluví si osobní setkání, které proběhne v Centru pro rodinu a sociální péči a v rámci individuálního rozhovoru se ozřejmí všechny aspekty spolupráce a následně je realizován kontakt s potenciální vhodnou rodinu.

Kafe s Trojlístkem

Momentálně v rámci uvolnění Covid-19 opatření se pomalu rozbíhají aktivity Trojlístku nanovo. Aktuální akcí je Kafe s Trojlístkem pro trojlístkové babičky, jež se koná 25.06.2021 v 15h v CRSP na Biskupské 7.

Komplexní plán aktivit a akcí na rok 2021 k nahlédnutí

Kde všude projekt Trojlístek najdete?

  • Rodinné centrum Dobříšek.cz, Na Nábřeží 1650, 263 01 Dobříš
  • Centrum pro rodinu a sociální péči, Josefská 516/1, Brno-město, 602 00 Brno
  • Městský úřad Hodonín, Masarykovo náměstí 53/1, 695 01 Hodonín

Zdroj foto: www.crsp.cz

Tagy: CRSP, náhradní babička, projekt Trojlístek, Ženy50.cz