REPORTÁŽ// Psí salon zkrášlil pejsky z útulku

Vydáno 13.2.2014 Péče o zvířata Kateřina Dušková

Každý pejsek si zaslouží nadstandardní péči. Podobný názor zastává i majitelka pražského psího salonu Dogtown Linda Procházková. Kromě standardních psích návštěvníků totiž každý týden zkrášlí jednoho pejska z útulku a zároveň mu pomůže najít si nového páníčka. Tentokrát přálo štěstí Donovi a Toše. Prohlédněte si reportáž o proměně a pročtěte si přitom užitečné tipy o tom, jak pečovat o domácí mazlíčky.

Domácí mazlíčci vyžadují nejen pravidelné venčení, ale také péči o srst. Kromě každodenní údržby je přitom vhodné navštěvovat i salony, kde se o pejska odborně postarají. Dopřát mu mohou nejen standardní služby jako mytí, česání, trimování nebo stříhání, ale také nadstandardní služby jako lakování drápků, aroma koupel nebo bahenní masáž. Výhodou je i skutečnost, že pejska mohou prohlédnout a zkontrolovat mu uši, zuby, mléčné žlázy a následně upozornit majitele na případné potíže.

Jedna návštěva pejska v salonu trvá dvě až čtyři hodiny a majitel za ni zaplatí přibližně tisíc korun. Péče v salonu je potom podobná péči u kadeřnice a nenahrazuje pravidelnou domácí údržbu.

Koupání

Četnost koupání závisí na skutečnosti, zdali se jedná o venkovního, nebo domácího pejska. Venkovní pejsci potřebují mít zachovanou ochrannou vrstvu, která je chrání před venkovními podmínkami, koupají se proto pouze jednou ročně, a to v letním období. Naproti tomu domácí pejskové se standardně koupají jednou za měsíc. Doporučuje se přitom používat kvalitní šampon a kondicionér. Pozitivně na srst působí také rozmanité zábaly. Například zábal s bahnem podporuje její kvalitu a lesklost. Po koupání pejska následuje sušení, které by se mělo provádět ručníkem, a to pomocí ždímání srsti, nikoliv cuchání.

Česání

V případě česání je nezbytné rozlišovat plemena krátkosrstá, dlouhosrstá a hrubosrstá. Každé totiž vyžaduje jinou péči. Krátkosrstá plemena se standardně češou jednou za čtrnáct dní, a to pomocí furminátoru a kartáčů. V případě hrubosrstých plemen je potřebné trimovat zralou srst. Zralosti přitom srst dosahuje po čtyřech až šesti měsících, a to v závislosti na konkrétním plemenu. Na trimování se používají ideálně ruce a na následné česání hřebeny. Dodržuje se přitom pravidlo, že čtrnáct dní před a po trimování se pejsek nekoupe. Mimo tuto dobu je vhodné pejskovi dopřát peeling bahnem. Dlouhosrstá plemena se potom rozčesávají rozmanitými kartáči podle toho, zdali se jedná o lehce údržbovou srst, jako je tomu u dlouhosrstých kólií a špiců, nebo o srst se specifickými potřebami, jako je tomu u afghánských chrtů. Srst bišonků a maltézáčků vyžaduje rozřezávač dredů, drátěný kartáč a kovový hřeben.

Chrup

Péče o chrup by měla začít již v mládí, aby si na ni pejsek zvykl. Využít lze přitom tři možnosti údržby, a to speciální pastu, přípravek do žrádla, nebo do vody. Pasta obsahuje namísto flóru enzymy, které odstraňují usazený plak a hojí záněty dásní způsobující zápach z úst. Při aplikaci na zuby se potom nepoužívá kartáček, ale prst. Pasta je totiž založena nikoliv na mechanické, ale chemické bázi. Další možností jsou již zmíněné přípravky, které se v malém množství přidají do žrádla, nebo vody. Prostředky se pohybují v cenové hladině od dvou set do tisíce korun.

Uši

Zdravé ucho nepotřebuje žádnou speciální péči. Pokud se ovšem během jeho prohlídky zaznamená načervenalost, velký nános mazu, nebo výtok, je potřebné domluvit se s veterinářem na vhodném postupu léčby.

Antiparazitika

Existují antiparazitika proti blechám a klíšťatům. Problém blech přitom spočívá v tom, že se množí v určitém prostředí. Při použití šamponu tak dochází k bezprostřednímu vyhubení blech, ale v srsti stále zůstávají vajíčka, která se přibližně za čtrnáct dní vylíhnou. Nejvhodnějším prostředkem je proto použití speciálního obojku a pudru. Proti klíšťatům lze použít obojek, pipetu nebo sprej. Obojek je cenově nejpřijatelnější, ale může zapáchat. Zatímco obojek a sprej působí vně, pipeta se vstřebává přímo do krve. Aby byla antiparazitika účinná, je nezbytné přečíst si před každou aplikací návod. Pokud chce majitel svého mazlíčka chránit maximálně, měl by ho nechat očkovat.

Oblečky

Pejskové by měli nosit obleček zejména ve chvíli, kdy prší, nebo sněží, dále potom při sportování, například pokud doprovází svého páníčka na běžkách. Botičky jsou potom určeny hlavně pro plemena, která aktivně dělají sporty, například sibiřský husky nebo aljašský malamut. V opačném případě by jim sníh mohl tlapky pořezat. Jinak je ovšem tlapička na mráz zvyklá. Důležitá je péče o tlapičky po návratu z procházky, kdy se musí vysušit hadrem a následně natřít krémem. Důkladné vysušení tlapiček je nezbytné zejména u plemen s delší srstí, jako jsou kokršpanělé.

Podrobný přehled služeb psího salonu Dogtown naleznete na www.dogtown.cz

Tagy: péče o zvířata