"Značkuje" vám pejsek úrodu? Pořiďte mu pisoár!

Vydáno 2.8.2013 Péče o zvířata Pavla Jelínková

Novinka na trhu, která umožňuje vyhnout se na zahradě a pozemku rostlinám, keřům a stromům potřísněným psí močí, to jsou psí pisoáry. Mohou vyřešit mnohé problémy zejména na zahradách rodinných domků, ale i na sídlištích a jiných veřejných prostranstvích.

Díky pisoárům budou psi chodit vykonávat svoji potřebu jen na jedno místo, což uvítají hlavně zahrádkáři. Jejich zahrada zůstane pěkná a bez spálených rostlin od psí moči.

Psí pudy

Psi – hlavně ti nekastrovaní – a také fenky značkují své teritorium vlastní močí. Toto chování následně vede k úhynu spálených rostlin, poškození stromů, plotů, altánů a dalších ozdob zahrady. A ve všech těchto místech narůstá i charakteristický pach. Značkování území močí je u psů pudová záležitost. Značkují tak „své“ území a překrývají značky jiných psů. Své teritorium si takto psí kluci označují i na zahradách a ve všech prostorách, kde se pohybují. A jelikož nemají vyčleněné jedno místo, dochází ke zmíněným škodám. Lze to řešit určeným místem, například s umělým povrchem, papírovými podložkami, syntetickou trávou. Ale to vše je syntetika a mnoho psů využití zcela nepochopí, navíc je jim bližší přírodní povrch.

Psí pisoáry

To u psích pisoárů se toto vše nemusí řešit. S nimi je možno pejskovi dopřát přírodní a pro něj zcela přirozený způsob vyprazdňování. Psí pisoár umístíte na vybrané místo na zahradě a zařízení vymezuje psům jedno místo, kde je jejich močení vhodné. Uvnitř pisoáru zůstávají malé zbytky moči, což je pachově přitahuje stále dokola.

Jak to funguje?

Tělo pisoáru tvoří dutá trubka – plastová, dřevěná, bambusová nebo betonová s otvory a víkem nahoře. Otvory umožňují prostup moči dovnitř trubky. Moč se zachytí v nádržce uvnitř, a přebytečná moč odvedena z těla pisoáru přepadem anebo odpadem. Odpad se volně vsákne do půdy, anebo může být napojen pomocí gumové hadičky až do kanalizace. Tím zůstává v okolí pisoáru a na něm pachová stopa i za deštivého počasí.
Pisoárová trubka se uchytí na dané místo pomocí patky, která je připevněna hřeby nebo šrouby – dle typu podloží. Váš pes následně vykonává svoji potřebu sice sám, ale kontrolovaně na vyhrazeném místě.


Psí pisoár je možné umístit na:

  • zahrady
  • předzahrádky
  • terasy
  • psí výběhy
  • psí cvičiště
  • na veřejná místa jako parky, lesoparky, travnatá místa u bytových domů.

Výhody psích pisoárů

  • můžete si vybrat z několika druhů materiálů a dvou povrchových provedení
  • materiál je pevný a odolný
  • po instalaci je nutná jen minimální údržba
  • pisoár má dlouhou životnost.

Využití psích pisoárů je tedy mnohostranné. Samo umístění je jednoduché a snadné v prostoru a díky svém barvě zcela zapadá do prostoru. Máte-li větší zahradu či pozemek, kde se pes pohybuje, je ideální neumisťovat na něj jen jedno zařízení, ale třeba do každého rohu zahrady jedno. Umožníte tak svému psovi více pudové svobody i ve vyprazdňování a řádnému označení teritoria. A nejste-li si jisti, zda pejsek místo za své přijme, umocnit je můžete sprejem pro vytvoření pachové stopy na místě, vyhrazeném pro vykonání potřeby – jedním z nich je například Puppy Trainer spray.

Kde sehnat psí pisoár a za kolik?

Novinka je teprve na vzestupu, ale již existuje dostatek firem, které tento produkt nabízejí. Jsou k mání v některých zoo prodejnách, specializovaných prodejnách krmiv a potřeb pro psy, ale nejvíce jich najdeme v e-shopech na internetu.
Cena psích pisoárů se pohybuje podle materiálu a ukotvení od 400,– do 900,– Kč. Ty betonové a kamenné přijdou i na několik tisíc, ale takové se instalují většinou na veřejných městských místech, ne v soukromých zahradách.

Užitečné odkazy
E- shop Čas krmení
E-shop Exo-eko.cz
E-shop Dogs and cats.cz
Produkty k údržbě psích pisoárů

Zdroj foto: www.psizachody.cz

Tagy: péče o zvířata