V pelíšku či na svatbě, všude může být váš pejsek šik!

Vydáno 23.7.2013 Péče o zvířata Lucie Černá

Znamená pro vás váš pejsek tolik, co jakýkoli jiný člen rodiny? Chcete, aby se stal plnohodnotnou součástí oslavy vaší svatby nebo jiného výjimečného dne? Nebo aby byl IN kdykoli a kdekoli, ať je svátek, nebo pátek? Už i psí módní svět dnes skýtá spoustu možností, a tak v něm jistě vyberete to pravé ošacení i pro vašeho čtyřnožce.

Oblékání pejsků dnes už není žádné tabu – třeba takové psí oblečky či bačkůrky na zimu už dnes nejsou novinkou a málokoho z kolemjdoucích překvapí. Módní návrháři však šli se svou nápaditostí ještě dál a už se nezaměřují jen na praktický účel, ale často i jen na parádu. Značně se „vyřádili“ třeba na psích oblečcích jen tak na doma nebo na venčení, ale ve svém portfoliu neopomínají ani takové, které si mohou pejsci obléct na různé slavnostní příležitosti – svatbou svou či svých páníčků nevyjímaje.
Pro pejsky-kluky tak lze například zakoupit slušivý smoking nebo jen vestičku, které se dají doplnit motýlkem a udělají z vašeho čtyřnohého přítele opravdového galána. Pro psí slečny se zase ideálně hodí čelenky, mašle i slavnostní šatečky, které bývají zdobeny stejně honosně jako ty lidské – nechybí na nich mašle, perličky, krajky a další důmyslné detaily, k svatebním můžete přikoupit i závoj.

Psí svatba jak má být

Psí svatba jak má být (zdroj: www.susanne.cz)

Pyžamo na spaní, kabelka do ulic

Pokud se však vy ani váš psí mazlíček nechystáte k sňatku, nevadí. Vybírat lze i z dalších více či méně bizarních šatiček nebo doplňků – od ponožek a háracích kalhotek přes psí mikiny, bundy, kožíšky, trička, košile až po kalhoty (džíny a tepláky nevyjímaje), pláštěnky, čepice, koupací soupravy, župany či pyžama. Pro čistě domácí nebo cestovní účely (avšak v každém případě plně v souladu s nejnovější módou) lze pořídit i top-trendy pelíšky, zdobné obojky a vodítka a dokonce už i kabelky. Méně konzervativní majitele pejsků by však určitě mohly zajímat i různé veselé až recesní oblečky, které jsou ideální třeba na narozeninovou party nebo maškarní ples.

Než obleček pořídíte…

Před tím, než se rozhodnete pejskovi obleček koupit, je třeba si promyslet, jestli se pro něj vůbec hodí. Zvláště u společenských událostí je dobré mít jistotu, že váš mazlíček nezpůsobí právě kvůli svému ošacení nějaké faux pas. Pejsek by měl být na nošení oblečku zvyklý, proto se rozhodně nedoporučuje mu na svatební den oblékat nové šaty či jiné ozdůbky úplně poprvé.
Vybíráte-li po internetu, bude nutné pejska přeměřit – většina obchodů nabízí tabulku velikostí, díky níž nesáhnete alespoň pokud jde o velikost oděvu vedle. Pokud si však i přesto nejste jistí, prodejci vám ochotně poradí i po telefonu a nejlépe pak také při osobní návštěvě.

Na doma či do společnosti – škála výběru je široká

Na doma či do společnosti – škála výběru je široká (www.yorkshop.cz)

Půjčit, nebo koupit

Psí šatičky, zejména pro ty méně všední dny, se dají nejen koupit, ale i půjčit. Půjčovné na týden vyjde na částku okolo 400 až 600 korun, přičemž před zapůjčením je nutné složit zálohu (zpravidla 500 až 1.500 korun) a podepsat smlouvu. Pokud se rozhodnete obleček přímo zakoupit, pohybuje se cena od 500 korun třeba až do 1.500 korun, někdy i více (nejdražší bývají společenské a zimní kousky oděvu). Zejména u agilnějších plemen je však nutné už předem počítat s tím, že se jedná o krátkodobou investici – žádný obleček totiž jen těžko neodolá různým nástrahám, jako jsou větve keřů, hrátky s jinými pejsky, pískoviště nebo hrabání se v hlíně.
Největší výběr je celkem očekávaně mezi oblečky pro menší plemena a štěňata. Návrháři navíc už celkem běžně myslí i na genderové rozlišení zvířete – a nezůstávají přitom jen u barvy, ale inspirují se v módním světě lidí. Přestože na prodejce či půjčovny psích oblečků zatím ještě nenarazíte tak říkajíc na každém kroku, škála výběru je bohatá. Dobře se dá vybírat hlavně na internetu, i když existuje už i několik kamenných provozoven v různých městech.

Pro romantické fenky

Pro romantické fenky (www.obleckypropsy.cz)

Foto: sxc.hu, www.susanne.cz, www.yorkshop.cz, www.obleckypropsy.cz

Tagy: péče o zvířata