Graffiti jako nevítané umění aneb jak ho dostat ze svých vrat?

Vydáno 7.6.2013 Péče o zahradu Lucie Černá

Graffiti je specifická forma výtvarného vyjádření. Vytvořena na plátně ztrácí velkou část významu, své uplatnění nachází hlavně ve venkovních prostorách. Ale ať už pro vás představuje umění, pouhé čmáranice, nebo rovnou vandalismus, jakýkoli „obrázek“ na vašem domě, plotě nebo vratech je především přestupek nebo i trestný čin. A co dělat, abyste ho dostali pryč?

Že tvorba graffiti na nejrůznějších místech není jen výstřelkem doby, ale už celkem zakořeněná výtvarná záliba přetrvávající již desítky let, dokazuje i řada firem, které na aktivitách sprejerů založily svůj byznys. Mnohé se zabývají prodejem různých gelů a sprejů, které pomáhají graffiti buď odstranit, nebo dokonce preventivně zabránit v jejich vsáknutí do fasády nebo jiného povrchu, čímž umožní jejich snadnější odstranění.
Existuje ale už i řada firem, které zajistí veškerý servis. Vyčistí nejen fasády, ale i obvodové zdi, cihlové zdivo, dveře, karosérie aut, výtahy, garážová vrata a další oblíbené cíle sprejerů. Překážkou pro ně není žádný ze standardních materiálů, ať už jde o umělé kameny, teraco, beton, dřevo, umělé hmoty, kovy a jiné. To vše při zachování šetrnosti vůči povrchu samotnému a mnohdy dokonce i vůči životnímu prostředí.
V případě silného poškození fasády je však nutné počítat s tím, že k porušení povrchu během čištění může i přes veškerou šetrnost přeci jen dojít – ne všichni poskytovatelé jsou však schopni zajistit okamžitou nápravu, někteří proto rovnou doporučují obrátit se na specializované fir­my.


V nabídce těchto firem je mj.:

  • odstranění graffiti, sprejových tagů, fixů, ale i plakátů, nálepek a zbytkových lepidel, a to třeba i do 24, někdy dokonce i do 12 hodin po nahlášení a bez porušení povrchu;
  • ochrana povrchů proti graffiti preventivními antigraffiti nátěry (v nabídce jsou lesklé, polomatné i matné), dle potřeby jsou tyto firmy schopny použít speciální nátěry pro extrémně vytížené povrchy;
  • služby i po aplikaci antigraffiti – odstraňování nových graffiti
  • některé firmy nabízejí i pravidelnou údržbu povrchů, která spočívá zejména v průběžné kontrole svěřených povrchů a jejich případném ošetření

    a mnohé další.


Jak to funguje

K odstranění graffiti se dnes uplatňuje nejčastěji kombinace chemického přípravku a následného použití vysokotlakého zařízení s vodou nebo dalším syntetickým prostředkem. Při předchozím použití ochranného nátěru lze k odstranění použít jen vodu a kartáč, případně i speciální odstraňující prostředek, který urychlí a zjednoduší čištění a zároveň zpomalí proces narušování preventivní vrstvy. I to vše ale mohou poskytovatelé čistících služeb provést za vás. Některé však také poskytují možnost využít technologie, která nevyužívá ani tlaku vody, ani chemie – jde o tzv. mikroabrazi. Jde však o velmi speciální metodu, jíž se zabývají opravdu specializované fir­my.

Zábava cizích něco stojí

Cena za odstraněné graffiti na vašem majetku se odvíjí od typu povrchu (materiálu), velikosti plochy, dostupnosti plochy určené k vyčištění, ale i na použité technologii nebo odstraňovači. Částky za službu se tak mohou s každou zakázkou výrazně lišit a i proto naprostá většina firem poskytuje na svých stránkách formuláře nebo kontakty pro specifikaci objednávky nebo ceny za každý vyčištěný metr doprovázejí slůvkem „od“. Setkat se lze s cenami od 50 třeba až do 400 korun za metr čtverečný. Současně si lze zajistit i slevy – například při objednávce dlouhodobé služby (včetně non stope servisu a průběžné prohlídce, případné operativní čištění povrchu). Cena za čtvereční metr se obvykle snižuje i s velikostí plochy. Budete-li si službu objednávat, určitě se vyplatí se na poskytované slevy zeptat. To aby vás zábava jiných nestála více, než musí.

Foto: sxc.hu

Tagy: péče o zahradu