Čekáte miminko? Velkou část výbavičky si můžete jen půjčit

Vydáno 17.2.2013 Péče o děti Pavla Jelínková

Mateřství je jedním z nejkrásnějších období v životě ženy. Také ale s sebou přináší finančně náročné pořizování výbavičky. Aby i po porodu a v šestinedělí byly maminky v klidu a nemusely kupovat pro miminka úplně vše, podávají mnohé organizace nastávajícím rodičům pomocnou ruku a nabízejí i velmi praktickou půjčovnu potřeb pro kojence.

Mladí rodiče, hlavně novopečené maminky, tyto půjčovny velmi vítají. Mateřská centra, která je většinou zastupují, jsou totiž organizace ušitá jim na míru. V nich pomůcky nejen zapůjčí, ale dokáží i odborně poradit nejen ohledně správného zacházení s nimi, ale i se vším kolem kojení a šestinedělí vůbec. Nabízejí péči o maminku s dítětem po porodu včetně porodní asistentky a laktační porady.

Jak to probíhá

Asistentka navštíví rodičku u ní doma, přičemž dvě návštěvy hradí pojišťovna, a dohodnout lze individuálně i jejich pokračování. Návštěva sestává z kontroly zdravotního stavu maminky a miminka, případného ošetření poporodních poranění a poradenství v péči o dítě. K tomu se maminka dozví rady k výživě, návody ke cvičení, může využít laktační poradenství i psychickou podporu.
Centra nabízejí i další možnosti, jako jsou velmi vyhledávané masáže miminek nebo plavání a cvičení kojenců, včetně zmíněné půjčovny pomůcek k porodu, kojení a péči o dítě. V České republice jsou mateřských center již stovky. V téměř každém z nich lze využít právě i půjčovnu pomůcek.

Půjčení se někdy může vyplatit

Ceny půjčovného i druhy pomůcek se s každým poskytovatelem mírně různí. Níže uvádíme jen několik orientačních cen za nejběžnější pomůcky:

  • odsávačky ruční, elektrické: 40 – 70,– Kč/den dle typu
  • kojenecké váhy: 30 – 70,– Kč/den dle typu váhy a většinou se zálohou od 500 do 1000,– Kč
  • biostimul lampy k léčbu poporodních poranění: 50 – 60,– Kč/den
  • monitor dechu: 150,– Kč/den, nebo 900,– Kč/6 měsíců
  • elektrická i manuální houpačka pro miminka: 70 – 150,– Kč/den
  • šátek k nošení dětí: 230,– Kč/měsíc, často se zálohou 500,– Kč

Zdroj foto: www.flickr.com

Tagy: péče o děti