Concierge – jedna z forem osobní asistence

Vydáno 5.3.2014 Péče o domácnost Jana Urbančíková

Služby osobní asistence se začínají prosazovat i v České republice. Kdo je concierge? Kde ho hledat? A jaké služby vám může nabídnout? Odpovědi na tyto otázky a další zajímavé informace naleznete v následujícím článku.

Concierge – jedna z forem osobní asistence

Kdo je concierge?

S trochou nadsázky můžeme tvrdit, že concierge je člověk, který je schopen zařídit i nemožné na počkání. Toto slovo francouzského původu původně označovalo králova komorníka a na počátku dvacátého století se ustálilo jako název pracovní pozice v hotelnictví, která je v některých ohledech podobná funkci recepčního. V dnešní době je concierge do jisté míry synonymem pro osobního asistenta, který dokáže splnit téměř každé vaše přání.

Kde se s concierge službami můžete setkat?

Concierge služby jsou tradičně poskytovány hostům hotelů, zejména těch čtyř a pětihvězdičkových. Člověk, který pracuje jako concierge poskytuje standardně celou řadu služeb, mezi něž patří například:

 • rezervace letenek a veškeré změny s nimi související;
 • vyřizování příchozí a odchozí pošty;
 • veškeré přesuny a zajišťování taxi služby;
 • tipy na výlety, okružní jízdy, návštěvy zajímavých míst a jejich zajištění;
 • doporučení a tipy na restaurace, kulturní akce a nákupy.

Concierge je však schopen zařídit mnohem víc. Ví, kde sehnat nekrásnější květiny, poradí vám, jak a čím překvapit vaše blízké, dokáže sehnat lístky na dlouho vyprodaný koncert a nejen to. Správný concierge totiž udělá v rámci legálních možností vše, co je v jeho silách, aby splnil jakékoliv hostovo přání či požadavek. Osoby věnující se této profesi sdružuje prestižní organizace Les Clefs d’Or (Zlaté klíče).

S concierge službami se ale můžete setkat i mimo hotel, už i v České republice existují firmy, které se tomuto odvětví služeb věnují. Některé zařizují prakticky stejné služby jako hotelový concierge – poskytují tipy na zahraniční destinace, prověřené hotely, nebo restaurace, mohou vám také ve zvolené destinaci naplánovat program a zajistit letenku. Jiné zajišťují celou řadu různých služeb tak, aby svým klientům umožnili efektivní využití volného i pracovního času. Jaké služby tyto firmy například poskytují:

 • připomínání důležitých termínů – narozenin, schůzek a dalších;
 • tipy na dárky, včetně jejich zajištění, objednání a doručení květin;
 • objednání k lékařskému vyšetření, vyzvednutí léků z lékárny;
 • organizace služební cesty či dovolené, včetně zajištění ubytování, případně letenky a cestovního pojištění;
 • informace o aktuálním kulturním dění dle vašeho zájmu, zajištění vstupenek na kulturní a společenské akce, tipy na restaurace a rezervace;
 • monitorování vašeho domu či bytu v domě nepřítomnosti.

Concierge služby poskytují ale také bankovní domy, k určitým typům privátního bankovnictví náleží tyto služby automaticky. Svým zákazníkům je poskytuje například Česká spořitelna, Raiffeisenbank nebo UniCredit bank.

Zdroj foto: www.sxc.hu

Tagy: péče o domácnost