Dovoleným ještě nemusí být konec. Zkuste tu výměnnou!

Vydáno 3.9.2012 Péče o domácnost Lucie Černá

Vlastníte byt nebo dům, toužíte po levné, a přesto plnohodnotné dovolené a nechybí vám odvaha ani chuť vyzkoušet něco netradičního? Jedním z možných řešení této situace je o tom buď i nadále snít, anebo se zapojit do projektu tzv. výměnné dovolené. Do vašich snů vám mluvit nebudeme, ale o druhé variantě si nyní něco povíme.

Výměnná dovolená není u nás pojem ještě příliš usazený, přesto už ho řada z nás v životě praktikovala. Vzpomeňme třeba výměnné studijní pobyty, kdy středoškoláci či studenti vysokých škol tráví nějaký čas v bytě svého zahraničního protějšku, aby ten na oplátku zase strávil určitou dobu u nich. S výměnnou dovolenou je to velmi podobné, jen s tím rozdílem, že se během ní nestuduje a k výměně dochází zpravidla simultánně, tj. že hostitel vám dá svou nemovitost k dispozici, zatímco sám jede do té vaší. Synchronní výměna ale nemusí být vždy nutnou podmínkou.

Kde se nápad zrodil?

Myšlenka výměnné dovolené je stará už asi půl století. Jejím strůjcem byli američtí cestovatelé, kteří tak chtěli ušetřit za drahé pobyty v hotelích a noclehárnách a zároveň poznat nové kraje. Nápad se brzy rozšířil i do Evropy, kde je úspěšně praktikován dodnes.
K výměnným pobytům však nemusí nutně docházet jen na přeshraniční bázi – lidé si s úspěchem vyměňují svá bydlení i v rámci vlastní domoviny. Vždyť i v ní je pořád co objevovat.

Pro koho je výměnná dovolená vhodná

Do projektu se mohou zapojit jak jednotlivci, tak i rodiny s malými dětmi či zvířaty. Senioři i studenti. Na věku, vzdělání ani pohlaví nezáleží. Všichni ale musejí mít dostatek odvahy ke zkoušení něčeho netradičního, měli by mít rádi poznávání nových kultur a regionálních zvyklostí, ale zároveň by měli brát s nadhledem i situaci, že se třeba něco nepovede – že domácnost hostitele nebude zcela dle jejich představ nebo že v jimi zvolené destinaci už není po dvou dnech co poznávat.
Portály zaměřené na tuto formu turismu už ale naštěstí poskytují co nejkvalitnější servis a motivují registrované zájemce o poskytnutí co nejúplnějšího a pravdivého obrazu o své nemovitosti tak, aby host nebyl nakonec zklamán.
Výměnnou dovolenou by naopak neměli zkoušet lidé, kteří očekávají patřičný hotelový servis, nebo ti, kdo by během svého pobytu u hostitele trpěli utkvělou představou, že se s jejich bytem něco stane. Důvěra v konceptu dovolenkové výměny hraje opravdu velkou roli.

Něco za něco

Podstatou výměnné dovolené ovšem v naprosté většině případů nebývá jen prvoplánová snaha ušetřit. Zásadní roli v ní hraje možnost poznat skutečný život lidí v jiné zemi – tedy ne ten, jaký nám s pozlátkem předkládají turistické hotely a penziony. S poznáním „života jinde“ se ale pojí nutnost tento jiný život také žít. A to znamená pečovat o květiny, sekat trávník, umýt po sobě nádobí, chodit nakupovat, starat se o případné zvířectvo…
I tak ale platí, že za ubytování neplatíte, hradíte si pouze cestu a stravu. Nezřídka se ale stává, že hostitel vám nechá plnou lednici i špajz a vůbec se snaží poskytnout vám maximální komfort. Totéž se ale očekává i od vás.

Kde najít partnery pro výměnnou dovolenou?

Najít zájemce o výměnnou dovolenou dnes není tak těžké. Přesně k tomuto účelu totiž vznikla již celá řada serverů, z nichž nejznámějším je zřejmě Home Exchange, u nás pak jeho česká odnož Home Exchange Czech. Z dalších lze zmínit třeba Intervac (International Home Exchange Holiay Service), který rovněž provozuje web v češtině, byť jen se základními informacemi. Samotná realizace výměny probíhá na domácím, cizojazyčném portálu této organizace.
Pro možnost zapojit se je ale vždy nutné se nejprve zaregistrovat (registrace může být zdarma nebo je zpoplatněna) a po schválení je již možné začít využívat dostupného servisu webu. V případě Home Exchange musí zájemce zároveň s registrací garantovat, že jeho domácnost je pojištěná, jinak mu nebude registrace vůbec umožněna.

Pro výměnu můžete nabídnout byt, dům nebo třeba chatu v horské samotě

Pro výměnu můžete nabídnout byt, dům nebo třeba chatu v horské samotě

Po registraci je buď možné čekat na příchozí nabídky, nebo ještě lépe se aktivně zapojit do procesu hledání. Jakmile najdete partnera pro výměnu, nastává období vzájemného kontaktu a komunikace, telefonicky, e-mailem, přes Skype a je-li to možné, také osobně. Teprve tak lze poznat, zda bude výměna příjemná pro obě strany.
Po absolvování výměny je pak vhodné hned svoji dovolenou ohodnotit. Hodnotí se nejen průběh samotného pobytu, ale i to, zda nabídka odpovídala skutečnosti. Tím pomůžete i dalším, kdo by plánovali svou domácnost vyměnit se stejným partnerem. Je také nutno dodat, že zprostředkovatel (tedy provozovatel portálu) neodpovídá za průběh výměny ani za obsah a správnost nabídky. Je pouze poskytovatelem platformy pro možnost výměny nemovitostí.

Co lze vyměnit

Kromě vlastního bytu nebo domu můžete pro výměnu využít například i vaši chalupu či chatu, ať už je kdekoli. Samozřejmě platí, že čím lákavější lokalita, tím dříve na výměnu někoho najdete. Mění se však nemovitosti nejen ve městě, ale i na vesnicích nebo i kdesi v zapadlé oblasti hor.

Zdroje:

Zdroj foto: Stock.XCHNG

Tagy: péče o domácnost