Co s dětmi o prázdninách? Aneb když chybí hlídací babička či tetička

Vydáno 14.6.2017 Péče o děti Pavla Jelínková

Jak řeší rodiče hlídání dětí v létě? Je dostatek subjetků k pokrytí hlídání dětí během letních prázdnin a je to pro rodiny finančně únosné?

Co s dětmi o prázdninách? Aneb když chybí hlídací babička či tetička

Je to stále dokola. Pro mnohé rodiny je představa volných dní a letních prázdnin doslova noční můrou. Volných dní i během roku je stále více, a to včetně oficiálně kalendářně uznaných svátků. A tak je problém, co s dětmi nejen v létě. Letní prázdniny jsou dlouhé a pro rodiče předškolních a školních dětí asi nejhorším obdobím.

Mají-li rodiče delší mateřskou dovolenou, není to až tak ožehavé. Ve školkách pak bývá letní provoz, anebo jejich volno (většinou měsíc) pokrývá tzv. sběrná školka, kam lze děti z kmenové školky přihlásit. Pro školáky tu ale žádná podobná alternativa není.

Tak jaké jsou další možnosti?

  • Není-li žádná hlídací babička, někdy pomohou další příbuzní
  • Také leckde zafunguje sousedské hlídání a hlídání dětí mezi kamarády a přáteli. Je to možnost na pár hodin denně, někdy celý den u osoby v okolí, kterou rodiče i dítě znají. Tato forma dohledu může být vnímána i jako hlídání náhradní babičkou. Vše se děje za něco na oplátku (výpomoc s něčím), anebo za malou úplatu.
  • K mání jsou každoročně příměstské tábory, ovšem ty jsou určeny většinou pro děti od šesti do 15 let, (vzácně od pěti let a do šestnácti let). A tak rodiče předškoláků moc šancí nemají.
  • O každých prázdninách fungují letní tábory, buď je nabízí zaměstnavatelé, nebo města, ale i soukromí zřizovatelé, nebo také organizace sdružující děti – sportovní, přírodovědné a další subjekty. I ty mají věkovou hranici většinou 6 až 15 let, někdy až 17 let.
  • Ve větších městech jsou i letní kluby, kde děti tráví půl den či den letními aktivitami, ty fungují i o jarních a podzimních či zimních prázdninách, anebo mateřská centra, v nichž si maminky navzájem pomohou.
  • Městská centra existují celoročně i s prázdninovým programem. Někde také v podobném režimu jako městská centra jsou k mání dětské kulturní domy, a domy mládeže. V nich jsou kroužky, jež realizují i o letním čase jedno a vícedenní akce a rovněž pořádají své specializované letní tábory pro dětské členy kroužků, tématicky zaměřené na zájmovou činnost, kterými se kroužky zabývají.
  • Známé je i hromadné hlídání na pár hodin (hodinu, dvě, tři) v dětských koutcích nejen u super a hypermarketů, ale i mimo ně, většinou v centru měst, kde provozují soukromí zřizovatelé takových center několik, tam lze dítě ponechat i déle. Začínají se objevovat i jinde, třeba z podnětu rodičů malých obcí či vesnic
  • Pak už zbývají jen agentury na hlídání nabízející jednorázové i pravidelné hlídání a chůvy k dětem, nebo další subjekty, jako studentky, které si rády přivydělají hlídáním dětí a OSVČ zajišťující mezi jiným i hlídání dětí, nebo se na hlídání specializující.

Rok od roku požadavky rodičů sílí, a rok od roku je těchto institucí a možností více. Velmi se liší pokrytí dle regionů, krajů a počtu obyvatel i jeho složení v některých částech Česka.

Podle regionů a typů hlídání

Cenově nejnáročnější je hlídání přes agenturu, chůvami a pak OSVČ. Jako střední cesta se jeví studentky, přivydělávající si v létě ke studiu. Tam je cena nižší. A stejně jako je pokrytí těmito službami různé v jednotlivých regionech, je různá i cena. Na severu Čech, ve Zlínském a Moravskoslezském kraji je nejnižší, v Praze a Středočeském kraji nejvyšší.

Cenové relace

Hlídací babička a sousedské hlídání je nejlevnější, babičky většinou nic nechtějí a sousedky jen symbolicky. Příměstské tábory se dle krajů pohybují od 1500 Kč za týden výše, letní vyjdou na 1700 Kč za týden výše, specializované letní tábory pak od 1900 Kč výše za týden. Letní kluby mají smluvní ceny, stejně jako městská centra a dětské koutky. Chůvy a agenturní hlídání vyjde od 150 Kč za hodinu výše a studentky od 90 – 100 Kč za hodinu výše.

Zdroj foto: Pixabay.com