Babysitting - vývoj v čase

Vydáno 27.8.2015 Péče o děti Pavla Jelínková

Babysitting, česky hlídání dětí za úplatu, je služba, kterou rodiny s dětmi hojně využívají. Zkoumali jsme, co se v babysittingu změnilo od našeho posledního článku o něm.

Babysitting - vývoj v čase

Jak si tedy stojí hlídání dětí za úplatu dnes? Je stále dostatečně využíváno, anebo služba upadá? Jaké služby v babysittingu přibyly a co naopak již neplatí oproti dřívějšku a informacím z našeho článku dříve?

Ano, hlídání dětí či dítěte si můžete i dnes zajistit prostřednictvím školky skrz specializovanou agenturu, anebo někým, kdo provozuje babysitting jako živnost. Dnes již tak úplně neplatí, že je více možností ve velkoměstech a velkých městech. Hlídání se rozmáhá i v menších obcích. Situace je v každém kraji a regionu trochu odlišná, když počet možností je závislých hodně na výši nezaměstnanosti v oblasti a potřebách rodin s dětmi v něm.

Jak dnes najít dobré hlídání?

Nejjednodušší cestou s možností širokého výběru mezi kandidáty je online prostředí. Právě na internetu je nejvíce znát značný rozmach oproti dřívějšku. Vyrojilo se více portálů – jakýchsi katalogů podobný katalogu firem. V nich je zakotven seznam osob, firem, klubů i sdružení, nabízejících hlídání dětí za úplatu.

Mezi ty nejvíce preferované a navštěvované patří Hlídačky.cz, kde je k mání přes 4400 „hlídaček/hlídačů“ v celé ČR. Navolením města se vám zobrazí první strana s celkovým počtem hlídaček pro dané město. Další stránky jsou k dispozici až po o registraci.

Druhým zajímavým portálem je Děti hlídání. I zde se vyhledává zadáním regionu, ale také volbou mezi nabídkou, poptávkou, agenturami či přímo osobami. Registrace zde však není podmínkou.

Třetím serverem je Sbazar.cz a jeho sekce hlídání dětí. I tam lze vyhledávat pomocí výběru města, anebo vepsáním poštovního směrovacího čísla.

Na jak dlouho a za kolik?

Časové možnosti zůstávají stejné – a hlídání dětí je možné od několika hodin až třeba po celý rok. A místo je také různé – u dětí doma, nebo v jiných prostorách, případně v domácnosti pečovatelky. Závisí to na tom, zdali je to agentura, klub či soukromá osoba – OSVČ.

Současná nabídka babysittingu je tak bohatá, že je k mání hlídání jak během dne, tak v noci, pracovních dnecho víkendu. K nepřetržitému hlídání po několik dní slouží nonstop babysiting a je k dispozici především přes agentury. Ty nabízejí i specializované hlídání handicapovaných dětí. Příjemným zjištěním je, že cenová relace zůstala stejná. Cena je ale odlišná region od regionu a rovněž závisí na možnostech agentury, nebo OSVČ, přičemž je závislá i na čase hlídání a prostorách, kde je babysitting praktikován.

Doplňkové služby

K dalším doplňkovým službám patří

  • odvoz a dovoz domů, do školky, školy, na kroužky, k lékaři
  • u delšího několikadenního hlídání jsou součástí pohybové aktivity ve formě procházek, cvičení, plavání, her na hřištích a výuka jazyků, hry na hudební nástroje či sportovní tréninky
  • hlídání dětí na společenských akcích – soukromých i firemních
  • hlídání dětí v hotelích

Oproti minulosti je dnes již zcela samozřejmé, že jsou jednotlivci a společnosti zabývající se babysittingem pojištěny pro případ újmy na zdraví dítěte či majetku v domácnosti. Lidé si i dle tohoto měřítka stále častěji hlídání děti vybírají.

Zdroj foto: www.flickr.com

Tagy: agentury, babysitting, hlídání dětí, OSVČ, živnostníci