Co se zvířecími exoty během dovolené?

Vydáno 25.8.2012 Péče o zvířata Lucie Černá

Papoušek, varan, tarantule, had nebo fretka – i takoví mazlíčci jsou dnes čím dál běžnější součástí nejedné domácnosti. Jenže: co s nimi, když chcete odjet na dovolenou? Tuto otázku jsme si položili i my a zapátrali jsme po aktuálně dostupných službách, zajišťujících hlídání těchto exotických tvorů. A jak jsme dopadli?

Nenecháme vás čekat na pointu a odpovíme hned úvodem: najít zkušeného pečovatele o „speciální“ druhy zvířat rozhodně není snadné. Zatímco nabídkami o dočasné pohlídání pejsků, koček, křečků, a tu a tam dokonce i domácích prasátek se to jen hemží, do péče o exotické druhy se pouští málokdo.
Důvod je nasnadě: jednak není tak samozřejmé s jejich chovem získat dostatek zkušeností, není-li člověk právě jejich milovníkem, a jednak jejich chov zpravidla vyžaduje i speciální podmínky. Tak například i relativně skromné tarantule vyžadují pro svůj chov terárium se substrátem dle druhu pavouka, stálou teplotu v relaci jen několika málo stupňů a živou potravu. Na dočasný chov je celkem náročný i takový papoušek, jakožto zvíře vyžadující prostor, udržení optimální teploty i světla a také dostatečně hygienické podmínky. A tak by se dalo pokračovat. Aby se tedy zvířecí chovatel mohl o taková zvířata starat, musel by disponovat velkým prostorem a speciálním vybavením připraveným na více možných druhů zvířat, byť by se orientoval právě třeba na zmíněné papoušky.
Co tedy dělat? Když nyní pomineme takovou samozřejmost, jakou je prosba o výpomoc vznesená mezi příbuznými a známými, pořád existuje ještě několik alternativ.

Zvířecí Au-pair

Jednou z možností je najmout si člověka, který by párkrát za týden (dle nároků zvířete) docházel do bytu a o zvíře se postaral dle vašich instrukcí. Nejde-li tedy vyloženě o zvíře vyžadující volný pohyb, procházky několikrát denně, častou společnost (jako třeba pes) a nebo nějaké „speciální“ nároky, nemusí taková pomocná síla stát ani mnoho peněz a ještě ji můžete využít pro další drobné domácí služby, jako je zalévání rostlin nebo výběr schránky. Musí být ale zároveň dostatečně spolehlivá a i vaše instrukce musejí být naprosto přesné a zohledňující všechny možné případy nastalých situací.
Je-li však zvíře na chov náročnější a nebo si vyžaduje celodenní průběžnou péči a pozornost, může být dobrým řešením najmout si člověka, který by byl ochoten zůstat ve vaší domácnosti po dobu vaší dovolené. Taková služba je běžná především v západní Evropě (v Anglii, Francii, ale i jinde je označována jako Au-pair a nejedná se přitom jen o práci spojenou s hlídáním dětí, ale třeba právě i jen s péčí o zvířata nebo o domácnost samotnou). Mezi konzervativními a opatrnými Čechy sice podobný typ služby teprve hledá své místo, ale i tak už nejsou ničím bizarním.
I v tomto případě ale riskujete, že takový člověk nebude pro hlídání vašeho exotického zvířátka dostatečně kompetentní. Stále se proto jako nejideálnější cesta nabízí hledat mezi profesionály, nabízející své služby buď u sebe, nebo ve vaší domácnosti.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ať už se ale rozhodnete svého zvířecího exota odvézt do cizí chovatelské stanice, nebo si najmete pomocnou ruku přímo k vám domů, vždy si daný kontakt důkladně prověřte. Zajímejte se zejména o jeho vzdělání, současné či minulé povolání spojené s péčí o exotická zvířata, případně o takto orientované zájmy. Můžete zkusit, třeba přímým dotazem nebo během konverzace, prověřit i jeho znalosti o chovu vašeho druhu zvířete. To vše vám může pomoci se ujistit, že své zvířátko svěřujete někomu důvěryhodnému.
Stejně tak ale očekávejte, že mnoho otázek padne i na vaši osobu a hlavně i na zdravotní stav či povahu vašeho zvířete. Také chovatel má totiž právo vědět, co vše bude práce pro vás obnášet. Oboustranná důvěra je zvláště v těchto typech služeb velmi důležitá.
Závěrem snad ani netřeba připomínat, že celá služba by měla být podložena smlouvou a nejlépe i písemnou objednávkou s konkrétní specifikací služeb.

Kde hledat

Jakkoli se to může zdát jako klišé, nejvíce nabídek týkajících se dočasné péče o exotičtější druhy zvířat najdete kde jinde než na internetu. Narazit na takový inzerát v novinách a zrovna v době, kdy odjíždíte na dovolenou, je sice nakonec šťastná, ale stále jen náhoda.
Většina nabídek z oblasti hlídání zvířat však okupuje klasické inzertní portály a zájemce o službu se z nich dozví zpravidla jen to, odkud inzerent pochází nebo kde své služby nabízí, na jaká zvířata se zaměřuje a v lepším případě pak i stručnou informaci o jeho zkušenostech. Inzerát si přitom může podat takřka kdokoli (při hledání jsme narazili například i na nabídku hlídání od třináctileté dívky), proto zde více než kde jinde platí již zmíněné: prověřovat, prověřovat a prověřovat.
Obdobou takového hledání by pak mohlo být samotné podání inzerátu, v němž lze specifikovat požadavky na možné uchazeče.
Řada poskytovatelů ale disponuje také vlastními webovými stránkami, kde podrobně specifikují náplň služeb, ceník, většina na nich uvádí také reference či zajímavosti a rady ze světa chovu zvířat. Zpravidla všichni zde také uvádějí podrobné informace o sobě či celé firmě.
Sice výjimečně, ale někdy se lze setkat též s nabídkou možnosti dočasného hlídání přímo od chovatele, od něhož jste zvířátko zakoupili.

Ceny

Ceny za hlídání exotičtějších druhů zvířat bývají často o něco nižší, než je tomu v případě psů nebo koček. Platí se zejména za poskytnutý prostor, případně jeho výbavu dle požadavků zvířete (podestýlka, bidla, hračky, pítko apod.), pravidelné krmení či za stravu samotnou. V případě hlídání přímo ve vaší domácnosti tvoří hlavní položku ceny samotný čas pečovatele. Konečná částka za hlídání je někdy ovlivněná také velikostí konkrétního druhu zvířete (bývá to tak většinou u papoušků). Někteří poskytovatelé rovněž nabízejí čištění ubikací, venčení, mazlení, vizuální úpravu zvířete a kosmetické služby, zdravotní prohlídku nebo jeho ošetření. Zejména poslední zmíněné služby ale nejsou zas tak běžné a nabízejí je zejména ti poskytovatelé, kteří disponují odbornou způsobilostí.

I relativně nenáročná fretka by vás mohla během vaší dovolené značně postrádat

I relativně nenáročná fretka by vás mohla během vaší dovolené značně postrádat

A v jakých cenových relacích se tedy služba pohybuje? Za jeden den vašeho papouška, který jej stráví bez vaší přítomnosti, zaplatíte od 70 do 130 korun. Za menší druhy zvířat (například morče, křeček, potkan, pískomil atd.) dáte přibližně 60 Kč/den, větší druhy savců (fretka, psoun, činčila, králík…) pak vyjdou na 70 na 90 Kč/den. Denní sazba za plazy se pohybuje mezi 60 a 80 korunami.
Mnozí poskytovatelé však nestanovují cenu za konkrétní druh zvířete a za hlídání mimo vaše bydliště požadují cca 250 – 700 Kč/den dle zahrnutých služeb, počtu hodin a dnů (průměrná denní sazba se přitom rostoucím počtem dnů snižuje) či náročnosti chovu (celodenní UV světlo atd.). Hlídání přímo ve vaší domácnosti pak mnohdy (ne vždy) vyjde o něco levněji, přibližně od 150 do 400 Kč/den (opět je to dáno počtem hodin, dojezdovou vzdáleností, celkovým počtem dnů, kdy služba trvá atd.). Cenu většinou zvyšuje také parametr konkrétního dne, kdy je služba poskytována, tedy zda se jedná o všední den, víkend nebo svátek. Velmi často se však setkáte s tím, že cena je dána „dohodou“.

Slevy

Systém slev je u většiny pečovatelů podobný: cena za službu se snižuje s množstvím nepožadovaných dílčích služeb, dlouhodobostí hlídání, jeho pravidelností (slevu lze získat například už po druhém objednání) atd. Na slevu lze někdy dosáhnout i v případě, že potřebujete hlídání více než jednoho druhu zvířete, avšak na téže adrese, a nebo v případě, kdy si zvíře necháváte pohlídat mimo své bydliště a odevzdáte ho se vším potřebným (klec, terárium či akvárium, hračky, krmivo…).

Zdroje:

Foto: Stock.XCHNG

Tagy: péče o zvířata