Ergonomická domácnost pomáhá zbavit se bolestí zad i celého těla

Vydáno 18.8.2013 Péče o domácnost Lucie Černá

Také si někdy říkáte, že i když jste se při plánování svého bytu snažili sebevíc, není pořád tak útulný a pohodlný, jak byste si přáli? Kam se hnete, všude něco překáží, bolí vás záda z práce u počítače nebo se vám špatně spí? Kde nepomohou čáry a kouzla, tam mohou najít své uplatnění poznatky vědy zvané ergonomie.

Někomu se třeba může zdát, že ergonomie je jen jedna z dalších „pseudověd“ stavící spíše na filozofii a duchu těla. Přestože zde psychika opravdu hraje velkou roli – vždyť jde ve výsledku hlavně o náš dobrý pocit – je ergonomie věda, která se dnes zcela běžně uplatňuje v mnoha oborech lidské činnosti. Ne nadarmo mají kliky, vany nebo mobilní telefony takový tvar, jaký mají, ne nadarmo jsou pro nás některé židle pohodlnější než jiné. S výsledky práce ergonomů se dnes setkáváme takřka na každém kroku. O exaktním charakteru tohoto oboru navíc vypovídá i to, že se dá v mnoha podobách studovat i na řadě našich vysokých (převážně technicky zaměřených) škol.


Co je ergonometrie
Principem ergonomie je – velmi zjednodušeně řečeno – prostřednictvím úprav a akomodace různých nástrojů, nábytku či pracovních pomůcek zlepšit lidskou činnost tak, aby se člověk cítil při práci co nejpřirozeněji (samo slovo ergonomie vychází z řeckých slov ergon, tedy práce, a nomos čili zákon). Velkou roli přitom hraje i sama ergonomie těla každého jedince.


Pohodlně doma i v práci

Podnětem i důsledkem všech principů ergonomie je dosažení správného držení a pohybu těla. Práce na počítači nebo sledování televize, čtení knih a novin, ale i spánek – to jsou činnosti, kterým se věnuje aspoň jednou denně každý z nás, a proto je právě na ně kladen takový důraz. Toho, co můžeme ve svém domácím či pracovním prostředí ovlivnit, je však mnohem víc.
Dodržování všech potřebných úkonů vycházejících z poznatků ergonomie je přitom velmi důležité pro dobré zdraví bez bolesti zad i hlavy či snad i pozdějších trvalých následků.
Jak už bylo řečeno, asi nejčastěji se řeší správný tvar a výška židle, stolu či matrace nebo třeba umístění a volba typu světla v jednotlivých místnostech. Velká pozornost se však věnuje i komplexní úpravě a vybavení prostoru pro vaření, odpočinek či pro cvičení doma. Stejná pravidla jako doma by se ovšem měla dodržovat i v práci, ať už člověk pracuje duševně, nebo manuálně.

Pomohou odborníci

Ergonomickým poradenstvím se zabývají převážně fyzioterapeuti a lékaři z příbuzných oborů, kteří vám poradí nejen se správným držením a pohybem těla, ale právě i s úpravou vašeho bezprostředního okolí. Jsou schopni vám poskytnout řadu „univerzálních“ a léty prověřených rad stejně jako konzultaci přímo na míru. Jejich využití pomáhá zmírnit nebo zcela eliminovat bolesti zad, hlavy, únavu a přináší celkové vnitřní uvolnění, které se promítne nejen na vaší náladě.

*Udělejte si pohodlí*

Udělejte si pohodlí

Poradenství na míru

Aby však bylo toto poradenství co nejefektivnější, někteří z nich poskytují své služby přímo na místě. Na základě prohlídky dispozic bytu či kanceláře navrhnou jejich vhodné úpravy, a to od detailů, jako je umístění klávesnice, myši a monitoru, po poradenství v oblasti způsobu psaní na klávesnici, používání myši či sezení a zejména pak pracovního režimu. Stejně tak jsou schopni poradit s úpravou prvků v kuchyni a jídelně nebo s umístěním a přizpůsobením postele a jejího příslušenství vašim potřebám. Jejich rady se tak dají velmi dobře uplatnit i při plánování klíčových místností ještě před zakoupením jejich vybavení.
Pokud však máte pocit, že trávíte většinu času v práci, konzultant za vámi přijede třeba i do vaší kanceláře nebo na jiné pracovní místo. Mnozí jsou navíc schopni pomoci s úpravou bytu i lidem s mentálním, smyslovým či pohybovým handicapem.

Cesta ke zdraví za pár stovek

Cena za takové poradenství se zpravidla pohybuje od 700 do 900 korun za hodinu a zahrnuje i dopravu v rámci dané lokality a vypracování ergonomického plánu s jednotlivými doporučeními připravenými klientovi přímo na míru.
Kromě jednorázové návštěvy lze však u některých poskytovatelů využít i komplexní poradenství. To zahrnuje opakovanou návštěvu terapeuta, vypracování plánu ergonomických změn, ale i pomoc s výběrem nebo i přímo dodání potřebných pomůcek, případně také jejich instalaci a zaškolení v jejich užívání. V takovém případě se již cena odvíjí od množství a náročnosti provedených služeb.

Foto: sxc.hu

Tagy: péče o domácnost